LevCon AB
LevCon AB har organisationsnummer 556796-1239 (5567961239)
Aktiebolag • Org.nr: 556796-1239
Om företaget
LevCon AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jönköping. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 1 357 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 619 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte LevCon AB 1 357 000 kr och redovisade ett resultat på 63 476 kr. Rörelsemarginalen var 6,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,1 procent). Soliditeten var 64,6 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 141,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,0 procent | 24,1 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 6,6 procent | 25,1 procent | 7,6 procent till 41,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,6 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 141,7 procent | 348,9 procent | 190,7 procent till 719,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 11,6 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -16,2 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 357 000 kr | 1 309 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 864 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 112 av 9 643 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 47 av 102 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Jönköping.
- Plats 1 544 av 4 090 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 3 295 av 8 531 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 117 673 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 20,7 procent | 22,9 procent | 6,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 20,6 procent | 23,1 procent | 6,6 procent |
| Soliditet | 90,5 procent | 93,0 procent | 80,6 procent | 68,1 procent | 64,6 procent |
| Kassalikviditet | 357,1 procent | 787,3 procent | 412,4 procent | 206,4 procent | 141,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 procent | 33,9 procent | 71,4 procent | 48,1 procent | 11,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 6,0 procent | -16,2 procent |
| Omsättning per anställd | 6 000 kr | 78 000 kr | 1 527 000 kr | 1 619 000 kr | 1 357 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 7 000 kr | 936 000 kr | 917 000 kr | 864 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sjömansgatan 40c/o c/o Permeklev
55312 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT, produktutveckling import försäljning av sportutrustning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget får äga och förvalta såväl värdepapper som fast egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 11 880 kr | 5 940 kr | 77 917 kr | 1 526 889 kr | 1 619 120 kr | 1 356 773 kr |
| Övriga externa kostnader | 17 413 kr | 52 418 kr | 2 803 kr | 11 570 kr | 190 264 kr | 330 922 kr | 410 926 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 32 757 kr | 0 kr | 6 629 kr | 936 244 kr | 916 712 kr | 864 401 kr |
| Rörelseresultat | -17 413 kr | -36 175 kr | 1 017 kr | 59 718 kr | 315 381 kr | 371 486 kr | 81 446 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 256 kr | 1 410 kr | 2 723 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 4 kr | 104 kr | 10 kr | 512 kr | 42 kr | 197 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -17 413 kr | -36 179 kr | 913 kr | 59 708 kr | 315 125 kr | 372 854 kr | 89 823 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 79 478 kr | 26 347 kr |
| Årets resultat | -17 413 kr | -36 179 kr | 913 kr | 59 708 kr | 315 125 kr | 293 376 kr | 63 476 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 110 000 kr | 305 692 kr | 422 692 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 110 000 kr | 305 692 kr | 422 692 kr |
| Omsättningstillgångar | 153 905 kr | 116 542 kr | 128 573 kr | 189 331 kr | 437 225 kr | 589 582 kr | 425 889 kr |
| Varulager | 50 000 kr | 87 120 kr | 85 000 kr | 85 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 3 080 kr | 102 kr | 602 kr | 73 229 kr | 237 130 kr | 365 728 kr | 309 942 kr |
| Kassa och bank | 100 825 kr | 29 320 kr | 42 971 kr | 31 102 kr | 200 095 kr | 223 854 kr | 115 947 kr |
| Summa tillgångar | 153 905 kr | 116 542 kr | 128 573 kr | 189 331 kr | 547 225 kr | 895 274 kr | 848 581 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 151 637 kr | 115 458 kr | 116 371 kr | 176 079 kr | 441 204 kr | 609 580 kr | 548 057 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 69 050 kr | 69 050 kr | 15 458 kr | 16 371 kr | 26 079 kr | 216 204 kr | 384 580 kr |
| Årets resultat | -17 413 kr | -36 179 kr | 913 kr | 59 708 kr | 315 125 kr | 293 376 kr | 63 476 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 268 kr | 1 084 kr | 12 202 kr | 13 252 kr | 106 021 kr | 285 694 kr | 300 525 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | - | 5 926 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 79 478 kr | 39 565 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 268 kr | 1 084 kr | 12 202 kr | 10 852 kr | 106 021 kr | 206 216 kr | 249 253 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 153 905 kr | 116 542 kr | 128 573 kr | 189 331 kr | 547 225 kr | 895 274 kr | 848 581 kr |
Företrädare
- Anders P (verkställande direktör)
Undertecknad i Jönköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LevCon AB för organisationsnummer?
LevCon AB har organisationsnummer 556796-1239 (5567961239).
Var ligger LevCon AB?
LevCon AB har sin registrerade adress Sjömansgatan 40, 55312 Jönköping.
Vilken bransch är LevCon AB verksamt i?
LevCon AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter LevCon AB?
LevCon AB hade en nettoomsättning på 1 357 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har LevCon AB?
LevCon AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-12-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.