Insight West AB
Insight West AB har organisationsnummer 556771-1220 (5567711220)
Aktiebolag • Org.nr: 556771-1220
Om företaget
Insight West AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Färgelanda. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till -2 kr räkenskapsåret 2025 (39 996 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Insight West AB -2 kr och redovisade ett resultat på 1 514 731 kr. Soliditeten var 80,1 procent, under branschens median (median 86,3 procent). Kassalikviditeten var 152,7 procent, under branschens median (median 319,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,1 procent | 86,3 procent | 42,2 procent till 99,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 152,7 procent | 319,1 procent | 57,5 procent till 2392,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 85,4 procent | 0,9 procent | -3,1 procent till 39,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 415 av 3 440 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner med säte i Färgelanda.
- Plats 107 av 107 aktiebolag med säte i Färgelanda.
- Plats 54 410 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 332 560 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -91,2 procent | 20,1 procent | -45,1 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -93,8 procent | 12,6 procent | -51,0 procent | - | - |
| Soliditet | 3,8 procent | 10,9 procent | 15,2 procent | 63,0 procent | 80,1 procent |
| Kassalikviditet | 46,1 procent | 56,1 procent | 68,8 procent | 185,0 procent | 152,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 procent | 60,6 procent | 21,8 procent | 81,0 procent | 85,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 32,7 procent | 17,5 procent | -21,5 procent | -89,2 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Soterud 1845892 Färgelanda
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Soterud 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring och reklam, äga och förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 301 489 kr | 399 995 kr | 469 997 kr | 368 895 kr | 39 996 kr | -2 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 200 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 810 253 kr | 775 301 kr | 180 571 kr | 340 017 kr | 355 627 kr | 198 880 kr |
| Personalkostnader | 7 546 kr | 0 kr | 5 095 kr | 5 701 kr | 0 kr | 1 312 kr |
| Avskrivningar | 142 265 kr | 189 685 kr | 189 685 kr | 189 687 kr | 20 375 kr | 16 171 kr |
| Rörelseresultat | -750 435 kr | -364 991 kr | 94 646 kr | -166 510 kr | -336 006 kr | -216 365 kr |
| Ränteintäkter | 75 188 kr | 0 kr | - | - | 9 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 14 560 kr | 10 024 kr | 10 799 kr | 21 461 kr | 15 993 kr | 3 004 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -689 807 kr | -375 015 kr | 59 097 kr | -187 971 kr | -351 990 kr | 180 631 kr |
| Bokslutsdispositioner | 100 000 kr | 385 000 kr | 45 000 kr | 236 000 kr | 1 291 000 kr | 1 334 100 kr |
| Årets resultat | -589 807 kr | 9 985 kr | 104 097 kr | 48 029 kr | 939 010 kr | 1 514 731 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 059 410 kr | 858 544 kr | 657 678 kr | 467 991 kr | 447 616 kr | 431 445 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 472 810 kr | 454 537 kr | 436 264 kr | 417 991 kr | 397 616 kr | 381 445 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 72 362 kr | 61 181 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 639 327 kr | 924 573 kr | 926 093 kr | 976 287 kr | 1 391 022 kr | 1 781 470 kr |
| Varulager | 295 792 kr | 133 578 kr | 133 578 kr | 133 578 kr | 133 578 kr | 133 578 kr |
| Kortfristiga fordringar | 303 347 kr | 730 564 kr | 792 023 kr | 840 391 kr | 1 248 684 kr | 1 647 812 kr |
| Kassa och bank | 40 188 kr | 60 431 kr | 492 kr | 2 318 kr | 8 760 kr | 80 kr |
| Summa tillgångar | 1 698 737 kr | 1 783 117 kr | 1 583 771 kr | 1 444 278 kr | 1 838 638 kr | 2 212 915 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 57 789 kr | 67 774 kr | 171 871 kr | 219 900 kr | 1 158 910 kr | 1 773 641 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 547 596 kr | -42 211 kr | -32 226 kr | 71 871 kr | 119 900 kr | 158 910 kr |
| Årets resultat | -589 807 kr | 9 985 kr | 104 097 kr | 48 029 kr | 939 010 kr | 1 514 731 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 615 948 kr | 1 715 343 kr | 1 411 900 kr | 1 224 378 kr | 679 728 kr | 1 078 974 kr |
| Leverantörsskulder | 138 990 kr | 60 647 kr | 32 899 kr | 44 512 kr | 21 542 kr | 18 861 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 1 113 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 476 958 kr | 1 654 697 kr | 1 379 001 kr | 1 179 866 kr | 10 174 kr | 241 514 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 698 737 kr | 1 783 117 kr | 1 583 771 kr | 1 444 278 kr | 1 838 638 kr | 2 212 915 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Färgelanda ska bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring och reklam, äga och förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Terje S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Insight West AB för organisationsnummer?
Insight West AB har organisationsnummer 556771-1220 (5567711220).
Var ligger Insight West AB?
Insight West AB har sin registrerade adress Soterud 18, 45892 Färgelanda.
Vilken bransch är Insight West AB verksamt i?
Insight West AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Insight West AB?
Insight West AB hade en nettoomsättning på -2 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Insight West AB någon utdelning?
Styrelsen i Insight West AB föreslog en utdelning på 1 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Färgelanda
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-11-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.