Revilex AB
Revilex AB har organisationsnummer 556796-6972 (5567966972)
Aktiebolag • Org.nr: 556796-6972
Om företaget
Revilex AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungens Kurva. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som revision enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69202). Företaget bedriver även verksamhet inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 30 procent till 2 850 000 kr räkenskapsåret 2026 (2 190 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Revilex AB 2 850 000 kr och redovisade ett resultat på 607 245 kr. Rörelsemarginalen var 27,1 procent, under branschens median (median 30,8 procent). Soliditeten var 82,8 procent, över branschens median (median 68,1 procent). Kassalikviditeten var 575,8 procent, över branschens median (median 402,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,1 procent | 30,8 procent | 22,0 procent till 51,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 27,1 procent | 34,9 procent | 24,1 procent till 54,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 82,8 procent | 68,1 procent | 50,7 procent till 87,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 575,8 procent | 402,0 procent | 241,5 procent till 1078,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 50,2 procent | 34,1 procent | 3,1 procent till 70,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 30,1 procent | 1,6 procent | -4,2 procent till 10,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 850 000 kr | 1 629 000 kr | 689 000 kr till 2 420 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 103 000 kr | 771 000 kr | 357 000 kr till 997 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 104 av 471 aktiebolag inom revision.
- Plats 554 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 18 991 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 60 941 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,6 procent | 12,8 procent | 13,2 procent | 17,6 procent | 27,1 procent |
| Vinstmarginal | 22,5 procent | 12,8 procent | 13,2 procent | 17,6 procent | 27,1 procent |
| Soliditet | 83,7 procent | 61,9 procent | 80,2 procent | 80,3 procent | 82,8 procent |
| Kassalikviditet | 591,7 procent | 252,5 procent | 488,6 procent | 499,8 procent | 575,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,3 procent | 36,2 procent | 29,6 procent | 41,7 procent | 50,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,0 procent | 2,0 procent | - | 30,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 823 000 kr | 1 502 000 kr | 1 916 000 kr | 2 190 000 kr | 2 850 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 823 000 kr | 737 000 kr | 910 000 kr | 978 000 kr | 1 103 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Månskärsvägen 10B14175 Kungens Kurva
Bolag på samma adress
28 andra bolag har Månskärsvägen 10B som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Revision, redovisning, konsult- och utbildningsverksamhet inom närliggande tjänsteområden och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 822 712 kr | 1 877 860 kr | 1 916 375 kr | 2 189 870 kr | 2 849 618 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 18 746 kr | 0 kr | - | 5 700 kr | 200 kr |
| Övriga externa kostnader | 587 817 kr | 629 209 kr | 692 644 kr | 815 137 kr | 955 720 kr |
| Personalkostnader | 822 838 kr | 921 520 kr | 909 830 kr | 977 728 kr | 1 102 957 kr |
| Avskrivningar | 6 394 kr | 6 394 kr | 6 394 kr | 5 291 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 411 209 kr | 241 014 kr | 253 181 kr | 385 522 kr | 772 116 kr |
| Ränteintäkter | 3 kr | 0 kr | 345 kr | 249 kr | 252 kr |
| Räntekostnader | 24 kr | 0 kr | 158 kr | - | 74 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 411 188 kr | 241 014 kr | 253 368 kr | 385 771 kr | 772 294 kr |
| Skatt | 89 308 kr | 52 555 kr | 55 474 kr | 82 648 kr | 165 049 kr |
| Årets resultat | 321 880 kr | 188 459 kr | 197 894 kr | 303 123 kr | 607 245 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 38 223 kr | 31 829 kr | 25 435 kr | 13 750 kr | 13 750 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 473 kr | 18 079 kr | 11 685 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 750 kr | 13 750 kr | 13 750 kr | 13 750 kr | 13 750 kr |
| Omsättningstillgångar | 991 247 kr | 808 897 kr | 808 273 kr | 891 729 kr | 1 446 848 kr |
| Kortfristiga fordringar | 62 633 kr | 178 900 kr | 256 315 kr | 138 135 kr | 344 601 kr |
| Kassa och bank | 928 614 kr | 629 997 kr | 551 958 kr | 753 594 kr | 1 102 247 kr |
| Summa tillgångar | 1 029 470 kr | 840 726 kr | 833 708 kr | 905 479 kr | 1 460 598 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 861 935 kr | 520 394 kr | 668 288 kr | 727 057 kr | 1 209 303 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 440 055 kr | 231 935 kr | 370 394 kr | 323 934 kr | 502 058 kr |
| Årets resultat | 321 880 kr | 188 459 kr | 197 894 kr | 303 123 kr | 607 245 kr |
| Kortfristiga skulder | 167 535 kr | 320 332 kr | 165 420 kr | 178 422 kr | 251 295 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 14 236 kr | 28 374 kr | 36 030 kr | 30 911 kr |
| Skatteskulder | 23 081 kr | 1 188 kr | 0 kr | - | 79 801 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 129 454 kr | 289 907 kr | 117 045 kr | 122 391 kr | 140 584 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 029 470 kr | 840 726 kr | 833 708 kr | 905 479 kr | 1 460 598 kr |
Företrädare
- Jima M
Undertecknad i Södertälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Revilex AB för organisationsnummer?
Revilex AB har organisationsnummer 556796-6972 (5567966972).
Var ligger Revilex AB?
Revilex AB har sin registrerade adress Månskärsvägen 10B, 14175 Kungens Kurva.
Vilken bransch är Revilex AB verksamt i?
Revilex AB är registrerat i branschen revision enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Revilex AB?
Revilex AB hade en nettoomsättning på 2 850 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Revilex AB?
Revilex AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Revilex AB någon utdelning?
Styrelsen i Revilex AB föreslog en utdelning på 109 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-12-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.