Hederdals Maskin o Transport AB
Hederdals Maskin o Transport AB har organisationsnummer 556794-5331 (5567945331)
Aktiebolag • Org.nr: 556794-5331
Om företaget
Hederdals Maskin o Transport AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Töllsjö. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410). Företaget bedriver även verksamhet inom mark- och grundarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 38 481 154 kr räkenskapsåret 2025 (37 849 556 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hederdals Maskin o Transport AB 38 481 154 kr och redovisade ett resultat på 580 658 kr. Rörelsemarginalen var 11,8 procent, över branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 5,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 62,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,8 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 5,1 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 62,3 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 29,0 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,7 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 673 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 494 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 150 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 1 av 7 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Bollebygd.
- Plats 4 av 272 aktiebolag med säte i Bollebygd.
- Plats 860 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 4 731 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,9 procent | 4,9 procent | 10,0 procent | 6,0 procent | 11,8 procent |
| Vinstmarginal | 6,0 procent | 3,0 procent | 6,2 procent | 1,8 procent | 9,0 procent |
| Soliditet | 1,0 procent | 5,6 procent | 5,2 procent | 4,1 procent | 5,1 procent |
| Kassalikviditet | 64,1 procent | 77,3 procent | 65,9 procent | 48,1 procent | 62,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 procent | 64,5 procent | 34,4 procent | 1,0 procent | 29,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -13,7 procent | 26,9 procent | 1,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 918 000 kr | 2 305 000 kr | 1 755 000 kr | 1 892 000 kr | 1 673 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 487 000 kr | 583 000 kr | 548 000 kr | 621 000 kr | 494 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storegårdsvägen 56 Ac/o Stefan hederdal
51770 Töllsjö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva entreprenad- verksamhet, uthyrning av entreprenadmaskiner inom mark och fastighetsbranschen, transport- och grävmaskinsverksamhet, äga och förvalta värdepapper, fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 770 132 kr | 34 568 471 kr | 29 829 751 kr | 37 849 556 kr | 38 481 154 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 720 583 kr | 1 089 786 kr | 2 573 371 kr | 462 769 kr | 861 682 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 15 320 974 kr | 19 508 324 kr | 15 012 952 kr | 16 793 118 kr | 16 646 680 kr |
| Övriga externa kostnader | 635 569 kr | 997 621 kr | 961 129 kr | 892 845 kr | 1 253 658 kr |
| Personalkostnader | 7 310 730 kr | 8 748 107 kr | 9 313 123 kr | 12 426 928 kr | 11 357 150 kr |
| Avskrivningar | 3 943 663 kr | 4 643 393 kr | 4 006 292 kr | 5 920 300 kr | 5 534 588 kr |
| Rörelseresultat | 2 262 842 kr | 1 684 234 kr | 2 977 483 kr | 2 279 134 kr | 4 550 760 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 302 kr | 46 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 538 812 kr | 649 658 kr | 1 140 537 kr | 1 602 442 kr | 1 098 473 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 724 030 kr | 1 034 576 kr | 1 837 248 kr | 676 738 kr | 3 452 287 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 700 000 kr | 0 kr | -1 000 000 kr | -650 000 kr | -2 706 903 kr |
| Skatt | 16 078 kr | 34 689 kr | 180 550 kr | 10 596 kr | 164 726 kr |
| Årets resultat | 7 952 kr | 999 887 kr | 656 698 kr | 16 142 kr | 580 658 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 20 845 882 kr | 19 262 481 kr | 28 969 994 kr | 32 740 811 kr | 31 643 179 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 420 880 kr | 18 547 479 kr | 28 254 992 kr | 31 774 809 kr | 30 677 177 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 425 002 kr | 715 002 kr | 715 002 kr | 966 002 kr | 966 002 kr |
| Omsättningstillgångar | 7 204 085 kr | 8 364 484 kr | 7 551 101 kr | 6 721 332 kr | 7 952 105 kr |
| Varulager | 937 116 kr | 910 421 kr | 910 421 kr | 910 421 kr | 910 421 kr |
| Kortfristiga fordringar | 6 266 969 kr | 6 162 247 kr | 5 663 909 kr | 5 391 687 kr | 5 791 366 kr |
| Kassa och bank | - | 1 291 816 kr | 976 771 kr | 419 224 kr | 1 250 318 kr |
| Summa tillgångar | 28 049 967 kr | 27 626 965 kr | 36 521 095 kr | 39 462 143 kr | 39 595 284 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 286 623 kr | 1 550 015 kr | 1 906 713 kr | 1 622 855 kr | 2 003 513 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 178 671 kr | 450 128 kr | 1 150 015 kr | 1 506 713 kr | 1 322 855 kr |
| Årets resultat | 7 952 kr | 999 887 kr | 656 698 kr | 16 142 kr | 580 658 kr |
| Obeskattade reserver | 5 835 000 kr | 6 362 000 kr | 7 362 000 kr | 8 012 000 kr | 10 718 903 kr |
| Kortfristiga skulder | 9 778 057 kr | 9 641 305 kr | 10 071 808 kr | 12 088 328 kr | 11 303 853 kr |
| Leverantörsskulder | 2 338 791 kr | 2 358 992 kr | 1 260 178 kr | 2 233 958 kr | 1 189 489 kr |
| Skatteskulder | 19 951 kr | 90 150 kr | 151 258 kr | 87 930 kr | 35 237 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 725 085 kr | 2 229 559 kr | 367 719 kr | 2 348 425 kr | 1 761 353 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 28 049 967 kr | 27 626 965 kr | 36 521 095 kr | 39 462 143 kr | 39 595 284 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget berdriver transport- och entreprenadverksamhet och är ansluten till Fraktkedjan Väst AB.
Företrädare
- Stefan H
- Anton H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hederdals Maskin o Transport AB för organisationsnummer?
Hederdals Maskin o Transport AB har organisationsnummer 556794-5331 (5567945331).
Var ligger Hederdals Maskin o Transport AB?
Hederdals Maskin o Transport AB har sin registrerade adress Storegårdsvägen 56 A, 51770 Töllsjö.
Vilken bransch är Hederdals Maskin o Transport AB verksamt i?
Hederdals Maskin o Transport AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hederdals Maskin o Transport AB?
Hederdals Maskin o Transport AB hade en nettoomsättning på 38 481 154 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hederdals Maskin o Transport AB?
Hederdals Maskin o Transport AB hade i genomsnitt 23 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hederdals Maskin o Transport AB någon utdelning?
Styrelsen i Hederdals Maskin o Transport AB föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Bollebygd
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-11-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.