Qloud AB
Qloud AB har organisationsnummer 556785-9128 (5567859128)
Aktiebolag • Org.nr: 556785-9128
Om företaget
Qloud AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av kommunikationsutrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 26300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 54 procent till 245 647 kr räkenskapsåret 2025 (530 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av minskat kundunderlag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Qloud AB 245 647 kr och redovisade ett resultat på -36 193 kr. Rörelsemarginalen var -15,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,0 procent). Soliditeten var 42,6 procent, under branschens median (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 174,3 procent, under branschens median (median 214,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,1 procent | 12,0 procent | -0,6 procent till 30,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -14,7 procent | 11,5 procent | -0,9 procent till 30,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 42,6 procent | 64,6 procent | 34,4 procent till 86,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 174,3 procent | 214,3 procent | 93,1 procent till 733,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -10,2 procent | 4,6 procent | -4,1 procent till 32,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -53,7 procent | -2,1 procent | -42,9 procent till 17,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,0 procent | -4,2 procent | 22,2 procent | 61,6 procent | -15,1 procent |
| Vinstmarginal | 29,0 procent | -4,4 procent | 22,2 procent | 62,1 procent | -14,7 procent |
| Soliditet | 66,2 procent | 80,9 procent | 76,5 procent | 69,9 procent | 42,6 procent |
| Kassalikviditet | 319,9 procent | 522,6 procent | 426,2 procent | 331,8 procent | 174,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,3 procent | -3,0 procent | 14,1 procent | 42,7 procent | -10,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 38,5 procent | -3,7 procent | -68,2 procent | 3,9 procent | -53,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 664 000 kr | 1 602 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 679 000 kr | 595 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Alströmergatan 23c/o Fredrik Bålstedt
11247 Stockholm
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Alströmergatan 23 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva och erbjuda produkter och tjänster inom tele- och datakommunikation, utbildning samt uthyrning av personal samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 26300Tillverkning av kommunikationsutrustningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 201 487 kr | 1 663 608 kr | 1 602 058 kr | 510 208 kr | 529 639 kr | 245 647 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 79 119 kr | 100 635 kr | - | - | 31 898 kr | 261 076 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 12 085 kr | 16 090 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 601 450 kr | 511 712 kr | - | - | 162 688 kr | 302 747 kr |
| Personalkostnader | 589 963 kr | 679 283 kr | 594 565 kr | 50 452 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -139 326 kr | 483 066 kr | -67 814 kr | 113 282 kr | 326 397 kr | -36 998 kr |
| Ränteintäkter | -236 kr | - | -2 140 kr | 154 kr | 2 336 kr | 852 kr |
| Räntekostnader | 60 kr | 169 kr | 2 kr | 0 kr | 199 kr | 47 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -139 622 kr | 482 897 kr | -69 956 kr | 113 436 kr | 328 534 kr | -36 193 kr |
| Bokslutsdispositioner | 140 000 kr | 0 kr | 39 500 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 1 594 kr | 103 879 kr | 0 kr | 11 039 kr | 76 831 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -1 216 kr | 379 018 kr | -30 456 kr | 102 397 kr | 251 703 kr | -36 193 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 943 647 kr | 1 575 820 kr | 1 252 989 kr | 948 079 kr | 843 609 kr | 828 523 kr |
| Kortfristiga fordringar | 406 081 kr | 908 137 kr | 552 965 kr | 412 549 kr | 262 993 kr | 508 040 kr |
| Kassa och bank | 537 566 kr | 667 683 kr | 700 024 kr | 535 530 kr | 580 616 kr | 320 483 kr |
| Summa tillgångar | 943 647 kr | 1 575 820 kr | 1 252 989 kr | 948 079 kr | 843 609 kr | 828 523 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 664 684 kr | 1 043 702 kr | 1 013 247 kr | 725 643 kr | 589 346 kr | 353 152 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 565 900 kr | 564 684 kr | 943 702 kr | 523 246 kr | 237 643 kr | 289 345 kr |
| Årets resultat | -1 216 kr | 379 018 kr | -30 456 kr | 102 397 kr | 251 703 kr | -36 193 kr |
| Obeskattade reserver | 39 500 kr | 39 501 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 239 463 kr | 492 617 kr | 239 742 kr | 222 436 kr | 254 263 kr | 475 371 kr |
| Leverantörsskulder | 86 289 kr | 88 804 kr | 0 kr | - | -7 361 kr | 162 484 kr |
| Skatteskulder | 17 467 kr | 103 879 kr | 137 357 kr | 11 039 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 113 kr | 79 529 kr | 82 872 kr | 63 657 kr | 230 824 kr | 265 752 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 943 647 kr | 1 575 820 kr | 1 252 989 kr | 948 079 kr | 843 609 kr | 828 523 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva och erbjuda produkter och tjänster inom tele- och datakommunikation, utbildning samt uthyrning av personal samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Fredrik B
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Qloud AB för organisationsnummer?
Qloud AB har organisationsnummer 556785-9128 (5567859128).
Var ligger Qloud AB?
Qloud AB har sin registrerade adress Alströmergatan 23, 11247 Stockholm.
Vilken bransch är Qloud AB verksamt i?
Qloud AB är registrerat i branschen tillverkning av kommunikationsutrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Qloud AB?
Qloud AB hade en nettoomsättning på 245 647 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Qloud AB någon utdelning?
Styrelsen i Qloud AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-07-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.