Cunning Use of Flags AB
Cunning Use of Flags AB har organisationsnummer 556775-3636 (5567753636)
Aktiebolag • Org.nr: 556775-3636
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikBorås
Om företaget
Cunning Use of Flags AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borås. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 55 procent till 28 007 kr räkenskapsåret 2025 (62 294 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat främst på grund av att en klient med egenanställning inte längre fakturerar via bolaget.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cunning Use of Flags AB 28 007 kr och redovisade ett resultat på 950 kr. Soliditeten var 89,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 937,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,3 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 937,4 procent | 293,0 procent | 149,7 procent till 679,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 228 av 3 013 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 16 av 20 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Borås.
- Plats 2 699 av 3 346 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 43 444 av 54 132 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 264 667 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,9 procent | 97,0 procent | 100,0 procent | 72,1 procent | 89,3 procent |
| Kassalikviditet | 1406,3 procent | 3283,2 procent | - | 358,9 procent | 937,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 procent | -47,7 procent | -35,5 procent | 0,5 procent | 1,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Kyrkogatan 4450343 Borås
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Södra Kyrkogatan 44 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva projekt- och processledning, rådgivning, utbildning och konsultverksamhet med inriktning mot kultur, evenemang, upplevelseindustri och IT samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 54 723 kr | 58 398 kr | 53 541 kr | 20 237 kr | 12 345 kr | 62 294 kr | 28 007 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 1 593 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 29 052 kr | 42 134 kr | 33 938 kr | 32 867 kr | 24 441 kr | 33 781 kr | 27 093 kr |
| Personalkostnader | 33 198 kr | 200 kr | 17 108 kr | 13 046 kr | 8 884 kr | 28 255 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -7 527 kr | 16 064 kr | 2 495 kr | -25 676 kr | -19 387 kr | 194 kr | 914 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr | 5 kr | 4 kr | 63 kr | 62 kr | 36 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | 1 kr | 6 kr | 0 kr | 1 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -7 528 kr | 16 064 kr | 2 494 kr | -25 672 kr | -19 325 kr | 256 kr | 950 kr |
| Årets resultat | -7 528 kr | 16 064 kr | 2 494 kr | -25 672 kr | -19 325 kr | 256 kr | 950 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 kr | 1 kr | 1 kr | 1 kr | 1 kr | 1 kr | 1 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 kr | 1 kr | 1 kr | 1 kr | 1 kr | 1 kr | 1 kr |
| Omsättningstillgångar | 64 065 kr | 85 497 kr | 85 517 kr | 55 454 kr | 54 439 kr | 75 821 kr | 62 289 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 014 kr | 7 593 kr | 5 848 kr | 3 819 kr | 23 671 kr | 7 420 kr | 3 658 kr |
| Kassa och bank | 47 051 kr | 77 904 kr | 79 669 kr | 51 635 kr | 30 768 kr | 68 401 kr | 58 631 kr |
| Summa tillgångar | 64 066 kr | 85 498 kr | 85 518 kr | 55 455 kr | 54 440 kr | 75 822 kr | 62 290 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 60 880 kr | 76 943 kr | 79 437 kr | 53 766 kr | 54 440 kr | 54 696 kr | 55 645 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -31 592 kr | -39 121 kr | -23 057 kr | -20 563 kr | -26 234 kr | -45 560 kr | -45 305 kr |
| Årets resultat | -7 528 kr | 16 064 kr | 2 494 kr | -25 672 kr | -19 325 kr | 256 kr | 950 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 186 kr | 8 555 kr | 6 081 kr | 1 689 kr | 0 kr | 21 126 kr | 6 645 kr |
| Leverantörsskulder | 1 699 kr | 0 kr | 969 kr | 0 kr | - | - | 5 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 487 kr | 8 555 kr | 5 112 kr | 1 689 kr | 0 kr | 21 126 kr | 6 640 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 64 066 kr | 85 498 kr | 85 518 kr | 55 455 kr | 54 440 kr | 75 822 kr | 62 290 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bildades 2009. Verksamheten omfattar projekt- och processledning, rådgivning och konsultverksamhet med inriktning mot kultur och IT sektorerna samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Borås.
Företrädare
- Carina K (verkställande direktör)
- John B (styrelseordförande)
Undertecknad i Borås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cunning Use of Flags AB för organisationsnummer?
Cunning Use of Flags AB har organisationsnummer 556775-3636 (5567753636).
Var ligger Cunning Use of Flags AB?
Cunning Use of Flags AB har sin registrerade adress Södra Kyrkogatan 44, 50343 Borås.
Vilken bransch är Cunning Use of Flags AB verksamt i?
Cunning Use of Flags AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cunning Use of Flags AB?
Cunning Use of Flags AB hade en nettoomsättning på 28 007 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-01-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.