
Encare AB
Encare AB har organisationsnummer 556778-1728 (5567781728)
Aktiebolag • Org.nr: 556778-1728
Om företaget
Encare AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). På Google Maps är verksamheten listad som corporate office. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Encare AB 29 502 000 kr och redovisade ett resultat på -14 507 428 kr. Rörelsemarginalen var -47,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 39,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 90,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -47,5 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -49,2 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 39,8 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 90,1 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -67,0 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 135 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 169 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 56 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 8 av 423 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Stockholm.
- Plats 1 447 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 2 073 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 6 440 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Drottninggatan 32, 8th floor11151 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Drottninggatan 32, 8th floor som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva affärsverksamhet med inriktning på förbättringsåtgärder inom sjuk- och hälsovård främst med stöd av IT samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 29 502 241 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 866 005 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 658 927 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 817 309 kr |
| Personalkostnader | 30 385 644 kr |
| Avskrivningar | 6 863 254 kr |
| Rörelseresultat | -14 012 803 kr |
| Räntekostnader | 569 187 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -14 507 428 kr |
| Årets resultat | -14 507 428 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 24 884 456 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 29 576 781 kr |
| Kortfristiga fordringar | 11 662 025 kr |
| Summa tillgångar | 54 461 237 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 21 651 538 kr |
| Aktiekapital | 674 690 kr |
| Balanserat resultat | -92 777 231 kr |
| Årets resultat | -14 507 428 kr |
| Kortfristiga skulder | 32 809 699 kr |
| Leverantörsskulder | 780 355 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 604 460 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 54 461 237 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiekapitalet består per 2025-12-31 av 674 690 st stamaktier.
Företrädare
- Hans-Peter O (ordförande)
- Anders I
- Sören J
- Mikael A
- Gunnar N
- Charlotta G
- Rasmus W (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Encare AB för organisationsnummer?
Encare AB har organisationsnummer 556778-1728 (5567781728).
Var ligger Encare AB?
Encare AB har sin registrerade adress Drottninggatan 32, 8th floor, 11151 Stockholm.
Vilken bransch är Encare AB verksamt i?
Encare AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Encare AB?
Encare AB hade en nettoomsättning på 29 502 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Encare AB?
Encare AB hade i genomsnitt 26 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-02-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.