Nicklas Bengts AB
Nicklas Bengts AB har organisationsnummer 556774-6713 (5567746713)
Aktiebolag • Org.nr: 556774-6713
Om företaget
Nicklas Bengts AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Verksamheten startade 2008. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med järnhandelsvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46841). Sidoverksamheter inkluderar andra bygginstallationer och partihandel med övriga hushållsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 198 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 160 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Nicklas Bengts AB 1 198 000 kr och redovisade ett resultat på 78 930 kr. Rörelsemarginalen var 6,6 procent, under branschens median (median 7,6 procent). Soliditeten var 74,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,5 procent). Kassalikviditeten var 369,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 189,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,6 procent | 7,6 procent | 0,6 procent till 16,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,6 procent | 7,6 procent | 0,6 procent till 17,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 74,3 procent | 48,5 procent | 27,8 procent till 65,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 369,7 procent | 189,5 procent | 123,3 procent till 317,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 21,8 procent | 9,7 procent | -3,5 procent till 40,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,3 procent | 0,0 procent | -23,3 procent till 25,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 198 000 kr | 1 624 000 kr | 677 000 kr till 3 390 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 797 000 kr | 471 000 kr | 180 000 kr till 705 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 105 av 197 aktiebolag inom partihandel med järnhandelsvaror.
- Plats 698 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 3 569 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 130 195 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,8 procent | -31,1 procent | -1,4 procent | 15,5 procent | 6,6 procent |
| Vinstmarginal | 32,4 procent | -31,3 procent | -1,7 procent | 15,5 procent | 6,6 procent |
| Soliditet | 64,9 procent | 47,4 procent | 44,4 procent | 75,2 procent | 74,3 procent |
| Kassalikviditet | 264,4 procent | 172,4 procent | 165,5 procent | 380,8 procent | 369,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,0 procent | -158,8 procent | -10,4 procent | 54,0 procent | 21,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 98,6 procent | -27,7 procent | 7,8 procent | 25,4 procent | 3,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 186 000 kr | 858 000 kr | 925 000 kr | 1 160 000 kr | 1 198 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 524 000 kr | 754 000 kr | 567 000 kr | 737 000 kr | 797 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nedre Jungfruberget 58c/o Nicklas Bengts
79138 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning av skyltar, profilkläder och presentreklam samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 937 129 kr | 597 215 kr | 1 185 940 kr | 857 822 kr | 925 244 kr | 1 160 260 kr | 1 197 841 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 112 881 kr | 0 kr | - | 2 680 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 198 881 kr | 156 957 kr | 146 056 kr | 182 686 kr | 188 130 kr | 227 954 kr | 317 530 kr |
| Personalkostnader | 690 133 kr | 681 485 kr | 523 763 kr | 754 029 kr | 567 063 kr | 737 231 kr | 796 772 kr |
| Avskrivningar | 31 107 kr | 22 301 kr | 16 616 kr | 14 721 kr | 5 901 kr | 2 438 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -82 992 kr | -329 047 kr | 389 505 kr | -266 953 kr | -13 221 kr | 179 372 kr | 78 604 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 8 kr | 200 kr | 587 kr | 326 kr |
| Räntekostnader | 733 kr | 669 kr | 5 188 kr | 1 135 kr | 2 904 kr | 271 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -83 725 kr | -329 716 kr | 384 317 kr | -268 080 kr | -15 925 kr | 179 688 kr | 78 930 kr |
| Årets resultat | -83 725 kr | -329 716 kr | 384 317 kr | -268 080 kr | -15 925 kr | 179 688 kr | 78 930 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 86 977 kr | 64 676 kr | 48 060 kr | 33 339 kr | 27 438 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 86 977 kr | 64 676 kr | 48 060 kr | 33 339 kr | 27 438 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 410 570 kr | 238 481 kr | 625 363 kr | 322 469 kr | 316 815 kr | 417 087 kr | 461 281 kr |
| Kortfristiga fordringar | 328 277 kr | 211 943 kr | 611 491 kr | 318 372 kr | 128 486 kr | 344 788 kr | 304 065 kr |
| Kassa och bank | 82 293 kr | 26 538 kr | 13 872 kr | 4 097 kr | 188 329 kr | 72 299 kr | 157 216 kr |
| Summa tillgångar | 497 547 kr | 303 157 kr | 673 423 kr | 355 808 kr | 344 253 kr | 442 087 kr | 486 281 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 382 281 kr | 52 565 kr | 436 883 kr | 168 803 kr | 152 878 kr | 332 565 kr | 361 496 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 366 006 kr | 282 281 kr | -47 434 kr | 336 883 kr | 68 803 kr | 52 877 kr | 182 566 kr |
| Årets resultat | -83 725 kr | -329 716 kr | 384 317 kr | -268 080 kr | -15 925 kr | 179 688 kr | 78 930 kr |
| Kortfristiga skulder | 115 266 kr | 250 592 kr | 236 540 kr | 187 005 kr | 191 375 kr | 109 522 kr | 124 785 kr |
| Leverantörsskulder | 36 470 kr | 51 730 kr | 55 624 kr | 74 531 kr | 29 699 kr | 10 904 kr | 22 379 kr |
| Skatteskulder | - | - | 6 256 kr | 682 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 53 796 kr | 183 862 kr | 159 660 kr | 96 792 kr | 146 677 kr | 83 618 kr | 87 406 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 497 547 kr | 303 157 kr | 673 423 kr | 355 808 kr | 344 253 kr | 442 087 kr | 486 281 kr |
Företrädare
- Niklas B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nicklas Bengts AB för organisationsnummer?
Nicklas Bengts AB har organisationsnummer 556774-6713 (5567746713).
Var ligger Nicklas Bengts AB?
Nicklas Bengts AB har sin registrerade adress Nedre Jungfruberget 58, 79138 Falun.
Vilken bransch är Nicklas Bengts AB verksamt i?
Nicklas Bengts AB är registrerat i branschen partihandel med järnhandelsvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nicklas Bengts AB?
Nicklas Bengts AB hade en nettoomsättning på 1 198 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nicklas Bengts AB?
Nicklas Bengts AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nicklas Bengts AB någon utdelning?
Styrelsen i Nicklas Bengts AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2008-12-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.