Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag

Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag har organisationsnummer 556777-3543 (5567773543)

Aktiebolag • Org.nr: 556777-3543

Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Hägersten

Aktivt företagVerksamt sedan 2009Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). Företaget bedriver även verksamhet inom byggande av bostadshus och andra byggnader.

Ekonomi

3 520 000 krOmsättning▲ 28 procent
45 349 krÅrets resultat
2Antal anställda
64,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 28 procent till 3 520 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 745 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag 3 520 000 kr och redovisade ett resultat på 45 349 kr. Rörelsemarginalen var 1,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Soliditeten var 64,5 procent, under branschens median (median 70,6 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal1,3 procent35,7 procent12,5 procent till 66,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal1,3 procent36,5 procent12,8 procent till 68,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet64,5 procent70,6 procent52,0 procent till 86,9 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital5,4 procent20,4 procent-2,3 procent till 57,9 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt28,2 procent-9,8 procent-52,3 procent till 19,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd1 760 000 kr660 000 kr228 000 kr till 1 385 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd1 019 000 kr311 000 kr33 000 kr till 702 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 121 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
  • Plats 2 av 11 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Haninge.
  • Plats 430 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
  • Plats 15 517 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 50 190 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-9,4 procent6,8 procent1,4 procent1,2 procent1,3 procent
Vinstmarginal-9,4 procent6,7 procent1,3 procent1,3 procent1,3 procent
Soliditet63,8 procent70,4 procent55,8 procent57,9 procent64,5 procent
Avkastning på eget kapital-27,5 procent20,9 procent4,5 procent4,4 procent5,4 procent
Omsättningstillväxt-33,3 procent13,1 procent7,8 procent28,2 procent
Omsättning per anställd845 000 kr1 126 000 kr1 274 000 kr1 373 000 kr1 760 000 kr
Personalkostnad per anställd417 000 kr603 000 kr590 000 kr796 000 kr1 019 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Fruängsgången 2
12952 Hägersten

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Fruängsgången 2 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är läkarverksamhet samt inom-utomhusrenovering och andra renoveringsarbeten och import av medical laser och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning1 690 129 kr2 251 724 kr2 547 109 kr2 745 302 kr3 520 009 kr
Övriga rörelseintäkter2 185 kr25 898 kr5 500 kr-39 kr6 589 kr
Övriga externa kostnader615 256 kr630 149 kr773 103 kr872 233 kr1 105 037 kr
Personalkostnader834 051 kr1 206 099 kr1 180 859 kr1 592 653 kr2 038 481 kr
Avskrivningar295 780 kr102 652 kr180 467 kr131 462 kr131 462 kr
Rörelseresultat-159 116 kr152 386 kr35 614 kr33 631 kr45 349 kr
Ränteintäkter1 290 kr308 kr24 kr3 712 kr0 kr
Räntekostnader1 128 kr311 kr1 399 kr1 755 kr0 kr
Resultat efter finansiella poster-158 954 kr152 383 kr34 239 kr35 588 kr45 349 kr
Årets resultat-158 954 kr152 383 kr34 239 kr35 588 kr45 349 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar773 980 kr771 743 kr1 057 008 kr1 182 758 kr1 134 540 kr
Materiella anläggningstillgångar773 980 kr671 328 kr956 593 kr1 082 343 kr1 034 125 kr
Finansiella anläggningstillgångar-100 415 kr100 415 kr100 415 kr100 415 kr
Omsättningstillgångar132 546 kr265 433 kr313 255 kr199 009 kr176 628 kr
Kortfristiga fordringar50 773 kr19 355 kr55 874 kr113 221 kr106 549 kr
Kassa och bank81 773 kr246 078 kr257 381 kr85 788 kr70 079 kr
Summa tillgångar906 526 kr1 037 176 kr1 370 263 kr1 381 767 kr1 311 168 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital578 191 kr730 574 kr764 813 kr800 401 kr845 750 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat637 145 kr478 191 kr630 574 kr664 813 kr700 401 kr
Årets resultat-158 954 kr152 383 kr34 239 kr35 588 kr45 349 kr
Kortfristiga skulder-84 274 kr-182 079 kr-80 426 kr-60 732 kr-55 132 kr
Leverantörsskulder0 kr----
Skatteskulder-120 076 kr-214 263 kr-106 558 kr-109 260 kr-109 260 kr
Övriga kortfristiga skulder35 802 kr32 184 kr26 131 kr48 528 kr54 128 kr
Summa eget kapital och skulder906 526 kr1 037 176 kr1 370 263 kr1 381 767 kr1 311 168 kr

Företrädare

  • Abdelhadi wahbi A

Undertecknad i Tumba.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2009-02-09
Registrerat hos Bolagsverket
Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag
2009-02-12
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag för organisationsnummer?

Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag har organisationsnummer 556777-3543 (5567773543).

Var ligger Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag?

Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag har sin registrerade adress Fruängsgången 2, 12952 Hägersten.

Vilken bransch är Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag verksamt i?

Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag?

Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag hade en nettoomsättning på 3 520 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag?

Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registrerade namn

  • Fruängens Läkarhus Hud-och laser Klinik Aktiebolag (Företagsnamn)
  • Gröndals Renovering Assistant och Bygg (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser inom-utomhusrenovering och andra renoveringsarbeten.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Haninge
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2009-02-09
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar