
AB LäraLeka
AB LäraLeka har organisationsnummer 556774-7786 (5567747786)
Aktiebolag • Org.nr: 556774-7786
Om företaget
AB LäraLeka är ett svenskt aktiebolag med säte i Tystberga. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som uppfödning av hästar och andra hästdjur enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01430). Sidoverksamheter inkluderar stödverksamhet avseende husdjursskötsel, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik och tävling med hästar. På Google Maps är verksamheten listad som horse breeder. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 180 procent till 1 506 000 kr räkenskapsåret 2025 (537 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AB LäraLeka 1 506 000 kr och redovisade ett resultat på -63 452 kr. Rörelsemarginalen var -4,9 procent, under branschens median (median -2,3 procent). Soliditeten var 8,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 33,0 procent). Kassalikviditeten var 64,0 procent, under branschens median (median 136,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,9 procent | -2,3 procent | -85,8 procent till 10,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -4,2 procent | -1,4 procent | -64,3 procent till 10,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 8,3 procent | 33,0 procent | 10,8 procent till 77,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 64,0 procent | 136,5 procent | 41,5 procent till 548,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -54,8 procent | -0,7 procent | -103,9 procent till 14,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 180,4 procent | 6,0 procent | -23,6 procent till 42,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 506 000 kr | 1 071 000 kr | 552 000 kr till 1 506 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 60 000 kr | 266 000 kr | 45 000 kr till 476 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 37 av 222 aktiebolag inom uppfödning av hästar och andra hästdjur.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom uppfödning av hästar och andra hästdjur med säte i Linköping.
- Plats 1 381 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 4 260 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 109 892 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,4 procent | 49,5 procent | 5,3 procent | -9,9 procent | -4,9 procent |
| Vinstmarginal | 30,4 procent | 49,7 procent | 5,2 procent | -9,9 procent | -4,2 procent |
| Soliditet | 77,8 procent | 67,2 procent | 26,7 procent | 10,6 procent | 8,3 procent |
| Kassalikviditet | 339,0 procent | 55,1 procent | 33,9 procent | 32,4 procent | 64,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 43,5 procent | 22,9 procent | 3,4 procent | -19,1 procent | -54,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -37,2 procent | 8,8 procent | 210,4 procent | 180,4 procent |
| Omsättning per anställd | 253 000 kr | 159 000 kr | 173 000 kr | 537 000 kr | 1 506 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 60 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svärdbro 561199 Tystberga
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Svärdbro 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva konsultation inom vattenrening, utveckling, design och försäljning av miljövänliga leksaker samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 253 376 kr | 159 700 kr | 173 435 kr | 536 870 kr | 1 505 666 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 39 417 kr | 16 195 kr | 800 kr | 2 535 kr | 34 645 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | -303 861 kr | -647 365 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 21 001 kr | 16 363 kr | 15 364 kr | 20 024 kr | 29 367 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 60 452 kr |
| Avskrivningar | 2 379 kr | 1 076 kr | 7 899 kr | 7 899 kr | 19 389 kr |
| Rörelseresultat | 76 996 kr | 78 712 kr | 9 168 kr | -52 999 kr | -74 405 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 56 kr | 323 kr | 11 918 kr |
| Räntekostnader | 158 kr | 0 kr | -3 kr | 592 kr | 965 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 76 838 kr | 78 712 kr | 9 227 kr | -53 268 kr | -63 452 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -19 000 kr | 0 kr | 19 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 7 742 kr | 12 397 kr | 1 963 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 69 096 kr | 47 315 kr | 7 264 kr | -34 268 kr | -63 452 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 50 671 kr | 51 121 kr | 92 422 kr | 84 523 kr | 92 536 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 50 671 kr | 51 121 kr | 92 422 kr | 84 523 kr | 92 536 kr |
| Omsättningstillgångar | 153 527 kr | 255 628 kr | 706 206 kr | 1 601 769 kr | 1 301 876 kr |
| Varulager | - | 210 682 kr | 514 543 kr | 1 114 229 kr | 483 249 kr |
| Kortfristiga fordringar | 119 465 kr | 26 552 kr | 145 947 kr | 483 594 kr | 742 030 kr |
| Kassa och bank | 34 062 kr | 18 394 kr | 45 716 kr | 3 946 kr | 76 597 kr |
| Summa tillgångar | 204 198 kr | 306 749 kr | 798 628 kr | 1 686 292 kr | 1 394 412 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 158 907 kr | 206 222 kr | 213 486 kr | 179 218 kr | 115 766 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -10 189 kr | 58 907 kr | 106 222 kr | 113 486 kr | 79 218 kr |
| Årets resultat | 69 096 kr | 47 315 kr | 7 264 kr | -34 268 kr | -63 452 kr |
| Obeskattade reserver | - | 19 000 kr | 19 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 45 291 kr | 81 527 kr | 566 142 kr | 1 507 074 kr | 1 278 646 kr |
| Leverantörsskulder | 5 987 kr | 7 845 kr | 41 970 kr | 406 963 kr | 252 921 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 34 304 kr | 68 682 kr | 519 172 kr | 1 095 111 kr | 1 020 725 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 204 198 kr | 306 749 kr | 798 628 kr | 1 686 292 kr | 1 394 412 kr |
Ur årsredovisningen
Allmänt om verksamhet
Företrädare
- Anna T
Undertecknad i Nyköping 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AB LäraLeka för organisationsnummer?
AB LäraLeka har organisationsnummer 556774-7786 (5567747786).
Var ligger AB LäraLeka?
AB LäraLeka har sin registrerade adress Svärdbro 5, 61199 Tystberga.
Vilken bransch är AB LäraLeka verksamt i?
AB LäraLeka är registrerat i branschen uppfödning av hästar och andra hästdjur enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AB LäraLeka?
AB LäraLeka hade en nettoomsättning på 1 506 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har AB LäraLeka?
AB LäraLeka hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-01-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.