Wandel & Partners AB
Wandel & Partners AB har organisationsnummer 556773-1608 (5567731608)
Aktiebolag • Org.nr: 556773-1608
Om företaget
Wandel & Partners AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 5 procent till 1 057 293 kr räkenskapsåret 2026 (1 109 720 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Wandel & Partners AB 1 057 293 kr och redovisade ett resultat på 275 069 kr. Rörelsemarginalen var 21,0 procent, över branschens median (median 18,9 procent). Soliditeten var 52,8 procent, under branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 299,8 procent, under branschens median (median 336,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,0 procent | 18,9 procent | 6,6 procent till 35,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 20,0 procent | 20,0 procent | 7,2 procent till 37,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 52,8 procent | 65,8 procent | 47,2 procent till 84,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 299,8 procent | 336,6 procent | 201,8 procent till 714,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 47,8 procent | 25,3 procent | 4,7 procent till 56,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,7 procent | 1,0 procent | -11,4 procent till 13,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 057 000 kr | 932 000 kr | 516 000 kr till 1 288 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 727 000 kr | 566 000 kr | 254 000 kr till 787 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 496 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 33 av 82 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Järfälla.
- Plats 980 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 46 509 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 140 601 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,4 procent | 17,7 procent | 18,0 procent | 6,5 procent | 21,0 procent |
| Vinstmarginal | -6,6 procent | 16,5 procent | 16,3 procent | 4,8 procent | 20,0 procent |
| Soliditet | 67,7 procent | 53,6 procent | 54,6 procent | 50,4 procent | 52,8 procent |
| Kassalikviditet | 9906,0 procent | 438,9 procent | 498,5 procent | 467,2 procent | 299,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,5 procent | 14,3 procent | 24,7 procent | 12,4 procent | 47,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,5 procent | 4,6 procent | 7,7 procent | -15,7 procent | -4,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 169 000 kr | 1 223 000 kr | 1 317 000 kr | 1 110 000 kr | 1 057 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 834 000 kr | 761 000 kr | 838 000 kr | 833 000 kr | 727 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skylvägen 117543 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och redovisning jämte därmed förenligt verksamhet. Bolaget skall även bedriva import och Webbhandel inom mode samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 357 832 kr | 1 277 158 kr | 1 168 843 kr | 1 222 760 kr | 1 316 660 kr | 1 109 720 kr | 1 057 293 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 104 390 kr | 0 kr | -102 827 kr | 13 016 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 83 245 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 252 936 kr | 202 942 kr | 261 904 kr | 257 627 kr | 241 935 kr | 204 860 kr | 108 861 kr |
| Personalkostnader | 714 656 kr | 761 930 kr | 834 016 kr | 761 117 kr | 838 374 kr | 832 982 kr | 726 738 kr |
| Avskrivningar | 32 693 kr | 32 693 kr | 32 693 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 461 937 kr | 196 348 kr | -62 597 kr | 217 032 kr | 236 351 kr | 71 878 kr | 221 694 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 548 kr | 2 240 kr | 1 506 kr | 1 480 kr |
| Räntekostnader | 16 934 kr | 15 889 kr | 14 792 kr | 16 866 kr | 23 931 kr | 19 691 kr | 11 405 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 445 003 kr | 180 459 kr | -77 389 kr | 201 714 kr | 214 660 kr | 53 693 kr | 211 769 kr |
| Bokslutsdispositioner | -40 000 kr | 45 000 kr | 139 000 kr | -50 000 kr | 8 000 kr | 25 000 kr | 135 000 kr |
| Skatt | 86 670 kr | 48 248 kr | 15 645 kr | 43 051 kr | 47 285 kr | 11 842 kr | 71 700 kr |
| Årets resultat | 318 333 kr | 177 211 kr | 45 966 kr | 108 663 kr | 175 375 kr | 66 851 kr | 275 069 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 140 386 kr | 107 693 kr | 75 000 kr | 145 227 kr | 145 227 kr | 145 227 kr | 145 227 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 65 386 kr | 32 693 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 75 000 kr | 75 000 kr | 75 000 kr | 145 227 kr | 145 227 kr | 145 227 kr | 145 227 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 499 359 kr | 1 484 180 kr | 1 160 986 kr | 1 269 387 kr | 1 154 012 kr | 927 987 kr | 944 528 kr |
| Kortfristiga fordringar | 782 934 kr | 629 710 kr | 334 847 kr | 431 292 kr | 371 772 kr | 270 264 kr | 320 797 kr |
| Kassa och bank | 716 425 kr | 854 470 kr | 826 139 kr | 838 095 kr | 782 240 kr | 657 723 kr | 623 731 kr |
| Summa tillgångar | 1 639 745 kr | 1 591 873 kr | 1 235 986 kr | 1 414 614 kr | 1 299 239 kr | 1 073 214 kr | 1 089 755 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 947 789 kr | 975 000 kr | 837 266 kr | 758 379 kr | 708 754 kr | 540 605 kr | 575 674 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 529 456 kr | 697 789 kr | 691 300 kr | 549 716 kr | 433 379 kr | 373 754 kr | 200 605 kr |
| Årets resultat | 318 333 kr | 177 211 kr | 45 966 kr | 108 663 kr | 175 375 kr | 66 851 kr | 275 069 kr |
| Obeskattade reserver | 501 000 kr | 456 000 kr | 317 000 kr | 367 000 kr | 359 000 kr | 334 000 kr | 199 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 120 956 kr | 90 873 kr | 11 720 kr | 289 235 kr | 231 485 kr | 198 609 kr | 315 081 kr |
| Leverantörsskulder | 20 396 kr | 11 816 kr | 72 214 kr | 28 845 kr | 15 925 kr | 0 kr | 4 926 kr |
| Skatteskulder | -27 570 kr | -70 114 kr | -210 293 kr | 0 kr | - | 10 189 kr | 10 189 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 127 405 kr | 149 171 kr | 178 725 kr | 260 390 kr | 215 560 kr | 188 420 kr | 219 634 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 639 745 kr | 1 591 873 kr | 1 235 986 kr | 1 414 614 kr | 1 299 239 kr | 1 073 214 kr | 1 089 755 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom ekonomi och redovisning jämte därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver import och Webbhandel inom mode samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Katarina W
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wandel & Partners AB för organisationsnummer?
Wandel & Partners AB har organisationsnummer 556773-1608 (5567731608).
Var ligger Wandel & Partners AB?
Wandel & Partners AB har sin registrerade adress Skylvägen 1, 17543 Järfälla.
Vilken bransch är Wandel & Partners AB verksamt i?
Wandel & Partners AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wandel & Partners AB?
Wandel & Partners AB hade en nettoomsättning på 1 057 293 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Wandel & Partners AB?
Wandel & Partners AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Wandel & Partners AB någon utdelning?
Styrelsen i Wandel & Partners AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-12-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.