SN Sports Sweden AB
SN Sports Sweden AB har organisationsnummer 556778-1876 (5567781876)
Aktiebolag • Org.nr: 556778-1876
Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklarStockholm
Om företaget
SN Sports Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47634). Företaget bedriver även verksamhet inom fysioterapeutisk verksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 1 183 966 kr räkenskapsåret 2025 (1 214 959 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SN Sports Sweden AB 1 183 966 kr och redovisade ett resultat på -86 963 kr. Rörelsemarginalen var -7,4 procent, under branschens median (median 2,6 procent). Soliditeten var 3,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 41,6 procent). Kassalikviditeten var 33,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 114,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,4 procent | 2,6 procent | -11,3 procent till 10,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -7,3 procent | 1,4 procent | -13,7 procent till 10,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 3,5 procent | 41,6 procent | 13,5 procent till 76,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 33,9 procent | 114,8 procent | 39,7 procent till 306,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -225,8 procent | -4,0 procent | -47,9 procent till 21,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -2,6 procent | -2,7 procent | -33,6 procent till 28,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 184 000 kr | 1 515 000 kr | 449 000 kr till 2 869 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 405 000 kr | 345 000 kr | 83 000 kr till 498 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 100 av 388 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar.
- Plats 20 av 72 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar med säte i Stockholm.
- Plats 24 196 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 43 325 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 131 197 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,7 procent | -28,8 procent | 15,3 procent | -9,1 procent | -7,4 procent |
| Vinstmarginal | -7,3 procent | -29,2 procent | 15,3 procent | -9,1 procent | -7,3 procent |
| Soliditet | 30,5 procent | -4,6 procent | 17,6 procent | 10,9 procent | 3,5 procent |
| Kassalikviditet | 82,6 procent | 35,1 procent | 76,7 procent | 34,8 procent | 33,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -20,7 procent | - | 118,5 procent | -87,8 procent | -225,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 13,0 procent | 29,8 procent | 14,7 procent | -33,4 procent | -2,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 225 000 kr | 1 590 000 kr | 1 824 000 kr | - | 1 184 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 564 000 kr | 556 000 kr | 255 000 kr | - | 405 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Strandbergsgatan 1211251 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Strandbergsgatan 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara idrottsskaderehabilitering, fysioterapeutisk verksamhet och försäljning av därtill förknippad utrustning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva import och export av sportutrustning såsom hockey, vintersport och dylikt med försäljning till både privatpersoner och företag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 083 984 kr | 1 225 435 kr | 1 590 133 kr | 1 824 460 kr | 1 214 959 kr | 1 183 966 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 9 024 kr | 255 507 kr | 151 183 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 199 516 kr | 832 817 kr | 867 938 kr | 680 714 kr | 741 909 kr |
| Övriga externa kostnader | 577 114 kr | 716 323 kr | 684 580 kr | 314 624 kr | 322 939 kr | 347 978 kr |
| Personalkostnader | 597 788 kr | 563 663 kr | 556 205 kr | 254 525 kr | 238 619 kr | 404 725 kr |
| Avskrivningar | 83 647 kr | 83 647 kr | 125 839 kr | 107 767 kr | 83 647 kr | 83 647 kr |
| Rörelseresultat | -168 145 kr | -82 207 kr | -458 125 kr | 279 508 kr | -110 960 kr | -87 644 kr |
| Räntekostnader | 519 kr | 6 998 kr | 5 910 kr | 333 kr | -795 kr | -681 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -168 664 kr | -89 205 kr | -464 035 kr | 279 175 kr | -110 165 kr | -86 963 kr |
| Bokslutsdispositioner | 70 000 kr | 0 kr | -10 103 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -98 664 kr | -89 205 kr | -474 138 kr | 279 175 kr | -110 165 kr | -86 963 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 700 177 kr | 616 530 kr | 601 192 kr | 493 425 kr | 809 778 kr | 432 633 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 140 875 kr | 566 530 kr | 454 708 kr | 371 061 kr | 287 414 kr | 203 767 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 450 000 kr | 156 502 kr |
| Omsättningstillgångar | 773 870 kr | 795 333 kr | 348 169 kr | 849 045 kr | 343 177 kr | 665 612 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | 306 649 kr |
| Kortfristiga fordringar | 226 213 kr | 222 952 kr | 234 565 kr | 379 946 kr | 104 673 kr | 95 541 kr |
| Kassa och bank | 547 657 kr | 572 381 kr | 113 604 kr | 469 099 kr | 238 504 kr | 263 422 kr |
| Summa tillgångar | 1 474 047 kr | 1 411 863 kr | 949 361 kr | 1 342 470 kr | 1 152 955 kr | 1 098 245 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 719 803 kr | 430 598 kr | -43 540 kr | 235 636 kr | 125 471 kr | 38 508 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | -100 000 kr | -100 000 kr | -100 000 kr | -100 000 kr | -100 000 kr |
| Balanserat resultat | 718 467 kr | 619 803 kr | 530 598 kr | 56 461 kr | 335 636 kr | 225 471 kr |
| Årets resultat | -98 664 kr | -89 205 kr | -474 138 kr | 279 175 kr | -110 165 kr | -86 963 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 613 369 kr | 963 252 kr | 992 901 kr | 1 106 834 kr | 986 371 kr | 1 059 737 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 39 738 kr | 22 526 kr | 18 773 kr | 14 977 kr | 4 395 kr |
| Skatteskulder | 21 485 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 143 901 kr | 543 668 kr | 542 475 kr | 660 163 kr | 513 941 kr | 592 103 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 474 047 kr | 1 411 863 kr | 949 361 kr | 1 342 470 kr | 1 152 955 kr | 1 098 245 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är idrottsrehabilitering, sjukgymnastik, naprapati, personlig träning, kostrådgivning och försäljning av därtill förknippad utrustning.
Företrädare
- Sam Soheil S (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SN Sports Sweden AB för organisationsnummer?
SN Sports Sweden AB har organisationsnummer 556778-1876 (5567781876).
Var ligger SN Sports Sweden AB?
SN Sports Sweden AB har sin registrerade adress Strandbergsgatan 12, 11251 Stockholm.
Vilken bransch är SN Sports Sweden AB verksamt i?
SN Sports Sweden AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SN Sports Sweden AB?
SN Sports Sweden AB hade en nettoomsättning på 1 183 966 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SN Sports Sweden AB?
SN Sports Sweden AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- SN Sports Sweden AB (Företagsnamn)
- ISC International Export/Import (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser import & export av hälsoprodukter, utrustning, hälsotjänster till och från mellanöstern.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-02-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.