B Hedin-Storm Läkarpraktik AB
B Hedin-Storm Läkarpraktik AB har organisationsnummer 556792-1381 (5567921381)
Aktiebolag • Org.nr: 556792-1381
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusUppsala
Om företaget
B Hedin-Storm Läkarpraktik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte B Hedin-Storm Läkarpraktik AB 0 kr och redovisade ett resultat på 183 987 kr. Soliditeten var 91,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 73,3 procent). Kassalikviditeten var 388,3 procent, över branschens median (median 388,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,0 procent | 73,3 procent | 51,8 procent till 88,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 388,3 procent | 388,3 procent | 228,6 procent till 819,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,0 procent | 27,8 procent | 1,9 procent till 61,3 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 590 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
- Plats 70 av 80 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Uppsala.
- Plats 6 020 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 9 748 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,3 procent | 138,7 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | 44,3 procent | 138,8 procent | - | - | - |
| Soliditet | 86,2 procent | 87,4 procent | 90,5 procent | 89,4 procent | 91,0 procent |
| Kassalikviditet | 694,7 procent | 868,3 procent | 2421,7 procent | 252,4 procent | 388,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,6 procent | 17,8 procent | -0,3 procent | -0,2 procent | 26,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -4,5 procent | -80,9 procent | -100,0 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 960 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 319 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Örbygatan 13c/o Birgitta Hedin-Storm
75324 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva läkarverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 005 398 kr | 959 993 kr | 183 391 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 10 926 kr | 252 000 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 189 686 kr | 226 581 kr | 113 879 kr | 21 426 kr | 14 750 kr | 19 186 kr |
| Personalkostnader | 463 341 kr | 318 861 kr | 67 076 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 352 371 kr | 425 477 kr | 254 436 kr | -21 426 kr | -14 750 kr | -19 186 kr |
| Ränteintäkter | - | 6 kr | 184 kr | 2 167 kr | 1 448 kr | 182 kr |
| Räntekostnader | 24 kr | 90 kr | 12 kr | 405 kr | 1 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 352 347 kr | 425 393 kr | 254 608 kr | -19 664 kr | -13 303 kr | 166 767 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -106 000 kr | 0 kr | 17 000 kr | 12 000 kr | 17 220 kr |
| Skatt | 75 407 kr | 65 810 kr | 52 853 kr | 47 kr | 119 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 276 940 kr | 253 583 kr | 201 755 kr | -2 711 kr | -1 422 kr | 183 987 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 522 100 kr | 794 500 kr | 794 500 kr | 794 500 kr | 794 500 kr | 738 071 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 522 100 kr | 794 500 kr | 794 500 kr | 794 500 kr | 794 500 kr | 738 071 kr |
| Omsättningstillgångar | 607 259 kr | 507 113 kr | 506 276 kr | 243 305 kr | 25 237 kr | 38 833 kr |
| Kortfristiga fordringar | 46 769 kr | 167 087 kr | 22 725 kr | 9 433 kr | 9 352 kr | 10 264 kr |
| Kassa och bank | 560 490 kr | 340 026 kr | 483 551 kr | 233 872 kr | 15 885 kr | 28 569 kr |
| Summa tillgångar | 1 129 359 kr | 1 301 613 kr | 1 300 776 kr | 1 037 805 kr | 819 737 kr | 776 904 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 053 032 kr | 1 122 615 kr | 1 136 470 kr | 938 758 kr | 732 737 kr | 707 124 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 676 092 kr | 769 032 kr | 834 715 kr | 841 470 kr | 634 158 kr | 423 137 kr |
| Årets resultat | 276 940 kr | 253 583 kr | 201 755 kr | -2 711 kr | -1 422 kr | 183 987 kr |
| Obeskattade reserver | - | 106 000 kr | 106 000 kr | 89 000 kr | 77 000 kr | 59 780 kr |
| Kortfristiga skulder | 76 327 kr | 72 998 kr | 58 306 kr | 10 047 kr | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Leverantörsskulder | 8 190 kr | 11 299 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 287 kr | 0 kr | 36 406 kr | 47 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 678 kr | 11 942 kr | 1 900 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 129 359 kr | 1 301 613 kr | 1 300 776 kr | 1 037 805 kr | 819 737 kr | 776 904 kr |
Företrädare
- Birgitta H
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har B Hedin-Storm Läkarpraktik AB för organisationsnummer?
B Hedin-Storm Läkarpraktik AB har organisationsnummer 556792-1381 (5567921381).
Var ligger B Hedin-Storm Läkarpraktik AB?
B Hedin-Storm Läkarpraktik AB har sin registrerade adress Örbygatan 13, 75324 Uppsala.
Vilken bransch är B Hedin-Storm Läkarpraktik AB verksamt i?
B Hedin-Storm Läkarpraktik AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter B Hedin-Storm Läkarpraktik AB?
B Hedin-Storm Läkarpraktik AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår B Hedin-Storm Läkarpraktik AB någon utdelning?
Styrelsen i B Hedin-Storm Läkarpraktik AB föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.