Sabinak AB
Sabinak AB har organisationsnummer 556793-1430 (5567931430)
Aktiebolag • Org.nr: 556793-1430
Om företaget
Sabinak AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Genarp. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55202). Företaget bedriver även verksamhet inom campingplatsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sabinak AB 0 kr och redovisade ett resultat på -303 232 kr. Soliditeten var 98,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 28,7 procent). Kassalikviditeten var 4333,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 148,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,4 procent | 28,7 procent | 4,9 procent till 67,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4333,5 procent | 148,8 procent | 49,0 procent till 467,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -6,4 procent | 1,4 procent | -18,3 procent till 26,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 559 av 644 aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning.
- Plats 47 av 56 aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,6 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | 11,5 procent | - | - | - |
| Soliditet | 87,8 procent | 94,0 procent | 99,0 procent | 98,4 procent |
| Kassalikviditet | 566,6 procent | 1026,5 procent | 7155,9 procent | 4333,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,3 procent | -10,0 procent | -7,3 procent | -6,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 2 171 000 kr | 4 000 kr | 0 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 466 000 kr | 161 000 kr | 124 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandvägen 3c/o Luis Suarez
24771 Genarp
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall genom dotterbolag i Serbien bedriva uthyrning och övernattning i lyxtält. Bolaget skall bedriva uthyrning av semesterhus.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 39 080 155 kr | 7 457 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 4 875 763 kr | 213 906 kr | 335 681 kr | 251 514 kr |
| Personalkostnader | 8 387 429 kr | 322 773 kr | 123 654 kr | 12 017 kr |
| Avskrivningar | 17 467 kr | 6 000 kr | 9 372 kr | 40 000 kr |
| Rörelseresultat | 4 522 866 kr | -555 558 kr | -468 707 kr | -303 531 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 804 kr | 299 kr |
| Räntekostnader | 36 096 kr | -11 162 kr | 199 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 4 486 770 kr | -544 396 kr | -367 600 kr | -303 232 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 931 935 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 3 554 835 kr | -544 396 kr | -367 600 kr | -303 232 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 584 378 kr | 2 201 940 kr | 1 493 570 kr | 1 453 570 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 384 378 kr | 1 940 kr | 192 568 kr | 152 568 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 200 000 kr | 2 200 000 kr | 1 301 002 kr | 1 301 002 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 792 236 kr | 3 565 236 kr | 3 609 134 kr | 3 373 309 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 3 397 779 kr | 659 010 kr | 2 429 236 kr | 2 467 065 kr |
| Kassa och bank | 2 394 457 kr | 2 906 226 kr | 1 179 898 kr | 906 244 kr |
| Summa tillgångar | 8 376 614 kr | 5 767 176 kr | 5 102 704 kr | 4 826 879 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 7 354 264 kr | 5 419 867 kr | 5 052 268 kr | 4 749 036 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 699 429 kr | 5 864 263 kr | 5 319 867 kr | 4 952 268 kr |
| Årets resultat | 3 554 835 kr | -544 396 kr | -367 600 kr | -303 232 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 022 350 kr | 347 309 kr | 50 436 kr | 77 843 kr |
| Leverantörsskulder | 206 524 kr | 0 kr | 5 551 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 0 kr | 25 603 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 525 787 kr | 292 453 kr | 4 886 kr | 12 241 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 376 614 kr | 5 767 176 kr | 5 102 704 kr | 4 826 879 kr |
Företrädare
- Sabina K (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sabinak AB för organisationsnummer?
Sabinak AB har organisationsnummer 556793-1430 (5567931430).
Var ligger Sabinak AB?
Sabinak AB har sin registrerade adress Sandvägen 3, 24771 Genarp.
Vilken bransch är Sabinak AB verksamt i?
Sabinak AB är registrerat i branschen stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sabinak AB?
Sabinak AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-11-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.