INNOVACO2 AB
INNOVACO2 AB har organisationsnummer 556775-3909 (5567753909)
Aktiebolag • Org.nr: 556775-3909
Om företaget
INNOVACO2 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar personalutbildning, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare och diverse övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 27 procent till 450 298 kr räkenskapsåret 2026 (619 998 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte INNOVACO2 AB 450 298 kr och redovisade ett resultat på 235 944 kr. Rörelsemarginalen var 87,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 23,2 procent). Soliditeten var 44,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 519,5 procent, över branschens median (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 87,6 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 89,2 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 44,3 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 519,5 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 38,0 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -27,4 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 450 000 kr | 885 000 kr | 300 000 kr till 1 522 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 19 000 kr | 486 000 kr | 118 000 kr till 844 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 16 194 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 266 av 508 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Västerås.
- Plats 2 796 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 4 236 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 195 576 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,9 procent | 0,9 procent | -9,7 procent | 89,8 procent | 87,6 procent |
| Vinstmarginal | 13,7 procent | 0,8 procent | -9,1 procent | 89,8 procent | 89,2 procent |
| Soliditet | 37,5 procent | 51,5 procent | 65,1 procent | 57,5 procent | 44,3 procent |
| Kassalikviditet | 215,7 procent | 362,7 procent | 3015,1 procent | 1224,8 procent | 519,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,6 procent | 3,2 procent | 1,0 procent | 48,1 procent | 38,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,7 procent | -5,3 procent | -88,0 procent | 122,2 procent | -27,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 450 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 19 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 32c/o KomRedo AB
75331 Uppsala
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Storgatan 32 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet med konsulttjänster inom projektledning, byggnadsrörelse, management och mentorskap, uthyrning av instrument, verktyg inom bygg- och installationsrörelse, framtagande och försäljning av utbildningsmaterial och böcker, forskning och utveckling inom produktionsteknik, restaurang- hotell- och rekreationsverksamhet, redovisning och bokföring samt musikunderhållning. Bolaget ska även äga och förvalta värdepapper, fastighets- och kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 300 279 kr | 2 697 777 kr | 2 463 199 kr | 2 332 750 kr | 279 048 kr | 619 998 kr | 450 298 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 529 363 kr | 1 920 425 kr | 2 065 866 kr | 2 188 144 kr | 211 000 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 62 370 kr | 82 284 kr | 94 912 kr | 112 827 kr | 93 099 kr | 48 602 kr | 36 710 kr |
| Personalkostnader | 7 380 kr | 10 131 kr | 10 068 kr | 10 572 kr | 1 951 kr | 14 619 kr | 19 152 kr |
| Rörelseresultat | 701 166 kr | 684 937 kr | 292 353 kr | 21 207 kr | -27 002 kr | 556 778 kr | 394 435 kr |
| Ränteintäkter | 4 kr | 0 kr | - | - | 1 628 kr | 62 kr | 7 503 kr |
| Räntekostnader | 87 kr | 0 kr | 1 257 kr | 3 273 kr | 0 kr | 61 kr | 69 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 680 603 kr | 720 823 kr | 337 932 kr | 17 934 kr | -25 374 kr | 556 779 kr | 401 869 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -170 000 kr | -85 000 kr | 18 400 kr | 35 000 kr | -140 000 kr | -102 000 kr |
| Skatt | 150 698 kr | 113 054 kr | 52 608 kr | 12 450 kr | 4 074 kr | 86 932 kr | 63 925 kr |
| Årets resultat | 529 905 kr | 437 769 kr | 200 324 kr | 23 884 kr | 5 552 kr | 329 847 kr | 235 944 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 303 127 kr | 376 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 303 127 kr | 376 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 450 129 kr | 1 509 727 kr | 1 909 416 kr | 1 456 377 kr | 853 669 kr | 1 192 578 kr | 1 403 245 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 083 650 kr | 855 297 kr | 887 467 kr | 753 704 kr | 17 357 kr | 5 370 kr | 88 420 kr |
| Kassa och bank | 366 479 kr | 654 430 kr | 1 021 949 kr | 702 673 kr | 836 312 kr | 1 187 208 kr | 1 314 825 kr |
| Summa tillgångar | 1 753 256 kr | 1 885 727 kr | 1 934 416 kr | 1 456 377 kr | 853 669 kr | 1 192 578 kr | 1 403 245 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 807 828 kr | 745 597 kr | 725 921 kr | 749 804 kr | 555 356 kr | 685 204 kr | 621 149 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 177 923 kr | 207 828 kr | 425 597 kr | 625 920 kr | 449 804 kr | 255 357 kr | 285 204 kr |
| Årets resultat | 529 905 kr | 437 769 kr | 200 324 kr | 23 884 kr | 5 552 kr | 329 847 kr | 235 944 kr |
| Obeskattade reserver | 68 400 kr | 238 400 kr | 323 400 kr | 305 000 kr | 270 000 kr | 410 000 kr | 512 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 877 028 kr | 901 730 kr | 885 095 kr | 401 573 kr | 28 313 kr | 97 373 kr | 270 097 kr |
| Leverantörsskulder | 650 463 kr | 637 057 kr | 663 300 kr | 387 539 kr | 0 kr | 0 kr | 6 563 kr |
| Skatteskulder | 124 848 kr | 209 702 kr | 109 137 kr | 0 kr | 4 074 kr | 91 006 kr | 146 941 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 96 217 kr | 51 972 kr | 107 659 kr | 10 534 kr | 23 538 kr | 1 867 kr | 111 593 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 753 256 kr | 1 885 727 kr | 1 934 416 kr | 1 456 377 kr | 853 669 kr | 1 192 578 kr | 1 403 245 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva verksamhet med konsulttjänster inom projektledning, byggnadsrörelse, management och mentorskap, uthyrning av instrument, verktyg inom bygg- och installationsrörelse, framtagande och försäljning av utbildningsmaterial och böcker, forskning och utveckling inom produktionsteknik, restaurang- hotell- och rekreationsverksamhet, redovisning och bokföring samt musikunderhållning. Bolaget ska även äga och förvalta värdepapper, fastighets- och kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Uppsala, Upplands län.
Företrädare
- Erik Thomas K (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har INNOVACO2 AB för organisationsnummer?
INNOVACO2 AB har organisationsnummer 556775-3909 (5567753909).
Var ligger INNOVACO2 AB?
INNOVACO2 AB har sin registrerade adress Storgatan 32, 75331 Uppsala.
Vilken bransch är INNOVACO2 AB verksamt i?
INNOVACO2 AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter INNOVACO2 AB?
INNOVACO2 AB hade en nettoomsättning på 450 298 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har INNOVACO2 AB?
INNOVACO2 AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår INNOVACO2 AB någon utdelning?
Styrelsen i INNOVACO2 AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-01-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.