Om företaget
Northern Electronics AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med övriga hushållsvaror, ljudinspelning och musikutgivning och övrig reklamverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 5 procent till 1 272 363 kr räkenskapsåret 2026 (1 339 605 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Northern Electronics AB 1 272 363 kr och redovisade ett resultat på -50 336 kr. Rörelsemarginalen var -4,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,9 procent). Soliditeten var 67,3 procent, under branschens median (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 292,7 procent, under branschens median (median 357,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,0 procent | 16,9 procent | 2,0 procent till 39,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,0 procent | 17,2 procent | 2,6 procent till 44,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,3 procent | 67,8 procent | 49,5 procent till 83,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 292,7 procent | 357,6 procent | 194,3 procent till 696,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -7,8 procent | 26,0 procent | 4,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -5,0 procent | -0,9 procent | -34,2 procent till 32,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 272 000 kr | 843 000 kr | 324 000 kr till 1 506 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 118 000 kr | 490 000 kr | 141 000 kr till 756 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 536 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 236 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 23 005 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 41 173 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 124 974 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,7 procent | 8,8 procent | 14,3 procent | -4,0 procent |
| Vinstmarginal | 55,2 procent | 15,4 procent | 21,1 procent | -4,0 procent |
| Soliditet | 85,9 procent | 77,1 procent | 108,0 procent | 67,3 procent |
| Kassalikviditet | 704,1 procent | 430,5 procent | - | 292,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,1 procent | 28,3 procent | 30,2 procent | -7,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -3,2 procent | -17,3 procent | -5,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 673 000 kr | 1 619 000 kr | 1 340 000 kr | 1 272 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 42 000 kr | 45 000 kr | 93 000 kr | 118 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bondegatan 7311634 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Bondegatan 73 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva arbete med design och produktion inom ett flertal områden, såsom möbler, kläder, musik och allformgivning samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget utföra uppdrag inom musik och marknadsföring inklusive foto och reklam. Bolaget skall även importera livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 672 863 kr | 1 618 893 kr | 1 339 605 kr | 1 272 363 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 125 236 kr | 23 335 kr | 22 483 kr | 26 622 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 344 495 kr | 520 952 kr | 280 799 kr | 176 891 kr |
| Övriga externa kostnader | 513 687 kr | 899 971 kr | 791 462 kr | 1 042 946 kr |
| Personalkostnader | 42 316 kr | 45 123 kr | 93 485 kr | 118 307 kr |
| Avskrivningar | - | - | 583 kr | 7 000 kr |
| Rörelseresultat | 897 576 kr | 143 077 kr | 191 095 kr | -50 343 kr |
| Ränteintäkter | 25 894 kr | 19 444 kr | -227 kr | 406 kr |
| Räntekostnader | 119 kr | 0 kr | 10 049 kr | 401 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 923 351 kr | 249 430 kr | 282 819 kr | -50 338 kr |
| Skatt | 191 487 kr | 36 661 kr | 44 135 kr | -2 kr |
| Årets resultat | 731 864 kr | 212 769 kr | 238 684 kr | -50 336 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 12 750 kr | 12 750 kr | 47 167 kr | 40 167 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 750 kr | 12 750 kr | 12 750 kr | 12 750 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 478 925 kr | 961 359 kr | 683 646 kr | 914 715 kr |
| Kortfristiga fordringar | 476 704 kr | 245 050 kr | 123 213 kr | 188 065 kr |
| Kassa och bank | 1 002 221 kr | 716 309 kr | 560 433 kr | 726 650 kr |
| Summa tillgångar | 1 491 675 kr | 974 109 kr | 730 813 kr | 954 882 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 281 636 kr | 750 814 kr | 789 499 kr | 642 364 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 449 772 kr | 438 045 kr | 450 815 kr | 592 700 kr |
| Årets resultat | 731 864 kr | 212 769 kr | 238 684 kr | -50 336 kr |
| Kortfristiga skulder | 210 039 kr | 223 295 kr | -58 686 kr | 312 518 kr |
| Leverantörsskulder | 1 588 kr | 1 588 kr | 31 034 kr | 64 851 kr |
| Skatteskulder | 150 773 kr | 147 654 kr | -54 741 kr | -79 051 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 51 102 kr | 56 137 kr | -79 738 kr | 108 120 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 491 675 kr | 974 109 kr | 730 813 kr | 954 882 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva arbete med design och produktion inom ett flertal områden, såsom möbler, kläder, musik och allformgivning samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget utföra uppdrag inom musik och marknadsföring inklusive foto och reklam. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Anthony J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Northern Electronics AB för organisationsnummer?
Northern Electronics AB har organisationsnummer 556792-0698 (5567920698).
Var ligger Northern Electronics AB?
Northern Electronics AB har sin registrerade adress Bondegatan 73, 11634 Stockholm.
Vilken bransch är Northern Electronics AB verksamt i?
Northern Electronics AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Northern Electronics AB?
Northern Electronics AB hade en nettoomsättning på 1 272 363 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Northern Electronics AB?
Northern Electronics AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-11-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.