Ivanssons Måleri AB

Ivanssons Måleri AB har organisationsnummer 556798-4165 (5567984165)

Aktiebolag • Org.nr: 556798-4165

MåleriarbetenVarberg

Aktivt företagVerksamt sedan 2009Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Ivanssons Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Varberg. Verksamheten startade 2009. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).

Ekonomi

683 000 krOmsättning▼ 15 procent
102 070 krÅrets resultat
1Antal anställda
71,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 15 procent till 683 000 kr räkenskapsåret 2025 (802 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Ivanssons Måleri AB 683 000 kr och redovisade ett resultat på 102 070 kr. Rörelsemarginalen var 19,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 71,3 procent, över branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 327,7 procent, över branschens median (median 233,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal19,0 procent8,0 procent1,4 procent till 17,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal19,0 procent7,8 procent1,1 procent till 17,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet71,3 procent52,6 procent32,9 procent till 71,4 procentöver branschens median
Kassalikviditet327,7 procent233,4 procent148,9 procent till 400,6 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital49,7 procent25,3 procent2,7 procent till 55,6 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-14,8 procent6,1 procent-15,0 procent till 32,1 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd683 000 kr1 089 000 kr770 000 kr till 1 471 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd302 000 kr546 000 kr388 000 kr till 675 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 646 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
  • Plats 12 av 14 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Varberg.
  • Plats 1 113 av 2 149 aktiebolag med säte i Varberg.
  • Plats 5 283 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
  • Plats 172 596 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal1,4 procent19,5 procent23,9 procent14,6 procent19,0 procent
Vinstmarginal1,4 procent15,2 procent23,9 procent19,5 procent19,0 procent
Soliditet50,3 procent62,0 procent68,4 procent79,5 procent71,3 procent
Kassalikviditet428,0 procent316,4 procent318,3 procent464,0 procent327,7 procent
Avkastning på eget kapital45,2 procent61,3 procent58,2 procent48,8 procent49,7 procent
Omsättningstillväxt1,5 procent-13,7 procent1,2 procent-15,2 procent-14,8 procent
Omsättning per anställd1 083 000 kr935 000 kr946 000 kr802 000 kr683 000 kr
Personalkostnad per anställd647 000 kr457 000 kr359 000 kr356 000 kr302 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Lunden Träslöv 87
43291 Varberg

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra målningsarbeten och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning1 067 335 kr1 083 129 kr934 512 kr945 571 kr801 892 kr682 600 kr
Övriga rörelseintäkter85 000 kr0 kr--1 077 kr0 kr
Råvaror och förnödenheter203 538 kr304 890 kr176 964 kr240 292 kr227 431 kr171 316 kr
Övriga externa kostnader109 538 kr115 975 kr118 446 kr120 522 kr91 109 kr62 815 kr
Personalkostnader609 312 kr647 213 kr456 971 kr358 560 kr355 724 kr301 807 kr
Avskrivningar----11 473 kr17 000 kr
Rörelseresultat229 947 kr15 051 kr182 131 kr226 197 kr117 232 kr129 662 kr
Ränteintäkter24 kr24 kr1 kr3 kr0 kr188 kr
Räntekostnader269 kr17 kr0 kr89 kr1 143 kr268 kr
Resultat efter finansiella poster229 702 kr15 058 kr142 132 kr226 111 kr156 089 kr129 582 kr
Bokslutsdispositioner-25 000 kr180 000 kr140 000 kr35 000 kr20 973 kr-850 kr
Skatt45 059 kr43 683 kr68 521 kr54 544 kr28 947 kr26 662 kr
Årets resultat159 643 kr151 375 kr213 611 kr206 567 kr148 115 kr102 070 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar100 000 kr147 649 kr107 649 kr107 649 kr83 347 kr66 347 kr
Materiella anläggningstillgångar----73 527 kr56 527 kr
Finansiella anläggningstillgångar100 000 kr147 649 kr107 649 kr107 649 kr9 820 kr9 820 kr
Omsättningstillgångar832 310 kr518 506 kr454 631 kr411 947 kr298 241 kr221 483 kr
Kortfristiga fordringar211 871 kr231 766 kr139 039 kr172 149 kr31 275 kr59 854 kr
Kassa och bank620 439 kr286 740 kr315 592 kr239 798 kr266 966 kr161 629 kr
Summa tillgångar932 310 kr666 155 kr562 280 kr519 596 kr381 588 kr287 830 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital433 623 kr334 998 kr348 609 kr355 176 kr303 291 kr205 362 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat173 980 kr83 623 kr34 998 kr48 609 kr55 176 kr3 292 kr
Årets resultat159 643 kr151 375 kr213 611 kr206 567 kr148 115 kr102 070 kr
Obeskattade reserver390 000 kr210 000 kr70 000 kr35 000 kr14 027 kr14 877 kr
Kortfristiga skulder108 687 kr121 157 kr143 671 kr129 420 kr64 270 kr67 591 kr
Skatteskulder--34 967 kr43 381 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder93 694 kr90 006 kr90 768 kr54 033 kr58 634 kr56 783 kr
Summa eget kapital och skulder932 310 kr666 155 kr562 280 kr519 596 kr381 588 kr287 830 kr

Företrädare

  • Peter I (ordförande)

Undertecknad i Varberg 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2009-12-30
Registrerat hos Bolagsverket
Ivanssons Måleri AB
2010-01-07
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Ivanssons Måleri AB för organisationsnummer?

Ivanssons Måleri AB har organisationsnummer 556798-4165 (5567984165).

Var ligger Ivanssons Måleri AB?

Ivanssons Måleri AB har sin registrerade adress Lunden Träslöv 87, 43291 Varberg.

Vilken bransch är Ivanssons Måleri AB verksamt i?

Ivanssons Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Ivanssons Måleri AB?

Ivanssons Måleri AB hade en nettoomsättning på 683 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Ivanssons Måleri AB?

Ivanssons Måleri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Ivanssons Måleri AB någon utdelning?

Styrelsen i Ivanssons Måleri AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Varberg
Län
Hallands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2009-12-30
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar