WEBALE AB
WEBALE AB har organisationsnummer 556792-8113 (5567928113)
Aktiebolag • Org.nr: 556792-8113
Om företaget
WEBALE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Upplands Väsby. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59200). Sidoverksamheter inkluderar förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 78 procent till 56 000 kr räkenskapsåret 2026 (254 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte WEBALE AB 56 000 kr och redovisade ett resultat på -87 952 kr. Soliditeten var 78,8 procent, över branschens median (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 471,9 procent, över branschens median (median 324,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,8 procent | 66,6 procent | 41,2 procent till 86,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 471,9 procent | 324,4 procent | 155,0 procent till 742,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -40,0 procent | 17,9 procent | -5,4 procent till 49,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -78,0 procent | -2,2 procent | -25,8 procent till 18,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 56 000 kr | 898 000 kr | 370 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 97 000 kr | 484 000 kr | 153 000 kr till 776 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 108 av 1 418 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning.
- Plats 5 av 5 aktiebolag inom ljudinspelning och musikutgivning med säte i Sandviken.
- Plats 555 av 690 aktiebolag med säte i Sandviken.
- Plats 5 899 av 7 253 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 258 566 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,7 procent | 41,4 procent | 4,8 procent | 19,5 procent | - |
| Vinstmarginal | 58,6 procent | 41,7 procent | 5,4 procent | 39,4 procent | - |
| Soliditet | 97,7 procent | 73,3 procent | 78,8 procent | 81,5 procent | 78,8 procent |
| Kassalikviditet | 4352,5 procent | 374,3 procent | 472,8 procent | 311,1 procent | 471,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,7 procent | 32,7 procent | 10,4 procent | 25,9 procent | -40,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 28,5 procent | 9,0 procent | 1,4 procent | -13,6 procent | -78,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 56 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 97 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fyrklövergatan 15c/o Gunnar Aldén
19449 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillhandahålla tjänster inom musik, musikproduktion, IT och management consulting. Bolaget ska köpa, sälja, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 366 337 kr | 207 211 kr | 266 032 kr | 289 566 kr | 293 838 kr | 254 066 kr | 55 584 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 51 728 kr | 91 616 kr | 51 863 kr | 95 730 kr | 221 660 kr | 141 623 kr | 38 197 kr |
| Personalkostnader | 29 466 kr | 81 825 kr | 48 615 kr | 52 246 kr | 54 572 kr | 62 534 kr | 97 114 kr |
| Rörelseresultat | -352 970 kr | 25 164 kr | 156 010 kr | 120 189 kr | 14 170 kr | 49 445 kr | -79 762 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 937 kr | 1 413 kr | 51 698 kr | 63 kr |
| Räntekostnader | 41 969 kr | 141 kr | 0 kr | - | - | 670 kr | 8 253 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -425 421 kr | 25 023 kr | 156 010 kr | 121 126 kr | 15 583 kr | 100 473 kr | -87 952 kr |
| Bokslutsdispositioner | 178 900 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | 11 912 kr | -8 204 kr | 20 834 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -246 521 kr | 25 023 kr | 156 010 kr | 109 214 kr | 23 786 kr | 79 639 kr | -87 952 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | 160 000 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | 160 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 554 214 kr | 579 237 kr | 435 247 kr | 456 372 kr | 289 471 kr | 217 943 kr | 279 071 kr |
| Kortfristiga fordringar | 111 247 kr | 9 844 kr | 34 kr | 34 kr | 1 747 kr | 39 kr | 9 356 kr |
| Kassa och bank | 442 967 kr | 569 393 kr | 435 213 kr | 456 338 kr | 287 724 kr | 217 904 kr | 269 715 kr |
| Summa tillgångar | 554 214 kr | 579 237 kr | 435 247 kr | 456 372 kr | 289 471 kr | 377 943 kr | 279 071 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 444 214 kr | 469 237 kr | 425 247 kr | 334 461 kr | 228 247 kr | 307 886 kr | 219 934 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 590 735 kr | 344 214 kr | 169 237 kr | 125 247 kr | 104 461 kr | 128 247 kr | 207 886 kr |
| Årets resultat | -246 521 kr | 25 023 kr | 156 010 kr | 109 214 kr | 23 786 kr | 79 639 kr | -87 952 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 110 000 kr | 110 000 kr | 10 000 kr | 121 911 kr | 61 224 kr | 70 057 kr | 59 137 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 11 912 kr | 3 708 kr | 12 541 kr | 3 622 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 100 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | 100 000 kr | 47 516 kr | 47 516 kr | 47 516 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 554 214 kr | 579 237 kr | 435 247 kr | 456 372 kr | 289 471 kr | 377 943 kr | 279 071 kr |
Företrädare
- Gunnar A
Undertecknad i Sandviken 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WEBALE AB för organisationsnummer?
WEBALE AB har organisationsnummer 556792-8113 (5567928113).
Var ligger WEBALE AB?
WEBALE AB har sin registrerade adress Fyrklövergatan 15, 19449 Upplands Väsby.
Vilken bransch är WEBALE AB verksamt i?
WEBALE AB är registrerat i branschen ljudinspelning och musikutgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WEBALE AB?
WEBALE AB hade en nettoomsättning på 56 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har WEBALE AB?
WEBALE AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sandviken
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-11-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.