Gu & Co. AB
Gu & Co. AB har organisationsnummer 556788-9646 (5567889646)
Aktiebolag • Org.nr: 556788-9646
Om företaget
Gu & Co. AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som övrig teknisk konsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71129). Företaget bedriver även verksamhet inom grafisk design och visuell kommunikation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 95 procent till 20 000 kr räkenskapsåret 2025 (394 428 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gu & Co. AB 20 000 kr och redovisade ett resultat på -572 157 kr. Soliditeten var 95,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 1782,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 317,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,5 procent | 63,8 procent | 41,9 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1782,7 procent | 317,9 procent | 165,8 procent till 722,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -79,7 procent | 17,7 procent | -1,6 procent till 51,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -94,9 procent | -3,9 procent | -31,5 procent till 15,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 20 000 kr | 1 062 000 kr | 517 000 kr till 1 687 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 627 000 kr | 603 000 kr | 217 000 kr till 903 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 850 av 1 080 aktiebolag inom övrig teknisk konsultverksamhet.
- Plats 125 av 158 aktiebolag inom övrig teknisk konsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 50 440 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 89 632 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 267 943 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,6 procent | 47,6 procent | -90,1 procent | - |
| Vinstmarginal | 39,4 procent | 47,2 procent | -85,8 procent | - |
| Soliditet | 33,6 procent | 51,6 procent | 84,4 procent | 95,5 procent |
| Kassalikviditet | 171,7 procent | 376,7 procent | 245,3 procent | 1782,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 75,8 procent | 47,1 procent | 12,2 procent | -79,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 12,1 procent | -82,8 procent | -94,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 394 000 kr | 20 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 577 000 kr | 627 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Onkel Adams Väg 2011252 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Onkel Adams Väg 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva affärsrådgivning, översättningsarbeten, import och export rörande konst antikviteter, möbler, PR- produkter och kläder samt accessoarer, turistverksamhet, web- och grafisk design, fotografering, programmering och mjukvaruutveckling, annons- och marknadsföringsverksamhet, handel med antikviteter, förmedla exportprodukter inom prefabricerade husbyggsatser, äga och förvalta fastigheter och värdepapper, produktion av text, bild och rörlig bild relaterad till resande och personlig utveckling, inredningsarktitekt- verksamhet, utveckling och marknadsföring av mobilapplikationer, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 050 596 kr | 2 298 106 kr | 394 428 kr | 20 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 5 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 15 472 kr | 20 595 kr |
| Övriga externa kostnader | 286 167 kr | 294 794 kr | 155 468 kr | 144 985 kr |
| Personalkostnader | 937 157 kr | 908 876 kr | 577 326 kr | 627 018 kr |
| Avskrivningar | 14 706 kr | 1 278 kr | 4 023 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 812 566 kr | 1 093 158 kr | -355 313 kr | -773 364 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 580 kr | 15 342 kr | 1 189 kr |
| Räntekostnader | 4 498 kr | 11 804 kr | -1 592 kr | 670 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 808 068 kr | 1 083 934 kr | -338 379 kr | -572 157 kr |
| Bokslutsdispositioner | -130 000 kr | -220 000 kr | 540 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 141 282 kr | 234 433 kr | 44 844 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 536 786 kr | 629 501 kr | 156 777 kr | -572 157 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 435 376 kr | 434 098 kr | 1 119 075 kr | 278 416 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 301 kr | 4 023 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 430 075 kr | 430 075 kr | 1 119 075 kr | 278 416 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 670 676 kr | 2 156 464 kr | 408 969 kr | 473 304 kr |
| Kortfristiga fordringar | 208 754 kr | 127 177 kr | 346 134 kr | 363 932 kr |
| Kassa och bank | 1 461 922 kr | 2 029 287 kr | 62 835 kr | 109 372 kr |
| Summa tillgångar | 2 106 052 kr | 2 590 562 kr | 1 528 044 kr | 751 720 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 708 111 kr | 1 337 611 kr | 1 290 064 kr | 717 906 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 71 325 kr | 608 110 kr | 1 033 287 kr | 1 190 063 kr |
| Årets resultat | 536 786 kr | 629 501 kr | 156 777 kr | -572 157 kr |
| Obeskattade reserver | 320 000 kr | 540 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 973 292 kr | 572 490 kr | 166 692 kr | 26 550 kr |
| Leverantörsskulder | 14 323 kr | 41 591 kr | 70 513 kr | 811 kr |
| Skatteskulder | - | - | 3 635 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 958 970 kr | 530 899 kr | 92 544 kr | 25 739 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 106 052 kr | 2 590 562 kr | 1 528 044 kr | 751 720 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva affärsrådgivning, översättningsarbeten, import och export rörande konst antikviteter, möbler, PR- produkter och kläder samt accessoarer, turistverksamhet, web- och grafisk design, fotografering, programmering och mjukvaruutveckling, annons- och marknadsföringsverksamhet, handel med antikviteter, förmedla exportprodukter inom prefabricerade husbyggsatser, äga och förvalta fastigheter och värdepapper, produktion av text, bild och rörlig bild relaterad till resande och personlig utveckling, inredningsarktitekt- verksamhet, utveckling och marknadsföring av mobilapplikationer, samt därmed förenlig verksamhet.
Företaget har legat vilande under delar av 2025 Avanza som inte avbröts ordentligt under företagets vilande period har dokumenterats och återbetalts under 2026.
Företrädare
- Jian G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gu & Co. AB för organisationsnummer?
Gu & Co. AB har organisationsnummer 556788-9646 (5567889646).
Var ligger Gu & Co. AB?
Gu & Co. AB har sin registrerade adress Onkel Adams Väg 20, 11252 Stockholm.
Vilken bransch är Gu & Co. AB verksamt i?
Gu & Co. AB är registrerat i branschen övrig teknisk konsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gu & Co. AB?
Gu & Co. AB hade en nettoomsättning på 20 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gu & Co. AB?
Gu & Co. AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-09-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.