Malevik Öfvre AB
Malevik Öfvre AB har organisationsnummer 556773-8462 (5567738462)
Aktiebolag • Org.nr: 556773-8462
Om företaget
Malevik Öfvre AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kullavik. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Malevik Öfvre AB 0 kr och redovisade ett resultat på 13 912 928 kr. Soliditeten var 89,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 606,6 procent, över branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 606,6 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 61,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 805 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 918 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 422 av 515 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 971 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 8 945 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,4 procent | 91,4 procent | 75,7 procent | 89,7 procent |
| Kassalikviditet | 678,6 procent | 1373,2 procent | 280,8 procent | 606,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -22,1 procent | 47,3 procent | -18,0 procent | 61,8 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 730 000 kr | 508 000 kr | 962 000 kr | 805 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Maleviks Vipväg 242935 Kullavik
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Maleviks Vipväg 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 162 589 kr | 159 090 kr | 270 982 kr | 256 093 kr |
| Övriga externa kostnader | 715 547 kr | 786 551 kr | 511 400 kr | 448 737 kr |
| Personalkostnader | 1 460 890 kr | 1 015 721 kr | 961 640 kr | 804 656 kr |
| Avskrivningar | 109 763 kr | 197 269 kr | 594 082 kr | 453 443 kr |
| Rörelseresultat | -2 150 341 kr | -1 840 451 kr | -1 796 140 kr | -1 450 743 kr |
| Ränteintäkter | 24 450 kr | 16 430 kr | 242 473 kr | 30 418 kr |
| Räntekostnader | -25 kr | 217 kr | 2 555 kr | 21 720 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 125 866 kr | 9 038 927 kr | -1 998 449 kr | 14 022 928 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | -110 000 kr |
| Skatt | - | 439 744 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -2 135 436 kr | 8 579 083 kr | -2 000 069 kr | 13 912 928 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 9 265 864 kr | 8 885 466 kr | 7 245 812 kr | 14 980 276 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 775 317 kr | 2 346 198 kr | 1 483 304 kr | 1 157 830 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 490 547 kr | 6 539 268 kr | 5 762 508 kr | 13 822 446 kr |
| Omsättningstillgångar | 741 292 kr | 10 955 343 kr | 7 434 251 kr | 10 136 596 kr |
| Kortfristiga fordringar | 731 488 kr | 762 166 kr | 833 304 kr | 1 183 194 kr |
| Kassa och bank | 9 804 kr | 10 193 177 kr | 6 600 947 kr | 8 953 402 kr |
| Summa tillgångar | 10 007 156 kr | 19 840 809 kr | 14 680 063 kr | 25 116 872 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 9 647 917 kr | 18 127 000 kr | 11 116 931 kr | 22 529 860 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 11 683 353 kr | 9 447 917 kr | 13 017 000 kr | 8 516 932 kr |
| Årets resultat | -2 135 436 kr | 8 579 083 kr | -2 000 069 kr | 13 912 928 kr |
| Kortfristiga skulder | 109 239 kr | 797 809 kr | 2 647 132 kr | 1 671 012 kr |
| Leverantörsskulder | 20 770 kr | 37 638 kr | 85 408 kr | 31 126 kr |
| Skatteskulder | 6 114 kr | 448 152 kr | 423 732 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 67 355 kr | 297 019 kr | 2 121 992 kr | 1 597 480 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 007 156 kr | 19 840 809 kr | 14 680 063 kr | 25 116 872 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamheten omfattar investering i och förvaltning av aktier och andelar. Verksamheten bedrivs i Göteborg och bolaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Malevik Häst och Hyr AB, org nr 556868-8740 resp äger 54% i Sweden Renewable Energy Investments AB, org nr 556794-5091 och 50% av aktierna i Headland Point AB, org nr 559035-9120.
Under året har investeringar gett god avkastning till bolaget. Ägaren har fortlöpande andra åtagande utanför bolaget varför det ej skapats någon försäljning för räkenskapsåret.
Företrädare
- Magnus T
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Malevik Öfvre AB för organisationsnummer?
Malevik Öfvre AB har organisationsnummer 556773-8462 (5567738462).
Var ligger Malevik Öfvre AB?
Malevik Öfvre AB har sin registrerade adress Maleviks Vipväg 2, 42935 Kullavik.
Vilken bransch är Malevik Öfvre AB verksamt i?
Malevik Öfvre AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Malevik Öfvre AB?
Malevik Öfvre AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Malevik Öfvre AB?
Malevik Öfvre AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-12-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.