Mat i Kvarteret Norden AB
Mat i Kvarteret Norden AB har organisationsnummer 556795-8474 (5567958474)
Aktiebolag • Org.nr: 556795-8474
Om företaget
Mat i Kvarteret Norden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alingsås. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 38 procent till 3 569 997 kr räkenskapsåret 2025 (5 775 745 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mat i Kvarteret Norden AB 3 569 997 kr och redovisade ett resultat på -135 941 kr. Rörelsemarginalen var -16,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 38,3 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 82,9 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,7 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -11,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 38,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 82,9 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,6 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -38,2 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 892 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 381 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 803 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 11 av 23 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Alingsås.
- Plats 193 av 1 170 aktiebolag med säte i Alingsås.
- Plats 8 660 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 49 610 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -52,4 procent | 19,0 procent | 16,8 procent | -3,6 procent | -16,7 procent |
| Vinstmarginal | -44,6 procent | 28,1 procent | 23,9 procent | -0,2 procent | -11,8 procent |
| Soliditet | 40,8 procent | 44,9 procent | 51,0 procent | 41,0 procent | 38,3 procent |
| Kassalikviditet | 53,3 procent | 176,9 procent | 224,5 procent | 83,0 procent | 82,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -30,2 procent | 25,1 procent | 16,6 procent | -0,2 procent | -1,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -49,8 procent | 49,4 procent | 5,8 procent | - | -38,2 procent |
| Omsättning per anställd | 587 000 kr | 877 000 kr | 928 000 kr | 963 000 kr | 892 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 462 000 kr | 414 000 kr | 398 000 kr | 421 000 kr | 381 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Ringgatan 47c/o C/o Ulrik Lindelöv
44133 Alingsås
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Södra Ringgatan 47 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang-, catering och caféverksamhet samt försäljning, tillverkning, produktutveckling och utbildning inom dessa områden.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 348 593 kr | 4 697 636 kr | 7 016 603 kr | 7 422 203 kr | 5 775 745 kr | 3 569 997 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 701 663 kr | 857 851 kr | 1 395 899 kr | 398 365 kr | 237 135 kr | 45 919 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 815 542 kr | 1 946 193 kr | 2 156 012 kr | 1 590 951 kr | 1 378 585 kr | 777 043 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 139 323 kr | 2 254 086 kr | 1 490 600 kr | 1 682 406 kr | 2 188 696 kr | 1 755 060 kr |
| Personalkostnader | 5 442 550 kr | 3 699 740 kr | 3 313 726 kr | 3 187 195 kr | 2 526 820 kr | 1 522 586 kr |
| Avskrivningar | 166 527 kr | 115 739 kr | 115 739 kr | 110 839 kr | 125 295 kr | 158 433 kr |
| Rörelseresultat | -521 846 kr | -2 460 271 kr | 1 333 136 kr | 1 249 177 kr | -206 516 kr | -597 206 kr |
| Ränteintäkter | 564 kr | 413 kr | 0 kr | 380 kr | 45 894 kr | 3 943 kr |
| Räntekostnader | 69 981 kr | 87 732 kr | 89 840 kr | 109 514 kr | 268 340 kr | 269 941 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 22 907 kr | -2 096 811 kr | 1 969 902 kr | 1 776 515 kr | -12 555 kr | -420 941 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 500 000 kr | -120 000 kr | 0 kr | - | 285 000 kr |
| Skatt | 20 197 kr | 0 kr | 75 735 kr | 370 371 kr | 5 333 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 2 710 kr | -1 596 811 kr | 1 774 167 kr | 1 406 144 kr | -17 888 kr | -135 941 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 11 539 203 kr | 11 904 243 kr | 12 437 110 kr | 12 929 503 kr | 18 827 014 kr | 20 636 970 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 020 214 kr | 934 475 kr | 818 736 kr | 707 897 kr | 6 428 548 kr | 7 796 241 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 518 989 kr | 10 969 768 kr | 11 618 374 kr | 12 221 606 kr | 12 398 466 kr | 12 840 729 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 251 629 kr | 1 036 500 kr | 3 288 976 kr | 3 679 133 kr | 2 204 762 kr | 1 531 717 kr |
| Varulager | 380 174 kr | 247 674 kr | 173 630 kr | 167 810 kr | 188 471 kr | 122 923 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 221 307 kr | 784 485 kr | 2 029 917 kr | 1 285 164 kr | 1 335 422 kr | 889 811 kr |
| Kassa och bank | 1 650 148 kr | 4 341 kr | 1 085 429 kr | 2 226 159 kr | 680 869 kr | 518 983 kr |
| Summa tillgångar | 14 790 832 kr | 12 940 743 kr | 15 726 086 kr | 16 608 636 kr | 21 031 776 kr | 22 168 687 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 6 880 351 kr | 5 283 540 kr | 7 057 707 kr | 8 463 851 kr | 8 630 181 kr | 8 494 240 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 777 641 kr | 6 780 351 kr | 5 183 540 kr | 6 957 707 kr | 8 548 069 kr | 8 530 181 kr |
| Årets resultat | 2 710 kr | -1 596 811 kr | 1 774 167 kr | 1 406 144 kr | -17 888 kr | -135 941 kr |
| Obeskattade reserver | 500 000 kr | 0 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 377 981 kr | 1 480 291 kr | 1 761 326 kr | 1 563 830 kr | 2 430 355 kr | 1 700 388 kr |
| Leverantörsskulder | 215 629 kr | 183 586 kr | 259 716 kr | 296 151 kr | 523 394 kr | 42 633 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 3 212 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 171 647 kr | 5 045 kr | 149 258 kr | 86 489 kr | 1 000 972 kr | 948 967 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 14 790 832 kr | 12 940 743 kr | 15 726 086 kr | 16 608 636 kr | 21 031 776 kr | 22 168 687 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget driver restaurang i Alingsås och Gräfsnäs samt matlagningsstudio i Alingsås. Från restaurangerna bedrivs även cateringsverksamhet. Bolaget är huvudägare i Handelsbolaget Fågeln som förvaltar en central fastighet i Alingsås samt är sedan 2019 moderbolag till L-Hus ett AB. 556827-3691, vilket förvalta tre hyresfastigheter i Alingsås.
Bolaget har under året minskat sin omsättning till följd av att lunchrestaurangen i Alingsås stängdes ner vid halvårsskiftet och verksamheten i Gräfsnäs minskades ner något under hösten. I samband med detta har övriga externa kostnader samt personalkostnader minskat. Omfattande ombyggnation av befintlig fastighet har skett under året och en del kostnader för återställande av tidigare hyrda fastigheter har tagits.
Under 2026 har verksamheten i Gräfsnäs avyttrats. Bolaget bedriver matstudio samt fastighetsförvaltning i bolaget samt även via dotterbolag.
Företrädare
- Ulrik L (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mat i Kvarteret Norden AB för organisationsnummer?
Mat i Kvarteret Norden AB har organisationsnummer 556795-8474 (5567958474).
Var ligger Mat i Kvarteret Norden AB?
Mat i Kvarteret Norden AB har sin registrerade adress Södra Ringgatan 47, 44133 Alingsås.
Vilken bransch är Mat i Kvarteret Norden AB verksamt i?
Mat i Kvarteret Norden AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mat i Kvarteret Norden AB?
Mat i Kvarteret Norden AB hade en nettoomsättning på 3 569 997 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mat i Kvarteret Norden AB?
Mat i Kvarteret Norden AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Alingsås
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Arbetsställen
- 2
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.