Northgreen AB
Northgreen AB har organisationsnummer 556771-9272 (5567719272)
Aktiebolag • Org.nr: 556771-9272
Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhetStockholm
Om företaget
Northgreen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 66190).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 97 procent till 23 445 kr räkenskapsåret 2025 (929 651 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Northgreen AB 23 445 kr och redovisade ett resultat på 1 886 624 kr. Soliditeten var 98,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,9 procent). Kassalikviditeten var 5752,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 302,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,3 procent | 71,9 procent | 43,0 procent till 94,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 5752,5 procent | 302,7 procent | 108,2 procent till 1054,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 81,6 procent | 2,2 procent | -4,7 procent till 32,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -97,5 procent | -5,5 procent | -54,8 procent till 23,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 23 000 kr | 913 000 kr | 297 000 kr till 1 955 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 112 000 kr | 491 000 kr | 170 000 kr till 882 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 644 av 1 056 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet.
- Plats 279 av 436 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 50 738 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 90 163 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 269 895 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -28,2 procent | 23,2 procent | 11,5 procent | 25,6 procent | - |
| Vinstmarginal | -28,5 procent | 23,2 procent | 11,6 procent | 24,0 procent | - |
| Soliditet | 93,9 procent | 79,4 procent | 86,8 procent | 14,8 procent | 98,3 procent |
| Kassalikviditet | 1195,1 procent | 484,8 procent | 759,4 procent | 18,8 procent | 5752,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 procent | 15,7 procent | 13,1 procent | 27,8 procent | 81,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 30,1 procent | -15,7 procent | -4,9 procent | -15,0 procent | -97,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 363 000 kr | 1 149 000 kr | 1 093 000 kr | 930 000 kr | 23 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 604 000 kr | 734 000 kr | 816 000 kr | 527 000 kr | 112 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Henriksdalsallén 26bc/o C/O Frisk
12071 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Henriksdalsallén 26b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva investeringsverksamhet samt rådgivning kring investeringar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 048 410 kr | 1 362 916 kr | 1 149 398 kr | 1 093 368 kr | 929 651 kr | 23 445 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 83 345 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 202 779 kr | 214 139 kr | 148 888 kr | 150 922 kr | 164 586 kr | 148 970 kr |
| Personalkostnader | 611 196 kr | 1 603 866 kr | 733 933 kr | 816 357 kr | 526 943 kr | 111 937 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 234 435 kr | -383 942 kr | 266 577 kr | 126 089 kr | 238 122 kr | -237 462 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 7 kr | 582 kr | -1 051 kr | 34 086 kr |
| Räntekostnader | 706 kr | 3 903 kr | 0 kr | 245 kr | 13 912 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 072 875 kr | -387 845 kr | 266 584 kr | 126 426 kr | 223 159 kr | 1 886 624 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 528 110 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 51 507 kr | 38 282 kr | 57 222 kr | 27 317 kr | 46 286 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 1 021 368 kr | 101 983 kr | 209 362 kr | 99 109 kr | 176 873 kr | 1 886 624 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 394 300 kr | 394 300 kr | 0 kr | - | 3 600 000 kr | 25 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 394 300 kr | 394 300 kr | 0 kr | - | 3 600 000 kr | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 370 340 kr | 1 050 562 kr | 1 675 999 kr | 874 599 kr | 688 329 kr | 2 328 860 kr |
| Kortfristiga fordringar | 171 676 kr | 12 640 kr | 168 775 kr | 211 604 kr | 188 165 kr | 859 684 kr |
| Kassa och bank | 2 198 664 kr | 1 037 922 kr | 1 507 224 kr | 662 995 kr | 500 164 kr | 1 469 176 kr |
| Summa tillgångar | 2 764 640 kr | 1 444 862 kr | 1 675 999 kr | 874 599 kr | 4 288 329 kr | 2 353 860 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 481 976 kr | 1 356 959 kr | 1 330 321 kr | 759 429 kr | 636 302 kr | 2 313 376 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 360 608 kr | 1 154 976 kr | 1 020 959 kr | 560 320 kr | 359 429 kr | 326 752 kr |
| Årets resultat | 1 021 368 kr | 101 983 kr | 209 362 kr | 99 109 kr | 176 873 kr | 1 886 624 kr |
| Obeskattade reserver | 528 110 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 754 554 kr | 87 903 kr | 345 678 kr | 115 170 kr | 3 652 027 kr | 40 484 kr |
| Leverantörsskulder | 4 562 kr | 4 574 kr | 0 kr | 3 796 kr | 10 648 kr | 10 553 kr |
| Skatteskulder | 283 634 kr | 15 307 kr | 70 510 kr | 44 840 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 65 058 kr | 61 022 kr | 266 168 kr | 57 534 kr | 3 632 379 kr | 17 931 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 764 640 kr | 1 444 862 kr | 1 675 999 kr | 874 599 kr | 4 288 329 kr | 2 353 860 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2008 och bedriver sedan dess investeringsverksamhet samt rådgivning kring investeringar och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Anders F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Northgreen AB för organisationsnummer?
Northgreen AB har organisationsnummer 556771-9272 (5567719272).
Var ligger Northgreen AB?
Northgreen AB har sin registrerade adress Henriksdalsallén 26b, 12071 Stockholm.
Vilken bransch är Northgreen AB verksamt i?
Northgreen AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Northgreen AB?
Northgreen AB hade en nettoomsättning på 23 445 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Northgreen AB?
Northgreen AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Northgreen AB någon utdelning?
Styrelsen i Northgreen AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-12-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.