Mar-Con AB

Mar-Con AB har organisationsnummer 556771-1212 (5567711212)

Aktiebolag • Org.nr: 556771-1212

Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikOviken

Aktivt företagVerksamt sedan 2008Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Mar-Con AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Oviken. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).

Ekonomi

0 krOmsättning
-34 625 krÅrets resultat
-Antal anställda
100 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Mar-Con AB 0 kr och redovisade ett resultat på -34 625 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 405301,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Soliditet100,0 procent63,8 procent42,0 procent till 84,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet405301,5 procent309,3 procent173,6 procent till 638,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-1,2 procent21,6 procent0,0 procent till 54,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 6 012 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
  • Plats 5 av 5 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Berg.
  • Plats 274 av 306 aktiebolag med säte i Berg.
  • Plats 4 360 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
  • Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2022202320242025
Soliditet21,1 procent100,0 procent100,0 procent100,0 procent
Kassalikviditet18,5 procent--405301,5 procent
Avkastning på eget kapital-18,2 procent83,8 procent-1,1 procent-1,2 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Villavägen 9
c/o c/o Marcus Adolfsson
84571 Oviken

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Villavägen 9 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Konsultverksamhet samt programmering samt konstruktion samt kalkylarbete inom byggnadsautomation och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2022202320242025
Nettoomsättning0 kr0 kr0 kr0 kr
Övriga rörelseintäkter---1 300 kr
Övriga externa kostnader8 698 kr12 511 kr26 832 kr23 436 kr
Rörelseresultat-8 698 kr-12 511 kr-26 832 kr-22 136 kr
Ränteintäkter3 kr25 kr86 110 kr25 728 kr
Resultat efter finansiella poster-110 752 kr3 158 849 kr-32 705 kr-34 625 kr
Årets resultat-110 752 kr3 158 849 kr-32 706 kr-34 625 kr

Balansräkning

Post2022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar2 466 650 kr1 638 690 kr1 696 707 kr1 658 490 kr
Materiella anläggningstillgångar0 kr0 kr0 kr0 kr
Finansiella anläggningstillgångar2 466 650 kr1 638 690 kr1 696 707 kr1 658 490 kr
Omsättningstillgångar421 377 kr2 129 036 kr1 313 313 kr1 317 230 kr
Kortfristiga fordringar78 kr80 kr2 331 kr115 kr
Kassa och bank421 299 kr2 128 956 kr1 310 982 kr1 317 115 kr
Summa tillgångar2 888 027 kr3 767 726 kr3 010 020 kr2 975 720 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital608 878 kr3 767 726 kr3 010 020 kr2 975 395 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat619 630 kr508 877 kr2 942 726 kr2 910 020 kr
Årets resultat-110 752 kr3 158 849 kr-32 706 kr-34 625 kr
Kortfristiga skulder2 279 149 kr0 kr-325 kr
Övriga kortfristiga skulder770 000 kr0 kr-325 kr
Summa eget kapital och skulder2 888 027 kr3 767 726 kr3 010 020 kr2 975 720 kr

Företrädare

  • Marcus F

Undertecknad i Oviken 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2008-11-27
Registrerat hos Bolagsverket
Mar-Con AB
2008-12-04
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Mar-Con AB för organisationsnummer?

Mar-Con AB har organisationsnummer 556771-1212 (5567711212).

Var ligger Mar-Con AB?

Mar-Con AB har sin registrerade adress Villavägen 9, 84571 Oviken.

Vilken bransch är Mar-Con AB verksamt i?

Mar-Con AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Mar-Con AB?

Mar-Con AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Mar-Con AB någon utdelning?

Styrelsen i Mar-Con AB föreslog en utdelning på 789 570 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Berg
Län
Jämtlands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Avregistrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2008-11-27
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar