Rivers Edge Holding AB
Rivers Edge Holding AB har organisationsnummer 556775-1994 (5567751994)
Aktiebolag • Org.nr: 556775-1994
Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångarLuleå
Om företaget
Rivers Edge Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77390).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 41 procent till 118 266 kr räkenskapsåret 2025 (199 483 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rivers Edge Holding AB 118 266 kr och redovisade ett resultat på -45 337 kr. Rörelsemarginalen var -64,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 74,1 procent, över branschens median (median 54,4 procent). Kassalikviditeten var 321,0 procent, över branschens median (median 209,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -64,3 procent | 9,9 procent | -1,6 procent till 28,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -38,3 procent | 10,5 procent | -1,8 procent till 29,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,1 procent | 54,4 procent | 23,2 procent till 83,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 321,0 procent | 209,1 procent | 92,7 procent till 579,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,6 procent | 3,2 procent | -5,0 procent till 24,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -40,7 procent | 1,5 procent | -24,7 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 409 av 632 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar.
- Plats 4 av 5 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar med säte i Luleå.
- Plats 1 596 av 2 244 aktiebolag med säte i Luleå.
- Plats 5 089 av 6 729 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 240 379 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -63,1 procent | -64,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -40,3 procent | -38,3 procent |
| Soliditet | 65,8 procent | 77,8 procent | 77,7 procent | 74,1 procent |
| Kassalikviditet | 227,6 procent | 379,7 procent | 387,7 procent | 321,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,9 procent | 44,1 procent | 0,3 procent | -1,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -40,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brogatan 20c/o Yvonne Purra
97432 Luleå
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Brogatan 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning av maskiner, inventarier och fordon inom branscher riktade mot metallindustrin. Bolaget skall äga fast och lös egendom, aktier i närstående bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 65 600 kr | 63 360 kr | 199 483 kr | 118 266 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 37 520 kr | 34 998 kr | 15 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 43 837 kr | 61 187 kr | 116 267 kr | 85 810 kr |
| Avskrivningar | 58 700 kr | 59 158 kr | 224 077 kr | 108 498 kr |
| Rörelseresultat | 583 kr | -21 987 kr | -125 861 kr | -76 042 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | 49 217 kr | 30 705 kr |
| Räntekostnader | 45 kr | 0 kr | 3 829 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 200 538 kr | 1 458 715 kr | -80 473 kr | -45 337 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 90 000 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 200 538 kr | 1 458 715 kr | 9 527 kr | -45 337 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 621 602 kr | 661 328 kr | 582 251 kr | 653 753 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 159 602 kr | 256 328 kr | 177 251 kr | 68 753 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 462 000 kr | 405 000 kr | 405 000 kr | 585 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 183 835 kr | 3 588 464 kr | 3 681 604 kr | 3 261 048 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 770 726 kr | 1 892 812 kr | 1 908 534 kr | 2 112 204 kr |
| Kassa och bank | 413 109 kr | 1 695 652 kr | 1 773 070 kr | 1 148 844 kr |
| Summa tillgångar | 2 805 437 kr | 4 249 792 kr | 4 263 855 kr | 3 914 801 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 846 105 kr | 3 304 820 kr | 3 314 347 kr | 2 899 010 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 545 567 kr | 1 746 105 kr | 3 204 820 kr | 2 844 347 kr |
| Årets resultat | 200 538 kr | 1 458 715 kr | 9 527 kr | -45 337 kr |
| Kortfristiga skulder | 959 332 kr | 944 972 kr | 949 508 kr | 1 015 791 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 3 717 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 959 332 kr | 944 972 kr | 945 791 kr | 1 015 791 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 805 437 kr | 4 249 792 kr | 4 263 855 kr | 3 914 801 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Luleå är ett holdingbolag och förvaltar andelar i dotterbolag.
Företrädare
- Yvonne A (verkställande direktör)
Undertecknad i Luleå 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rivers Edge Holding AB för organisationsnummer?
Rivers Edge Holding AB har organisationsnummer 556775-1994 (5567751994).
Var ligger Rivers Edge Holding AB?
Rivers Edge Holding AB har sin registrerade adress Brogatan 20, 97432 Luleå.
Vilken bransch är Rivers Edge Holding AB verksamt i?
Rivers Edge Holding AB är registrerat i branschen uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rivers Edge Holding AB?
Rivers Edge Holding AB hade en nettoomsättning på 118 266 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-01-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.