SM Tuz Invest AB
SM Tuz Invest AB har organisationsnummer 556798-1534 (5567981534)
Aktiebolag • Org.nr: 556798-1534
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerStockholm
Om företaget
SM Tuz Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2009. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 1 297 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 322 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SM Tuz Invest AB 1 297 000 kr och redovisade ett resultat på 12 990 kr. Rörelsemarginalen var 72,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 38,2 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 15,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 72,9 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 58,8 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 38,2 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 15,5 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,9 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 106,1 procent | 67,9 procent | 70,0 procent | 69,9 procent | 72,9 procent |
| Vinstmarginal | 45,6 procent | 145,1 procent | -21,4 procent | 55,7 procent | 58,8 procent |
| Soliditet | 31,6 procent | 37,4 procent | 37,4 procent | 38,0 procent | 38,2 procent |
| Kassalikviditet | 30,9 procent | 9,9 procent | 3,3 procent | 3,3 procent | 15,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 procent | 9,9 procent | -1,6 procent | 0,0 procent | 0,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -83,5 procent | 0,2 procent | 7,4 procent | 12,0 procent | -1,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Strandvägen 41c/o c/o Tuz
11456 Stockholm
Bolag på samma adress
32 andra bolag har Strandvägen 41 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget verksamhet ska vara att bedriva äga, förvalta, utveckla dotterbolag samt äga och förvalta handel med llös och fast egendom såsom värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 618 412 kr | 6 641 216 kr | 1 096 607 kr | 1 099 194 kr | 1 180 006 kr | 1 322 119 kr | 1 296 590 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 463 862 kr | 0 kr | 1 611 kr | 3 629 kr | 4 618 kr |
| Övriga externa kostnader | 514 687 kr | 380 552 kr | 97 483 kr | 53 780 kr | 56 752 kr | 102 319 kr | 56 611 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 299 084 kr | 299 084 kr | 299 084 kr | 299 084 kr | 299 084 kr | 299 084 kr | 299 084 kr |
| Rörelseresultat | 2 284 774 kr | 3 046 950 kr | 1 163 902 kr | 746 330 kr | 825 781 kr | 924 345 kr | 945 513 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 449 kr | 3 340 kr | 0 kr | 38 kr |
| Räntekostnader | 9 741 kr | 2 819 kr | 663 749 kr | 511 476 kr | 1 092 545 kr | 0 kr | 160 377 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 275 033 kr | 3 044 131 kr | 500 153 kr | 1 594 575 kr | -253 023 kr | 736 755 kr | 762 990 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -730 000 kr | -750 000 kr |
| Skatt | 488 940 kr | 652 047 kr | 103 068 kr | 48 510 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 1 786 093 kr | 2 392 084 kr | 397 085 kr | 1 546 065 kr | -253 023 kr | 6 755 kr | 12 990 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 9 086 223 kr | 34 697 139 kr | 43 598 055 kr | 41 400 658 kr | 40 886 974 kr | 40 250 300 kr | 40 189 032 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 068 122 kr | 6 579 038 kr | 6 279 954 kr | 5 980 870 kr | 5 681 786 kr | 5 382 702 kr | 5 083 618 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 018 101 kr | 28 118 101 kr | 37 318 101 kr | 35 419 788 kr | 35 205 188 kr | 34 867 598 kr | 35 105 414 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 661 370 kr | 922 161 kr | 802 744 kr | 258 159 kr | 89 108 kr | 87 094 kr | 26 494 kr |
| Varulager | 2 238 625 kr | 381 488 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 263 512 kr | 46 767 kr | 392 729 kr | 122 753 kr | 0 kr | - | 12 277 kr |
| Kassa och bank | 159 233 kr | 493 906 kr | 410 015 kr | 135 406 kr | 89 108 kr | 87 094 kr | 14 217 kr |
| Summa tillgångar | 11 747 593 kr | 35 619 300 kr | 44 400 799 kr | 41 658 817 kr | 40 976 082 kr | 40 337 394 kr | 40 215 526 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 11 254 550 kr | 13 646 634 kr | 14 043 719 kr | 15 589 784 kr | 15 336 761 kr | 15 343 516 kr | 15 356 506 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 368 457 kr | 11 154 550 kr | 13 546 634 kr | 13 943 719 kr | 15 489 784 kr | 15 236 761 kr | 15 243 516 kr |
| Årets resultat | 1 786 093 kr | 2 392 084 kr | 397 085 kr | 1 546 065 kr | -253 023 kr | 6 755 kr | 12 990 kr |
| Kortfristiga skulder | 493 043 kr | 2 944 687 kr | 2 600 001 kr | 2 608 701 kr | 2 726 444 kr | 2 654 032 kr | 171 384 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 3 750 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 389 505 kr | 237 031 kr | 0 kr | - | 12 020 kr | 24 040 kr | 24 040 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 2 600 000 kr | 2 600 000 kr | 2 608 700 kr | 2 600 000 kr | 2 600 000 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 11 747 593 kr | 35 619 300 kr | 44 400 799 kr | 41 658 817 kr | 40 976 082 kr | 40 337 394 kr | 40 215 526 kr |
Företrädare
- Matteus T
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SM Tuz Invest AB för organisationsnummer?
SM Tuz Invest AB har organisationsnummer 556798-1534 (5567981534).
Var ligger SM Tuz Invest AB?
SM Tuz Invest AB har sin registrerade adress Strandvägen 41, 11456 Stockholm.
Vilken bransch är SM Tuz Invest AB verksamt i?
SM Tuz Invest AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SM Tuz Invest AB?
SM Tuz Invest AB hade en nettoomsättning på 1 297 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-12-23
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.