
Svets & Skärteknik Luleå AB
Svets & Skärteknik Luleå AB har organisationsnummer 556788-0017 (5567880017)
Aktiebolag • Org.nr: 556788-0017
Om företaget
Svets & Skärteknik Luleå AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som metallegoarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25530). På Google Maps är verksamheten listad som welder. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 41 procent till 18 359 000 kr räkenskapsåret 2025 (13 044 000 kr föregående år).
Företaget har under året haft större och fler projekt vilket påverkat omstättningen positivt.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svets & Skärteknik Luleå AB 18 359 000 kr och redovisade ett resultat på 1 227 490 kr. Rörelsemarginalen var 7,2 procent, över branschens median (median 7,2 procent). Soliditeten var 50,1 procent, under branschens median (median 51,7 procent). Kassalikviditeten var 180,1 procent, under branschens median (median 210,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,2 procent | 7,2 procent | -0,2 procent till 16,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,2 procent | 6,9 procent | -0,3 procent till 16,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 50,1 procent | 51,7 procent | 29,3 procent till 73,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 180,1 procent | 210,9 procent | 112,9 procent till 434,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 33,4 procent | 14,4 procent | 0,0 procent till 39,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 40,7 procent | -0,5 procent | -20,6 procent till 20,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 060 000 kr | 1 245 000 kr | 778 000 kr till 1 880 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 869 000 kr | 561 000 kr | 379 000 kr till 682 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 130 av 1 372 aktiebolag inom metallegoarbeten.
- Plats 1 av 8 aktiebolag inom metallegoarbeten med säte i Luleå.
- Plats 98 av 2 268 aktiebolag med säte i Luleå.
- Plats 278 av 6 825 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 10 828 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,4 procent | 7,2 procent |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | 7,2 procent |
| Soliditet | 40,3 procent | 50,1 procent |
| Kassalikviditet | 178,8 procent | 180,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,3 procent | 33,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 40,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 609 000 kr | 3 060 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 029 000 kr | 869 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Banvägen 1197346 Luleå
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Banvägen 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstadsrörelse, tillverkning och försäljning av fritidsartiklar, utbildning och konsultverksamhet mot verkstadsindustri, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 25530MetallegoarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 044 003 kr | 18 359 063 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 535 705 kr | 76 401 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 335 126 kr | 7 248 312 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 203 208 kr | 4 659 124 kr |
| Personalkostnader | 5 145 537 kr | 5 211 674 kr |
| Avskrivningar | 193 660 kr | 199 183 kr |
| Rörelseresultat | -188 022 kr | 1 325 472 kr |
| Ränteintäkter | 201 600 kr | 248 kr |
| Räntekostnader | 4 398 kr | 1 130 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 9 180 kr | 1 324 590 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 245 251 kr |
| Skatt | 17 343 kr | 342 351 kr |
| Årets resultat | -8 163 kr | 1 227 490 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 496 162 kr | 553 468 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 496 162 kr | 533 468 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 582 763 kr | 6 780 837 kr |
| Varulager | 2 203 992 kr | 2 886 850 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 435 440 kr | 2 834 288 kr |
| Kassa och bank | 943 331 kr | 1 059 699 kr |
| Summa tillgångar | 6 078 925 kr | 7 334 305 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 447 249 kr | 3 674 739 kr |
| Aktiekapital | 450 000 kr | 450 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 005 412 kr | 1 997 249 kr |
| Årets resultat | -8 163 kr | 1 227 490 kr |
| Obeskattade reserver | 1 742 225 kr | 1 496 974 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 889 451 kr | 2 162 592 kr |
| Leverantörsskulder | 987 564 kr | 933 213 kr |
| Skatteskulder | 6 658 kr | 260 292 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 269 455 kr | 366 317 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 078 925 kr | 7 334 305 kr |
Företrädare
- Magnus B (ordförande)
- Andreas L
- Daniel W (verkställande direktör)
Undertecknad i Luleå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svets & Skärteknik Luleå AB för organisationsnummer?
Svets & Skärteknik Luleå AB har organisationsnummer 556788-0017 (5567880017).
Var ligger Svets & Skärteknik Luleå AB?
Svets & Skärteknik Luleå AB har sin registrerade adress Banvägen 11, 97346 Luleå.
Vilken bransch är Svets & Skärteknik Luleå AB verksamt i?
Svets & Skärteknik Luleå AB är registrerat i branschen metallegoarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svets & Skärteknik Luleå AB?
Svets & Skärteknik Luleå AB hade en nettoomsättning på 18 359 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Svets & Skärteknik Luleå AB?
Svets & Skärteknik Luleå AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Svets & Skärteknik Luleå AB någon utdelning?
Styrelsen i Svets & Skärteknik Luleå AB föreslog en utdelning på 999 990 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-09-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.