Vema Invest AB
Vema Invest AB har organisationsnummer 556785-7171 (5567857171)
Aktiebolag • Org.nr: 556785-7171
Om företaget
Vema Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vemdalen. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som handel med egna fastigheter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68110). Sidoverksamheter inkluderar stug- och rumsuthyrning och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vema Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på -39 824 kr. Soliditeten var 1,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 31,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,3 procent | 31,9 procent | 3,9 procent till 88,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -64,9 procent | 0,0 procent | -18,4 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 220 av 397 aktiebolag inom handel med egna fastigheter.
- Plats 4 av 4 aktiebolag inom handel med egna fastigheter med säte i Härjedalen.
- Plats 437 av 485 aktiebolag med säte i Härjedalen.
- Plats 4 357 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Soliditet | 1,3 procent | 1,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 procent | -64,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
jutbacken 384671 Vemdalen
Bolag på samma adress
5 andra bolag har jutbacken 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier i dotterbolag.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 33 425 kr | 18 450 kr |
| Rörelseresultat | -33 425 kr | -18 450 kr |
| Ränteintäkter | 1 kr | - |
| Räntekostnader | 905 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -34 329 kr | -39 824 kr |
| Bokslutsdispositioner | 35 000 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 671 kr | -39 824 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 7 549 156 kr | 4 574 807 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 549 156 kr | 4 574 807 kr |
| Omsättningstillgångar | 842 kr | 29 258 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 kr | 1 kr |
| Kassa och bank | 841 kr | 29 257 kr |
| Summa tillgångar | 7 549 998 kr | 4 604 065 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 101 196 kr | 61 321 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 525 kr | 1 145 kr |
| Årets resultat | 671 kr | -39 824 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 549 998 kr | 4 604 065 kr |
Företrädare
- Pontus W
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vema Invest AB för organisationsnummer?
Vema Invest AB har organisationsnummer 556785-7171 (5567857171).
Var ligger Vema Invest AB?
Vema Invest AB har sin registrerade adress jutbacken 3, 84671 Vemdalen.
Vilken bransch är Vema Invest AB verksamt i?
Vema Invest AB är registrerat i branschen handel med egna fastigheter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vema Invest AB?
Vema Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härjedalen
- Län
- Jämtlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-07-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.