T Käll Consulting AB
T Käll Consulting AB har organisationsnummer 556786-0084 (5567860084)
Aktiebolag • Org.nr: 556786-0084
Studieförberedande gymnasial utbildning utom kommunal vuxenutbildningÄlvsjö
Om företaget
T Käll Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som studieförberedande gymnasial utbildning utom kommunal vuxenutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85311). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 35 procent till 252 000 kr räkenskapsåret 2025 (390 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte T Käll Consulting AB 252 000 kr och redovisade ett resultat på 110 180 kr. Rörelsemarginalen var 37,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,2 procent). Soliditeten var 61,5 procent, under branschens median (median 62,0 procent). Kassalikviditeten var 553,7 procent, över branschens median (median 275,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,2 procent | 9,2 procent | -0,3 procent till 29,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 75,8 procent | 9,3 procent | -0,3 procent till 30,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,5 procent | 62,0 procent | 35,0 procent till 83,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 553,7 procent | 275,4 procent | 143,6 procent till 577,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 34,7 procent | 11,4 procent | -8,4 procent till 44,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -35,4 procent | -1,0 procent | -27,3 procent till 21,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 252 000 kr | 717 000 kr | 311 000 kr till 1 160 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 114 000 kr | 367 000 kr | 114 000 kr till 589 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 14 av 25 aktiebolag inom studieförberedande gymnasial utbildning utom kommunal vuxenutbildning.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom studieförberedande gymnasial utbildning utom kommunal vuxenutbildning med säte i Stockholm.
- Plats 40 971 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 73 154 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 220 162 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,5 procent | 64,8 procent | - | 70,5 procent | 37,2 procent |
| Vinstmarginal | 45,5 procent | 63,5 procent | - | 70,5 procent | 75,8 procent |
| Soliditet | 65,2 procent | 54,6 procent | 80,4 procent | 68,9 procent | 61,5 procent |
| Kassalikviditet | 182,7 procent | 226,0 procent | 895,9 procent | 570,8 procent | 553,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,4 procent | 46,6 procent | -3,9 procent | 52,5 procent | 34,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 59,8 procent | -78,4 procent | - | -35,4 procent |
| Omsättning per anställd | 264 000 kr | 422 000 kr | 91 000 kr | 390 000 kr | 252 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 115 000 kr | 108 000 kr | 119 000 kr | 61 000 kr | 114 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stamgatan 5212574 Älvsjö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Stamgatan 52 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall verka inom företags- och organisationsutveckling, utbildning inom naturvetenskapliga ämnen och förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 264 300 kr | 422 100 kr | 90 990 kr | 389 684 kr | 251 882 kr |
| Övriga externa kostnader | 28 872 kr | 40 414 kr | 37 660 kr | 54 308 kr | 43 967 kr |
| Personalkostnader | 115 243 kr | 108 337 kr | 118 555 kr | 60 595 kr | 114 280 kr |
| Rörelseresultat | 120 185 kr | 273 349 kr | -65 225 kr | 274 781 kr | 93 635 kr |
| Ränteintäkter | - | -5 101 kr | 61 kr | 561 kr | 143 kr |
| Räntekostnader | 139 kr | 186 kr | 279 kr | 538 kr | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 120 046 kr | 268 062 kr | -65 443 kr | 274 804 kr | 191 364 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -69 000 kr | 55 930 kr | -70 000 kr | -50 000 kr |
| Skatt | 26 908 kr | 42 936 kr | 0 kr | 43 544 kr | 31 184 kr |
| Årets resultat | 93 138 kr | 156 126 kr | -9 512 kr | 161 260 kr | 110 180 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 225 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr | 345 000 kr | 365 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 225 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr | 345 000 kr | 365 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 203 159 kr | 389 340 kr | 80 632 kr | 100 499 kr | 150 196 kr |
| Kortfristiga fordringar | 105 231 kr | 44 913 kr | 14 220 kr | 4 692 kr | 8 603 kr |
| Kassa och bank | 97 928 kr | 344 427 kr | 66 412 kr | 95 807 kr | 141 593 kr |
| Summa tillgångar | 428 159 kr | 614 340 kr | 305 632 kr | 445 499 kr | 515 196 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 279 018 kr | 335 144 kr | 245 632 kr | 306 892 kr | 317 072 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 85 880 kr | 79 018 kr | 155 144 kr | 45 632 kr | 106 892 kr |
| Årets resultat | 93 138 kr | 156 126 kr | -9 512 kr | 161 260 kr | 110 180 kr |
| Obeskattade reserver | 37 930 kr | 106 930 kr | 51 000 kr | 121 000 kr | 171 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 111 211 kr | 172 266 kr | 9 000 kr | 17 607 kr | 27 124 kr |
| Skatteskulder | 34 966 kr | 31 576 kr | 0 kr | 259 kr | 299 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 64 045 kr | 122 501 kr | 0 kr | 8 348 kr | 15 824 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 428 159 kr | 614 340 kr | 305 632 kr | 445 499 kr | 515 196 kr |
Företrädare
- Torsten K
Undertecknad i Älvsjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har T Käll Consulting AB för organisationsnummer?
T Käll Consulting AB har organisationsnummer 556786-0084 (5567860084).
Var ligger T Käll Consulting AB?
T Käll Consulting AB har sin registrerade adress Stamgatan 52, 12574 Älvsjö.
Vilken bransch är T Käll Consulting AB verksamt i?
T Käll Consulting AB är registrerat i branschen studieförberedande gymnasial utbildning utom kommunal vuxenutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter T Käll Consulting AB?
T Käll Consulting AB hade en nettoomsättning på 252 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har T Käll Consulting AB?
T Käll Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår T Käll Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i T Käll Consulting AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-07-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.