BVN Event AB
BVN Event AB har organisationsnummer 556794-3518 (5567943518)
Aktiebolag • Org.nr: 556794-3518
Om företaget
BVN Event AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falkenberg. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som arrangemang av kongresser och mässor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 82300).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 66 procent till 1 987 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 200 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BVN Event AB 1 987 000 kr och redovisade ett resultat på 126 060 kr. Rörelsemarginalen var 11,2 procent, över branschens median (median 5,4 procent). Soliditeten var 48,8 procent, under branschens median (median 55,1 procent). Kassalikviditeten var 266,0 procent, över branschens median (median 218,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,2 procent | 5,4 procent | -1,5 procent till 17,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,4 procent | 5,6 procent | -1,9 procent till 18,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 48,8 procent | 55,1 procent | 24,2 procent till 80,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 266,0 procent | 218,7 procent | 108,6 procent till 487,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 40,8 procent | 6,8 procent | -12,7 procent till 41,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 65,6 procent | -0,8 procent | -26,0 procent till 26,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 987 000 kr | 1 231 000 kr | 593 000 kr till 2 295 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 699 000 kr | 538 000 kr | 213 000 kr till 718 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 139 av 508 aktiebolag inom arrangemang av kongresser och mässor.
- Plats 320 av 1 248 aktiebolag med säte i Falkenberg.
- Plats 2 640 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 85 489 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -89,9 procent | 25,2 procent | 5,0 procent | -4,6 procent | 11,2 procent |
| Vinstmarginal | -89,6 procent | 25,0 procent | 5,4 procent | -3,9 procent | 11,4 procent |
| Soliditet | -98,9 procent | 47,8 procent | 59,3 procent | 71,8 procent | 48,8 procent |
| Kassalikviditet | 50,3 procent | 276,9 procent | 730,2 procent | 532,7 procent | 266,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 144,6 procent | 22,2 procent | 0,2 procent | 40,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 488,1 procent | 57,7 procent | -33,0 procent | 65,6 procent |
| Omsättning per anställd | 193 000 kr | 1 135 000 kr | 1 790 000 kr | 1 200 000 kr | 1 987 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 296 000 kr | 375 000 kr | 790 000 kr | 459 000 kr | 699 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pluringvägen 40 A31138 Falkenberg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att arrangera mässor, event samt nöjesproduktioner samt byggnads- och anläggningsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 82300Arrangemang av kongresser och mässorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 193 138 kr | 1 134 706 kr | 1 790 062 kr | 1 200 161 kr | 1 987 388 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 120 690 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 191 662 kr | 473 392 kr | 909 834 kr | 716 554 kr | 998 987 kr |
| Personalkostnader | 295 707 kr | 375 437 kr | 789 950 kr | 459 451 kr | 698 831 kr |
| Rörelseresultat | -173 541 kr | 285 877 kr | 90 278 kr | -55 463 kr | 223 268 kr |
| Ränteintäkter | 420 kr | 30 kr | 7 626 kr | 8 589 kr | 4 488 kr |
| Räntekostnader | 11 kr | 1 925 kr | 808 kr | 446 kr | 692 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -173 132 kr | 283 982 kr | 97 096 kr | -47 320 kr | 227 064 kr |
| Bokslutsdispositioner | 50 000 kr | -48 000 kr | -35 000 kr | 59 000 kr | -62 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 30 370 kr | 21 638 kr | 11 397 kr | 39 004 kr |
| Årets resultat | -123 132 kr | 205 612 kr | 40 458 kr | 283 kr | 126 060 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 64 139 kr | 297 716 kr | 307 795 kr | 254 745 kr | 632 863 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 747 kr | 102 661 kr | 0 kr | 67 632 kr | 5 000 kr |
| Kassa och bank | 59 392 kr | 195 055 kr | 307 795 kr | 187 113 kr | 627 863 kr |
| Summa tillgångar | 64 139 kr | 297 716 kr | 307 795 kr | 254 745 kr | 632 863 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -63 427 kr | 142 185 kr | 182 643 kr | 182 926 kr | 308 986 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -40 295 kr | -163 427 kr | 42 185 kr | 82 643 kr | 82 926 kr |
| Årets resultat | -123 132 kr | 205 612 kr | 40 458 kr | 283 kr | 126 060 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 48 000 kr | 83 000 kr | 24 000 kr | 86 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 127 566 kr | 107 531 kr | 42 152 kr | 47 819 kr | 237 877 kr |
| Leverantörsskulder | 13 644 kr | 0 kr | - | 30 108 kr | 22 867 kr |
| Skatteskulder | 9 178 kr | 17 060 kr | 24 178 kr | 0 kr | 8 391 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 97 994 kr | 90 471 kr | 17 974 kr | 17 711 kr | 138 819 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 64 139 kr | 297 716 kr | 307 795 kr | 254 745 kr | 632 863 kr |
Företrädare
- Bo N
Undertecknad i Falkenberg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BVN Event AB för organisationsnummer?
BVN Event AB har organisationsnummer 556794-3518 (5567943518).
Var ligger BVN Event AB?
BVN Event AB har sin registrerade adress Pluringvägen 40 A, 31138 Falkenberg.
Vilken bransch är BVN Event AB verksamt i?
BVN Event AB är registrerat i branschen arrangemang av kongresser och mässor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BVN Event AB?
BVN Event AB hade en nettoomsättning på 1 987 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har BVN Event AB?
BVN Event AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår BVN Event AB någon utdelning?
Styrelsen i BVN Event AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falkenberg
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-11-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.