Never Let Go AB
Never Let Go AB har organisationsnummer 556788-9240 (5567889240)
Aktiebolag • Org.nr: 556788-9240
Om företaget
Never Let Go AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rosersberg. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 2 026 443 kr räkenskapsåret 2025 (1 912 026 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Never Let Go AB 2 026 443 kr och redovisade ett resultat på 142 669 kr. Rörelsemarginalen var 9,1 procent, under branschens median (median 14,1 procent). Soliditeten var 95,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 2409,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,1 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,1 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 95,6 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2409,5 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 25,5 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,0 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 295 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 332 av 1 283 aktiebolag med säte i Upplands Väsby.
- Plats 26 656 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 83 869 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,3 procent | -1,0 procent | 12,6 procent | 4,1 procent | 9,1 procent |
| Vinstmarginal | 32,3 procent | -1,0 procent | 12,7 procent | 4,2 procent | 9,1 procent |
| Soliditet | 80,1 procent | 56,0 procent | 70,8 procent | 75,1 procent | 95,6 procent |
| Kassalikviditet | 460,5 procent | 212,7 procent | 328,2 procent | 386,8 procent | 2409,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,0 procent | -7,2 procent | 40,2 procent | 15,3 procent | 25,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -38,1 procent | 444,0 procent | -7,7 procent | 37,3 procent | 6,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 4024c/o c/o New Mission Sweden AB
19504 Rosersberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva musik- och textproduktion, utöva, arrangera och skapa musik, utöva handel med upphovsrättigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 438 205 kr | 448 033 kr | 277 310 kr | 1 508 475 kr | 1 392 414 kr | 1 912 026 kr | 2 026 443 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 23 704 kr | 5 455 kr | 2 656 kr | 1 811 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 216 552 kr | 113 776 kr | 47 657 kr | 733 788 kr | 501 028 kr | 844 675 kr | 550 388 kr |
| Övriga externa kostnader | 80 539 kr | 180 435 kr | 100 093 kr | 431 349 kr | 558 636 kr | 679 163 kr | 1 176 183 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | - | 3 959 kr |
| Avskrivningar | 19 420 kr | 6 695 kr | 6 695 kr | 6 699 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 33 636 kr | 105 776 kr | 89 509 kr | -15 162 kr | 175 215 kr | 77 931 kr | 183 664 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 266 kr | 0 kr | 306 kr |
| Räntekostnader | 7 kr | 0 kr | 1 kr | 40 kr | -63 kr | -3 035 kr | -179 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 33 629 kr | 105 776 kr | 89 508 kr | -15 202 kr | 176 544 kr | 80 966 kr | 184 149 kr |
| Skatt | - | 20 443 kr | 19 155 kr | 0 kr | 34 235 kr | 16 916 kr | 41 480 kr |
| Årets resultat | 33 629 kr | 85 333 kr | 70 353 kr | -15 202 kr | 142 309 kr | 64 050 kr | 142 669 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 20 089 kr | 43 394 kr | 36 699 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 150 508 kr | 204 600 kr | 246 157 kr | 347 592 kr | 469 622 kr | 526 724 kr | 556 322 kr |
| Kortfristiga fordringar | 7 980 kr | 50 712 kr | 41 099 kr | 321 709 kr | 199 705 kr | 245 376 kr | 187 010 kr |
| Kassa och bank | 142 528 kr | 153 888 kr | 205 058 kr | 25 883 kr | 269 917 kr | 281 348 kr | 369 312 kr |
| Summa tillgångar | 170 597 kr | 247 994 kr | 282 856 kr | 377 592 kr | 499 622 kr | 556 724 kr | 586 322 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 111 022 kr | 196 355 kr | 226 709 kr | 211 507 kr | 353 816 kr | 417 866 kr | 560 535 kr |
| Aktiekapital | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Balanserat resultat | -42 607 kr | -8 978 kr | 36 356 kr | 106 709 kr | 91 507 kr | 233 816 kr | 297 866 kr |
| Årets resultat | 33 629 kr | 85 333 kr | 70 353 kr | -15 202 kr | 142 309 kr | 64 050 kr | 142 669 kr |
| Kortfristiga skulder | 56 877 kr | 48 941 kr | 53 449 kr | 163 387 kr | 143 108 kr | 136 160 kr | 23 089 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 31 613 kr | 27 063 kr | 87 754 kr | 124 476 kr | 72 895 kr | 64 811 kr |
| Skatteskulder | -7 260 kr | 13 183 kr | 24 418 kr | -9 368 kr | 13 632 kr | 8 072 kr | -46 722 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -863 kr | -855 kr | -3 032 kr | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 170 597 kr | 247 994 kr | 282 856 kr | 377 592 kr | 499 622 kr | 556 724 kr | 586 322 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver musik- textproduktion och orkesterverksamhet och utövar. arrangerar och skapar musik. Bolaget marknadsför sig och uppträder under namnet HEAT i vilket samtliga aktieägare är medlemmar. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Jimmy J
Undertecknad i Upplands Väsby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Never Let Go AB för organisationsnummer?
Never Let Go AB har organisationsnummer 556788-9240 (5567889240).
Var ligger Never Let Go AB?
Never Let Go AB har sin registrerade adress Box 4024, 19504 Rosersberg.
Vilken bransch är Never Let Go AB verksamt i?
Never Let Go AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Never Let Go AB?
Never Let Go AB hade en nettoomsättning på 2 026 443 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Upplands Väsby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-09-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.