Medica Group Scandinavia AB
Medica Group Scandinavia AB har organisationsnummer 556781-7696 (5567817696)
Aktiebolag • Org.nr: 556781-7696
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdUppsala
Om företaget
Medica Group Scandinavia AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212). Sidoverksamheter inkluderar skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar och partihandel med levande djur.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 37 procent till 875 411 kr räkenskapsåret 2026 (1 378 725 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Medica Group Scandinavia AB 875 411 kr och redovisade ett resultat på 315 334 kr. Rörelsemarginalen var 24,1 procent, under branschens median (median 43,0 procent). Soliditeten var 76,8 procent, över branschens median (median 76,1 procent). Kassalikviditeten var 232,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 446,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,1 procent | 43,0 procent | 19,8 procent till 74,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 45,5 procent | 46,0 procent | 20,1 procent till 77,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 76,8 procent | 76,1 procent | 59,1 procent till 90,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 232,7 procent | 446,4 procent | 268,3 procent till 1115,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 59,2 procent | 21,7 procent | 0,6 procent till 48,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -36,5 procent | -1,7 procent | -26,4 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 875 000 kr | 786 000 kr | 183 000 kr till 1 347 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 239 000 kr | 172 000 kr | 25 000 kr till 420 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 371 av 1 245 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 11 av 48 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Uppsala.
- Plats 3 022 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 5 150 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 155 594 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,5 procent | 18,3 procent | 17,3 procent | 10,7 procent | 24,1 procent |
| Vinstmarginal | 6,4 procent | 18,4 procent | 17,3 procent | 10,6 procent | 45,5 procent |
| Soliditet | 41,9 procent | 62,2 procent | 65,1 procent | 78,0 procent | 76,8 procent |
| Kassalikviditet | 103,0 procent | 130,2 procent | 122,4 procent | 146,1 procent | 232,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 34,5 procent | 51,3 procent | 33,0 procent | 13,2 procent | 59,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,3 procent | 2,3 procent | -24,2 procent | -36,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 530 000 kr | 1 779 000 kr | 1 819 000 kr | 1 379 000 kr | 875 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 796 000 kr | 795 000 kr | 832 000 kr | 699 000 kr | 239 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dalgatan 8c/o Wagnhester
75218 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att utföra tjänster inom allmän medicin och medicinsk estetik, kirurgi, medicinsk hudvård, skönhetsvård, kroppsvård samt utbildning inom dessa områden. Därutöver SPA-terapi, försäljning av hudvårds- produkter jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 530 059 kr | 1 778 746 kr | 1 818 879 kr | 1 378 725 kr | 875 411 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 76 565 kr | 63 639 kr | 3 659 kr | 14 191 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 228 777 kr | 285 244 kr | 332 939 kr | 239 408 kr | 234 889 kr |
| Övriga externa kostnader | 419 449 kr | 412 175 kr | 332 196 kr | 274 629 kr | 195 136 kr |
| Personalkostnader | 796 398 kr | 794 552 kr | 831 854 kr | 698 778 kr | 239 101 kr |
| Avskrivningar | 6 150 kr | 6 140 kr | 11 900 kr | 11 900 kr | 11 900 kr |
| Rörelseresultat | 98 810 kr | 325 863 kr | 314 649 kr | 148 201 kr | 211 385 kr |
| Ränteintäkter | - | 50 kr | 69 kr | 23 kr | 520 kr |
| Räntekostnader | 903 kr | 1 864 kr | 1 609 kr | 2 645 kr | 1 857 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 97 907 kr | 327 431 kr | 315 234 kr | 145 860 kr | 398 702 kr |
| Skatt | 13 359 kr | 68 659 kr | 66 605 kr | 31 132 kr | 83 368 kr |
| Årets resultat | 84 548 kr | 258 772 kr | 248 629 kr | 114 728 kr | 315 334 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 206 140 kr | 333 075 kr | 582 712 kr | 695 364 kr | 242 118 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 140 kr | 0 kr | 47 600 kr | 35 700 kr | 23 800 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 000 kr | 333 075 kr | 535 112 kr | 659 664 kr | 218 318 kr |
| Omsättningstillgångar | 378 913 kr | 477 602 kr | 574 069 kr | 416 636 kr | 452 093 kr |
| Varulager | 29 000 kr | 78 500 kr | 79 500 kr | 59 500 kr | 76 500 kr |
| Kortfristiga fordringar | 139 390 kr | 193 198 kr | 256 251 kr | 207 453 kr | 26 263 kr |
| Kassa och bank | 210 523 kr | 205 904 kr | 238 318 kr | 149 683 kr | 349 330 kr |
| Summa tillgångar | 585 053 kr | 810 677 kr | 1 156 781 kr | 1 112 000 kr | 694 211 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 245 373 kr | 504 145 kr | 752 775 kr | 867 503 kr | 532 837 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 60 825 kr | 145 373 kr | 404 146 kr | 652 775 kr | 117 503 kr |
| Årets resultat | 84 548 kr | 258 772 kr | 248 629 kr | 114 728 kr | 315 334 kr |
| Kortfristiga skulder | 339 680 kr | 306 532 kr | 404 006 kr | 244 497 kr | 161 374 kr |
| Leverantörsskulder | 61 234 kr | 48 238 kr | 26 363 kr | 6 546 kr | 13 971 kr |
| Skatteskulder | 50 622 kr | 114 546 kr | 220 003 kr | 171 216 kr | 101 757 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 227 824 kr | 123 465 kr | 143 167 kr | 54 950 kr | 45 647 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 585 053 kr | 810 677 kr | 1 156 781 kr | 1 112 000 kr | 694 211 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala utför tjänster inom medicinsk estetisk kirurgi, medicinsk hudvård, skönhetsvård, kroppsvård, utbildning inom dessa områden, samt spa-terapi, försäljning av hudvårdsprodukter jämte därmed förenlig verksamhet samt att förvalta värdepapper.
Företrädare
- Eva W (styrelseledamot)
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Medica Group Scandinavia AB för organisationsnummer?
Medica Group Scandinavia AB har organisationsnummer 556781-7696 (5567817696).
Var ligger Medica Group Scandinavia AB?
Medica Group Scandinavia AB har sin registrerade adress Dalgatan 8, 75218 Uppsala.
Vilken bransch är Medica Group Scandinavia AB verksamt i?
Medica Group Scandinavia AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Medica Group Scandinavia AB?
Medica Group Scandinavia AB hade en nettoomsättning på 875 411 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Medica Group Scandinavia AB?
Medica Group Scandinavia AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Medica Group Scandinavia AB någon utdelning?
Styrelsen i Medica Group Scandinavia AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registrerade namn
- Medica Group Scandinavia AB (Företagsnamn)
- Svenska Hudvårdskliniken i Stockholm (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser kosmetisk hudvård och skönhetsvård, samt försäljning av hudvårdsprodukter.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-04-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.