Ernman Produktion AB
Ernman Produktion AB har organisationsnummer 556778-6933 (5567786933)
Aktiebolag • Org.nr: 556778-6933
Om företaget
Ernman Produktion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ernman Produktion AB 1 011 506 kr och redovisade ett resultat på -908 621 kr. Rörelsemarginalen var -95,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,9 procent). Soliditeten var 37,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 158,8 procent, under branschens median (median 297,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -95,0 procent | 11,9 procent | -1,5 procent till 35,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -89,8 procent | 12,2 procent | -1,3 procent till 37,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 37,5 procent | 64,4 procent | 38,1 procent till 84,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 158,8 procent | 297,0 procent | 140,5 procent till 649,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -75,8 procent | 11,9 procent | -7,5 procent till 45,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 506 000 kr | 861 000 kr | 390 000 kr till 1 627 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 765 000 kr | 446 000 kr | 158 000 kr till 723 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 447 av 1 416 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning.
- Plats 232 av 633 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning med säte i Stockholm.
- Plats 26 575 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 47 690 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 144 275 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oskarslundsbacken 111754 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Oskarslundsbacken 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att bedriva management och musik-, manus-, skiv-, regi- och textproduktion inom opera-, musikal-, teater-, film-, konsert- och festivalbranschen samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta fast egendom.
Bransch
- 59200Ljudinspelning och musikutgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 1 011 506 kr |
| Övriga externa kostnader | 442 162 kr |
| Personalkostnader | 1 529 872 kr |
| Rörelseresultat | -960 528 kr |
| Ränteintäkter | 52 315 kr |
| Räntekostnader | 408 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -908 621 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr |
| Årets resultat | -908 621 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 167 823 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 744 705 kr |
| Kassa och bank | 1 423 118 kr |
| Summa tillgångar | 3 192 823 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 1 198 059 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 006 680 kr |
| Årets resultat | -908 621 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 994 764 kr |
| Leverantörsskulder | 3 581 kr |
| Skatteskulder | 71 324 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 907 858 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 192 823 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver management och musik-, film-, regi-, och textproduktion inom opera-, musikal-, teater-, film-, konsert-, och festivalbranschen samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta fast egendom.
Företrädare
- Magdalena E (styrelseledamot)
- Svante T (styrelseordförande)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ernman Produktion AB för organisationsnummer?
Ernman Produktion AB har organisationsnummer 556778-6933 (5567786933).
Var ligger Ernman Produktion AB?
Ernman Produktion AB har sin registrerade adress Oskarslundsbacken 1, 11754 Stockholm.
Vilken bransch är Ernman Produktion AB verksamt i?
Ernman Produktion AB är registrerat i branschen ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ernman Produktion AB?
Ernman Produktion AB hade en nettoomsättning på 1 011 506 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ernman Produktion AB?
Ernman Produktion AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-03-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.