Malvacom AB
Malvacom AB har organisationsnummer 556783-1069 (5567831069)
Aktiebolag • Org.nr: 556783-1069
Om företaget
Malvacom AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Karlskrona. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). På Google Maps är verksamheten listad som it-konsult.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2021.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2021 omsatte Malvacom AB 13 244 000 kr och redovisade ett resultat på 882 582 kr. Rörelsemarginalen var 8,6 procent, under branschens median (median 28,0 procent). Soliditeten var 32,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,7 procent). Kassalikviditeten var 185,8 procent, under branschens median (median 319,4 procent).
| Nyckeltal 2021 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,6 procent | 28,0 procent | 8,5 procent till 44,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 8,5 procent | 29,0 procent | 9,2 procent till 45,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 32,1 procent | 63,7 procent | 43,8 procent till 83,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 185,8 procent | 319,4 procent | 180,3 procent till 626,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 77,1 procent | 29,1 procent | 0,0 procent till 63,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 828 000 kr | 1 016 000 kr | 531 000 kr till 1 469 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 602 000 kr | 602 000 kr | 323 000 kr till 757 000 kr | Under branschens median |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Campus Gräsvik 837175 Karlskrona
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Campus Gräsvik 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva mjukvaruutveckling och forskning, erbjuda tjänster inom IT-drift och konsulting inom IT samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 13 244 314 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 131 972 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 611 906 kr |
| Personalkostnader | 9 627 836 kr |
| Rörelseresultat | 1 136 545 kr |
| Räntekostnader | 9 707 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 126 955 kr |
| Skatt | 244 373 kr |
| Årets resultat | 882 582 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 562 320 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 044 870 kr |
| Summa tillgångar | 3 562 320 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 1 145 125 kr |
| Aktiekapital | 169 381 kr |
| Balanserat resultat | 93 162 kr |
| Årets resultat | 882 582 kr |
| Obeskattade reserver | 500 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 917 195 kr |
| Leverantörsskulder | 354 082 kr |
| Skatteskulder | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 667 951 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 562 320 kr |
Företrädare
- Peter M (ordförande)
- Johan N (verkställande direktör)
Undertecknad 2021.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Malvacom AB för organisationsnummer?
Malvacom AB har organisationsnummer 556783-1069 (5567831069).
Var ligger Malvacom AB?
Malvacom AB har sin registrerade adress Campus Gräsvik 8, 37175 Karlskrona.
Vilken bransch är Malvacom AB verksamt i?
Malvacom AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Malvacom AB?
Malvacom AB hade en nettoomsättning på 13 244 000 kr räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Malvacom AB?
Malvacom AB hade i genomsnitt 16 anställda räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Föreslår Malvacom AB någon utdelning?
Styrelsen i Malvacom AB föreslog en utdelning på 799 478 kr för räkenskapsåret 2021.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlskrona
- Län
- Blekinge län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-05-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.