Tammorra AB
Tammorra AB har organisationsnummer 556798-2763 (5567982763)
Aktiebolag • Org.nr: 556798-2763
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningLimhamn
Om företaget
Tammorra AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Limhamn. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649). Företaget bedriver även verksamhet inom cateringverksamhet vid enskilda evenemang.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (80 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tammorra AB 0 kr och redovisade ett resultat på -44 259 kr. Soliditeten var 87,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 626,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 194,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,3 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 626,7 procent | 194,6 procent | 103,2 procent till 434,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -50,0 procent | 8,5 procent | -2,4 procent till 35,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 990 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 7 av 7 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning med säte i Lund.
- Plats 3 174 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -32,4 procent | 43,6 procent | 2,6 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -32,4 procent | 43,4 procent | 2,8 procent | - | - |
| Soliditet | 76,4 procent | 89,7 procent | 88,4 procent | 87,5 procent | 87,3 procent |
| Kassalikviditet | 423,0 procent | 734,3 procent | 588,4 procent | 639,9 procent | 626,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -145,0 procent | 63,8 procent | 4,1 procent | 14,7 procent | -50,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,7 procent | 11,3 procent | -54,8 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Seglaregatan 1321611 Limhamn
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling, produktion och marknadsföring av audioutrustning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget säljer även konsulttjänster inom elektronikutveckling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 50 000 kr | 176 495 kr | 158 800 kr | 177 440 kr | 79 800 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 860 kr | 9 863 kr | 50 384 kr | 112 018 kr | 6 470 kr | 8 784 kr |
| Övriga externa kostnader | 23 382 kr | 13 927 kr | 36 800 kr | 53 913 kr | 43 870 kr | 25 556 kr |
| Avskrivningar | - | - | 2 342 kr | 6 912 kr | 9 915 kr | 9 915 kr |
| Rörelseresultat | 22 758 kr | -56 976 kr | 69 274 kr | 4 597 kr | 19 545 kr | -44 255 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 kr | 5 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 61 kr | 0 kr | - | - | 4 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 22 758 kr | -57 037 kr | 69 274 kr | 4 599 kr | 19 550 kr | -44 259 kr |
| Årets resultat | 22 758 kr | -57 037 kr | 69 274 kr | 4 599 kr | 19 550 kr | -44 259 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 29 082 kr | 40 320 kr | 30 405 kr | 20 490 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 29 082 kr | 40 320 kr | 30 405 kr | 20 490 kr |
| Omsättningstillgångar | 141 406 kr | 51 499 kr | 92 053 kr | 87 800 kr | 121 296 kr | 80 908 kr |
| Varulager | 102 062 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 29 830 kr | 23 004 kr | 41 798 kr | 7 kr | 7 837 kr |
| Kassa och bank | 39 344 kr | 21 669 kr | 69 049 kr | 46 002 kr | 121 289 kr | 73 071 kr |
| Summa tillgångar | 141 406 kr | 51 499 kr | 121 135 kr | 128 120 kr | 151 701 kr | 101 398 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 96 361 kr | 39 324 kr | 108 598 kr | 113 198 kr | 132 747 kr | 88 488 kr |
| Aktiekapital | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr |
| Balanserat resultat | -226 397 kr | -203 639 kr | -260 676 kr | -191 401 kr | -186 803 kr | -167 253 kr |
| Årets resultat | 22 758 kr | -57 037 kr | 69 274 kr | 4 599 kr | 19 550 kr | -44 259 kr |
| Kortfristiga skulder | 45 045 kr | 12 175 kr | 12 537 kr | 14 922 kr | 18 954 kr | 12 910 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 045 kr | 7 175 kr | 7 537 kr | 6 922 kr | 10 954 kr | 4 910 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 141 406 kr | 51 499 kr | 121 135 kr | 128 120 kr | 151 701 kr | 101 398 kr |
Företrädare
- Johanna P (ordförande)
- Luciano P (verkställande direktör)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tammorra AB för organisationsnummer?
Tammorra AB har organisationsnummer 556798-2763 (5567982763).
Var ligger Tammorra AB?
Tammorra AB har sin registrerade adress Seglaregatan 13, 21611 Limhamn.
Vilken bransch är Tammorra AB verksamt i?
Tammorra AB är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tammorra AB?
Tammorra AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2009-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.