PHARA AB
PHARA AB har organisationsnummer 556788-9554 (5567889554)
Aktiebolag • Org.nr: 556788-9554
Om företaget
PHARA AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 150 000 kr räkenskapsåret 2025 (140 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PHARA AB 150 000 kr och redovisade ett resultat på -389 kr. Rörelsemarginalen var 8,2 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 8,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 3,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,2 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 13,3 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 8,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,1 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 21 127 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 5 887 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 44 183 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 78 718 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 236 778 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 28,0 procent | - | -20,6 procent | 8,2 procent |
| Vinstmarginal | 34,0 procent | 42,0 procent | - | -21,4 procent | 13,3 procent |
| Soliditet | 8,3 procent | 10,1 procent | 8,3 procent | 8,2 procent | 8,3 procent |
| Kassalikviditet | 14,4 procent | 5,2 procent | 5,5 procent | 5,5 procent | 3,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,7 procent | 9,4 procent | -20,4 procent | -37,3 procent | -0,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,0 procent | -1,0 procent | - | 7,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klippgatan 19c, 5 trc/o Miöen
11635 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva mangagementkonsultverksamhet, aktieförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 100 000 kr | 100 000 kr | 99 400 kr | 140 000 kr | 150 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 96 418 kr | 71 992 kr | 53 417 kr | 131 140 kr | 96 152 kr |
| Personalkostnader | - | - | 31 574 kr | 37 742 kr | 41 498 kr |
| Rörelseresultat | 3 582 kr | 28 008 kr | 14 409 kr | -28 882 kr | 12 350 kr |
| Ränteintäkter | 18 006 kr | 7 kr | 79 kr | 159 kr | 106 kr |
| Räntekostnader | 9 345 kr | 9 635 kr | 28 275 kr | 1 309 kr | 1 967 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 12 243 kr | 18 380 kr | -13 787 kr | -30 032 kr | 10 489 kr |
| Skatt | 5 901 kr | 8 629 kr | 3 856 kr | 1 555 kr | 10 878 kr |
| Årets resultat | 6 342 kr | 9 752 kr | -17 643 kr | -31 587 kr | -389 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 984 323 kr | 984 323 kr | 984 323 kr | 984 323 kr | 984 323 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 984 323 kr | 984 323 kr | 984 323 kr | 984 323 kr | 984 323 kr |
| Omsättningstillgångar | 149 537 kr | 48 161 kr | 52 001 kr | 51 906 kr | 33 454 kr |
| Kortfristiga fordringar | 139 617 kr | 44 088 kr | 48 506 kr | 42 651 kr | 33 074 kr |
| Kassa och bank | 9 920 kr | 4 073 kr | 3 495 kr | 9 255 kr | 380 kr |
| Summa tillgångar | 1 133 860 kr | 1 032 484 kr | 1 036 324 kr | 1 036 229 kr | 1 017 777 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 94 262 kr | 104 013 kr | 86 370 kr | 84 784 kr | 84 395 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -12 080 kr | -5 739 kr | 4 013 kr | 16 371 kr | -15 216 kr |
| Årets resultat | 6 342 kr | 9 752 kr | -17 643 kr | -31 587 kr | -389 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 039 598 kr | 928 471 kr | 949 954 kr | 951 445 kr | 933 382 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 802 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 036 598 kr | 925 470 kr | 946 954 kr | 948 445 kr | 924 580 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 133 860 kr | 1 032 484 kr | 1 036 324 kr | 1 036 229 kr | 1 017 777 kr |
Företrädare
- Caroline M
- Jens M
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PHARA AB för organisationsnummer?
PHARA AB har organisationsnummer 556788-9554 (5567889554).
Var ligger PHARA AB?
PHARA AB har sin registrerade adress Klippgatan 19c, 5 tr, 11635 Stockholm.
Vilken bransch är PHARA AB verksamt i?
PHARA AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PHARA AB?
PHARA AB hade en nettoomsättning på 150 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-09-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.