
Medical Log Point AB
Medical Log Point AB har organisationsnummer 556778-1579 (5567781579)
Aktiebolag • Org.nr: 556778-1579
Om företaget
Medical Log Point AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hisings Kärra. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som logistikverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 52250). På Google Maps är verksamheten listad som logistics service. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 1 procent till 18 217 000 kr räkenskapsåret 2024 (18 071 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Medical Log Point AB 18 217 000 kr och redovisade ett resultat på 1 153 116 kr. Rörelsemarginalen var 8,0 procent, över branschens median (median 4,5 procent). Soliditeten var 42,4 procent, under branschens median (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 187,6 procent, under branschens median (median 188,4 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,0 procent | 4,5 procent | 0,6 procent till 15,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,0 procent | 4,7 procent | 0,9 procent till 17,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 42,4 procent | 50,3 procent | 24,6 procent till 78,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 187,6 procent | 188,4 procent | 116,8 procent till 437,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 66,5 procent | 21,8 procent | 0,0 procent till 52,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,8 procent | 3,8 procent | -18,6 procent till 33,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 277 000 kr | 1 557 000 kr | 724 000 kr till 5 500 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 546 000 kr | 535 000 kr | 317 000 kr till 709 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,8 procent | 8,0 procent |
| Vinstmarginal | 6,9 procent | 8,0 procent |
| Soliditet | 46,3 procent | 42,4 procent |
| Kassalikviditet | 198,0 procent | 187,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 73,1 procent | 66,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,8 procent |
| Omsättning per anställd | 2 259 000 kr | 2 277 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 590 000 kr | 546 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Trankärrsgatan 1542537 Hisings Kärra
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Trankärrsgatan 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom området tredjepartslogistik av sjukvårdsprodukter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 52250LogistikverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 071 043 kr | 18 216 928 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 301 375 kr | 270 867 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 914 074 kr | 3 019 062 kr |
| Personalkostnader | 4 722 388 kr | 4 367 978 kr |
| Avskrivningar | 91 465 kr | 91 465 kr |
| Rörelseresultat | 1 235 142 kr | 1 453 758 kr |
| Räntekostnader | 5 779 kr | 5 141 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 249 360 kr | 1 458 099 kr |
| Bokslutsdispositioner | 500 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 373 018 kr | 304 983 kr |
| Årets resultat | 1 376 342 kr | 1 153 116 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 121 727 kr | 30 264 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 121 727 kr | 30 264 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 939 644 kr | 4 056 888 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 652 261 kr | 2 487 124 kr |
| Summa tillgångar | 4 061 371 kr | 4 087 152 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 881 712 kr | 1 734 827 kr |
| Aktiekapital | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 369 kr | 81 712 kr |
| Årets resultat | 1 376 342 kr | 1 153 116 kr |
| Obeskattade reserver | 190 000 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 1 989 659 kr | 2 162 325 kr |
| Leverantörsskulder | 856 511 kr | 957 846 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 523 561 kr | 539 865 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 061 371 kr | 4 087 152 kr |
Företrädare
- Peter K (ordförande)
- Christer J
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Medical Log Point AB för organisationsnummer?
Medical Log Point AB har organisationsnummer 556778-1579 (5567781579).
Var ligger Medical Log Point AB?
Medical Log Point AB har sin registrerade adress Trankärrsgatan 15, 42537 Hisings Kärra.
Vilken bransch är Medical Log Point AB verksamt i?
Medical Log Point AB är registrerat i branschen logistikverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Medical Log Point AB?
Medical Log Point AB hade en nettoomsättning på 18 217 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Medical Log Point AB?
Medical Log Point AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-02-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.