U2P Holding AB
U2P Holding AB har organisationsnummer 556770-7103 (5567707103)
Aktiebolag • Org.nr: 556770-7103
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderVästerås
Om företaget
U2P Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 822 000 kr räkenskapsåret 2025 (759 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte U2P Holding AB 822 000 kr och redovisade ett resultat på 396 587 kr. Rörelsemarginalen var 47,5 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 91,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 377,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,5 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 48,3 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 91,6 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 377,7 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 8,3 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 186 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 6 av 12 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Sala.
- Plats 261 av 495 aktiebolag med säte i Sala.
- Plats 3 496 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 160 221 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -363,3 procent | -155,1 procent | 25,4 procent | 43,1 procent | 47,5 procent |
| Vinstmarginal | -363,7 procent | -156,2 procent | 228,8 procent | 41,8 procent | 48,3 procent |
| Soliditet | 98,4 procent | 98,9 procent | 24,0 procent | 89,6 procent | 91,6 procent |
| Kassalikviditet | 523,0 procent | 410,8 procent | 72,7 procent | 228,8 procent | 377,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,5 procent | -2,2 procent | 43,1 procent | 7,9 procent | 9,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 1,0 procent | 4,9 procent | 35,8 procent | 4,1 procent | 8,3 procent |
| Omsättning per anställd | 512 000 kr | 537 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 1 039 000 kr | 866 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bysingsberg 1172592 Västerås
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Bysingsberg 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 507 310 kr | 512 455 kr | 537 354 kr | 728 820 kr | 759 077 kr | 821 892 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 354 kr | 51 533 kr | 3 847 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 227 058 kr | 219 462 kr | 196 844 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 487 910 kr | 1 241 498 kr | 411 713 kr | 52 846 kr | 55 626 kr | 95 646 kr |
| Personalkostnader | 575 193 kr | 1 039 076 kr | 866 351 kr | 171 962 kr | 109 966 kr | 37 077 kr |
| Avskrivningar | 92 169 kr | 92 169 kr | 92 169 kr | 92 169 kr | 98 577 kr | 105 809 kr |
| Rörelseresultat | -1 647 962 kr | -1 860 288 kr | -832 879 kr | 185 139 kr | 326 979 kr | 390 363 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 004 kr | 4 133 kr | 21 757 kr | 14 463 kr | 146 kr |
| Räntekostnader | 15 469 kr | 2 635 kr | 16 kr | 62 kr | 0 kr | 569 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 663 431 kr | -1 861 919 kr | -838 762 kr | 1 667 692 kr | 317 212 kr | 396 587 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 683 700 kr | 538 000 kr | 26 000 kr | 26 000 kr | 1 967 kr | 0 kr |
| Skatt | 19 604 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 665 kr | -1 323 919 kr | -812 762 kr | 1 693 692 kr | 319 179 kr | 396 587 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 33 103 302 kr | 35 642 541 kr | 35 544 500 kr | 7 319 184 kr | 3 439 070 kr | 3 153 065 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 861 131 kr | 1 768 962 kr | 1 676 793 kr | 1 584 624 kr | 1 776 580 kr | 1 671 511 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 31 242 171 kr | 33 873 579 kr | 33 867 707 kr | 5 734 560 kr | 1 662 490 kr | 1 437 919 kr |
| Omsättningstillgångar | 7 494 123 kr | 2 858 437 kr | 1 606 426 kr | 9 023 862 kr | 1 068 843 kr | 1 461 431 kr |
| Kortfristiga fordringar | 47 228 kr | 17 358 kr | 23 428 kr | 216 705 kr | 217 558 kr | 31 529 kr |
| Kassa och bank | 7 446 895 kr | 2 841 079 kr | 1 582 998 kr | 8 807 157 kr | 851 285 kr | 1 429 902 kr |
| Summa tillgångar | 40 597 425 kr | 38 500 978 kr | 37 150 926 kr | 16 343 046 kr | 4 507 913 kr | 4 614 496 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 39 448 354 kr | 37 900 435 kr | 36 731 873 kr | 3 925 565 kr | 4 040 744 kr | 4 227 531 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 39 347 689 kr | 39 124 354 kr | 37 444 635 kr | 2 131 873 kr | 3 621 565 kr | 3 730 944 kr |
| Årets resultat | 665 kr | -1 323 919 kr | -812 762 kr | 1 693 692 kr | 319 179 kr | 396 587 kr |
| Obeskattade reserver | 591 967 kr | 53 967 kr | 27 967 kr | 1 967 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 557 104 kr | 546 576 kr | 391 086 kr | 12 415 514 kr | 467 169 kr | 386 965 kr |
| Leverantörsskulder | 4 288 kr | 6 537 kr | 0 kr | 1 309 kr | 0 kr | 4 260 kr |
| Skatteskulder | - | - | 3 420 kr | 283 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 284 988 kr | 342 299 kr | 230 575 kr | 12 228 813 kr | 267 452 kr | 202 499 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 40 597 425 kr | 38 500 978 kr | 37 150 926 kr | 16 343 046 kr | 4 507 913 kr | 4 614 496 kr |
Företrädare
- Patrik A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har U2P Holding AB för organisationsnummer?
U2P Holding AB har organisationsnummer 556770-7103 (5567707103).
Var ligger U2P Holding AB?
U2P Holding AB har sin registrerade adress Bysingsberg 11, 72592 Västerås.
Vilken bransch är U2P Holding AB verksamt i?
U2P Holding AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter U2P Holding AB?
U2P Holding AB hade en nettoomsättning på 822 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sala
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-11-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.