Företagsliv i Sundsvall AB
Företagsliv i Sundsvall AB har organisationsnummer 556790-1920 (5567901920)
Aktiebolag • Org.nr: 556790-1920
Om företaget
Företagsliv i Sundsvall AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundsvall. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 29 procent till 8 106 000 kr räkenskapsåret 2026 (11 359 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Företagsliv i Sundsvall AB 8 106 000 kr och redovisade ett resultat på 1 844 606 kr. Rörelsemarginalen var 36,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,9 procent). Soliditeten var 37,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,1 procent). Kassalikviditeten var 217,7 procent, under branschens median (median 338,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,4 procent | 19,9 procent | 7,1 procent till 36,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 36,9 procent | 20,9 procent | 7,6 procent till 38,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 37,7 procent | 66,1 procent | 47,7 procent till 84,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 217,7 procent | 338,4 procent | 204,7 procent till 701,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 94,8 procent | 26,4 procent | 4,9 procent till 56,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -28,6 procent | 1,1 procent | -11,1 procent till 13,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 621 000 kr | 937 000 kr | 513 000 kr till 1 293 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 810 000 kr | 569 000 kr | 248 000 kr till 787 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 221 av 9 271 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 1 av 68 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Sundsvall.
- Plats 174 av 2 683 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 466 av 5 986 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 23 518 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,6 procent | 34,4 procent | 45,0 procent | 36,4 procent |
| Vinstmarginal | 29,5 procent | 34,5 procent | 45,6 procent | 36,9 procent |
| Soliditet | 45,0 procent | 41,9 procent | 58,6 procent | 37,7 procent |
| Kassalikviditet | 215,6 procent | 266,4 procent | 252,7 procent | 217,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,5 procent | 92,6 procent | 97,5 procent | 94,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,2 procent | - | -28,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 456 000 kr | 1 459 000 kr | 1 623 000 kr | 1 621 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 789 000 kr | 703 000 kr | 611 000 kr | 810 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 5485102 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla ekonomiska konsultationer åt mindre och medelstora företag.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 736 527 kr | 8 755 353 kr | 11 359 070 kr | 8 105 702 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 146 237 kr | 0 kr | 0 kr | 74 397 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 520 345 kr | 1 490 427 kr | 1 947 718 kr | 1 147 394 kr |
| Personalkostnader | 4 736 105 kr | 4 220 658 kr | 4 278 578 kr | 4 051 903 kr |
| Avskrivningar | 43 342 kr | 34 802 kr | 26 611 kr | 26 611 kr |
| Rörelseresultat | 2 582 972 kr | 3 009 466 kr | 5 106 163 kr | 2 954 191 kr |
| Ränteintäkter | 5 kr | 118 kr | 93 054 kr | 30 842 kr |
| Räntekostnader | 2 414 kr | 3 273 kr | 852 kr | 8 069 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 580 563 kr | 3 021 500 kr | 5 178 780 kr | 2 995 219 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -550 000 kr | 210 000 kr | -710 000 kr |
| Skatt | 586 140 kr | 511 306 kr | 1 119 546 kr | 440 613 kr |
| Årets resultat | 1 994 423 kr | 1 960 194 kr | 4 269 234 kr | 1 844 606 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 053 221 kr | 1 098 949 kr | 683 093 kr | 601 938 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 77 594 kr | 97 321 kr | 60 448 kr | 33 837 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 975 627 kr | 1 001 628 kr | 622 645 kr | 568 101 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 735 309 kr | 3 950 759 kr | 6 791 576 kr | 4 555 685 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 324 706 kr | 1 300 640 kr | 1 270 020 kr | 1 709 272 kr |
| Kassa och bank | 2 410 603 kr | 2 650 119 kr | 5 521 556 kr | 2 846 413 kr |
| Summa tillgångar | 4 788 530 kr | 5 049 708 kr | 7 474 669 kr | 5 157 623 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 156 265 kr | 2 116 458 kr | 4 376 723 kr | 1 945 329 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 61 842 kr | 56 264 kr | 7 489 kr | 723 kr |
| Årets resultat | 1 994 423 kr | 1 960 194 kr | 4 269 234 kr | 1 844 606 kr |
| Obeskattade reserver | 80 000 kr | 630 000 kr | 0 kr | 710 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 732 265 kr | 1 483 250 kr | 2 687 946 kr | 2 092 294 kr |
| Leverantörsskulder | 200 229 kr | 88 573 kr | 101 557 kr | 102 766 kr |
| Skatteskulder | 438 086 kr | 262 046 kr | 785 543 kr | 551 521 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 551 890 kr | 597 432 kr | 687 215 kr | 704 821 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 788 530 kr | 5 049 708 kr | 7 474 669 kr | 5 157 623 kr |
Ur årsredovisningen
Väsentliga händelser under och efter räkenskapsårets utgång
Företrädare
- Martin Z
Undertecknad i Sundsvall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Företagsliv i Sundsvall AB för organisationsnummer?
Företagsliv i Sundsvall AB har organisationsnummer 556790-1920 (5567901920).
Var ligger Företagsliv i Sundsvall AB?
Företagsliv i Sundsvall AB har sin registrerade adress Box 54, 85102 Sundsvall.
Vilken bransch är Företagsliv i Sundsvall AB verksamt i?
Företagsliv i Sundsvall AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Företagsliv i Sundsvall AB?
Företagsliv i Sundsvall AB hade en nettoomsättning på 8 106 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Företagsliv i Sundsvall AB?
Företagsliv i Sundsvall AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Företagsliv i Sundsvall AB någon utdelning?
Styrelsen i Företagsliv i Sundsvall AB föreslog en utdelning på 1 840 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-10-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.