Marketing & Muffins AB
Marketing & Muffins AB har organisationsnummer 556785-6413 (5567856413)
Aktiebolag • Org.nr: 556785-6413
Om företaget
Marketing & Muffins AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Linköping. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 422 000 kr räkenskapsåret 2025 (355 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Marketing & Muffins AB 422 000 kr och redovisade ett resultat på -3 115 kr. Rörelsemarginalen var 5,5 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 38,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 375,9 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,5 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,5 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 38,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 375,9 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -3,1 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 18,9 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 422 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 24 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 16 527 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 213 av 474 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Linköping.
- Plats 2 607 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 7 535 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 198 622 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,6 procent | 0,6 procent | -3,7 procent | 22,9 procent | 5,5 procent |
| Vinstmarginal | 23,4 procent | 0,7 procent | -3,4 procent | 23,1 procent | 5,5 procent |
| Soliditet | 69,2 procent | 68,4 procent | 62,2 procent | 57,2 procent | 38,5 procent |
| Kassalikviditet | 680,5 procent | 844,8 procent | 538,4 procent | 553,0 procent | 375,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,4 procent | -5,9 procent | -7,0 procent | 15,9 procent | -3,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 60,4 procent | -15,7 procent | -15,0 procent | 36,0 procent | 18,9 procent |
| Omsättning per anställd | 364 000 kr | 307 000 kr | 261 000 kr | 355 000 kr | 422 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 25 000 kr | 29 000 kr | 17 000 kr | 17 000 kr | 24 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stenbrötsgatan 2358247 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultativ verksamhet inom marknad och personal med kommunikation, marknadsföring samt personalhantering och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 226 546 kr | 364 256 kr | 306 559 kr | 260 627 kr | 355 306 kr | 421 627 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 858 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 49 382 kr | 42 364 kr | 53 575 kr | 50 736 kr | 27 612 kr | 12 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 197 100 kr | 211 309 kr | 222 386 kr | 202 222 kr | 228 980 kr | 362 112 kr |
| Personalkostnader | 27 777 kr | 24 824 kr | 28 844 kr | 17 433 kr | 17 468 kr | 23 780 kr |
| Rörelseresultat | -40 855 kr | 85 759 kr | 1 754 kr | -9 764 kr | 81 246 kr | 23 235 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 42 kr | 347 kr | 514 kr | 387 kr |
| Räntekostnader | 177 kr | 266 kr | 196 kr | 77 kr | 144 kr | 247 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -41 032 kr | 85 493 kr | 1 600 kr | -9 494 kr | 81 616 kr | 23 375 kr |
| Bokslutsdispositioner | 80 000 kr | -26 000 kr | -7 000 kr | 0 kr | -32 000 kr | -12 000 kr |
| Skatt | 10 306 kr | 16 640 kr | 4 352 kr | 1 378 kr | 20 243 kr | 14 490 kr |
| Årets resultat | 28 662 kr | 42 853 kr | -9 752 kr | -10 872 kr | 29 373 kr | -3 115 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 205 671 kr | 254 285 kr | 242 918 kr | 249 667 kr | 323 093 kr | 263 707 kr |
| Kortfristiga fordringar | 131 884 kr | 182 414 kr | 157 960 kr | 210 036 kr | 201 327 kr | 95 952 kr |
| Kassa och bank | 73 787 kr | 71 871 kr | 84 958 kr | 39 631 kr | 121 766 kr | 167 755 kr |
| Summa tillgångar | 205 671 kr | 254 285 kr | 242 918 kr | 249 667 kr | 323 093 kr | 263 707 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 133 062 kr | 175 915 kr | 166 163 kr | 155 291 kr | 184 664 kr | 101 549 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 400 kr | 33 062 kr | 75 915 kr | 66 163 kr | 55 291 kr | 4 664 kr |
| Årets resultat | 28 662 kr | 42 853 kr | -9 752 kr | -10 872 kr | 29 373 kr | -3 115 kr |
| Obeskattade reserver | 15 000 kr | 41 000 kr | 48 000 kr | 48 000 kr | 80 000 kr | 92 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 57 609 kr | 37 370 kr | 28 755 kr | 46 376 kr | 58 429 kr | 70 158 kr |
| Leverantörsskulder | 2 284 kr | 9 181 kr | 4 778 kr | 22 247 kr | 9 857 kr | 23 264 kr |
| Skatteskulder | 20 762 kr | 7 933 kr | 0 kr | - | 3 468 kr | -342 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 26 563 kr | 12 256 kr | 13 607 kr | 16 129 kr | 32 347 kr | 39 236 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 205 671 kr | 254 285 kr | 242 918 kr | 249 667 kr | 323 093 kr | 263 707 kr |
Företrädare
- Fia J (verkställande direktör)
Undertecknad i Linköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Marketing & Muffins AB för organisationsnummer?
Marketing & Muffins AB har organisationsnummer 556785-6413 (5567856413).
Var ligger Marketing & Muffins AB?
Marketing & Muffins AB har sin registrerade adress Stenbrötsgatan 23, 58247 Linköping.
Vilken bransch är Marketing & Muffins AB verksamt i?
Marketing & Muffins AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Marketing & Muffins AB?
Marketing & Muffins AB hade en nettoomsättning på 422 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Marketing & Muffins AB?
Marketing & Muffins AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-07-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.