Ink Republic AB
Ink Republic AB har organisationsnummer 556798-8901 (5567988901)
Aktiebolag • Org.nr: 556798-8901
Om företaget
Ink Republic AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom reklambyråverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 115 procent till 2 186 931 kr räkenskapsåret 2025 (1 015 362 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ink Republic AB 2 186 931 kr och redovisade ett resultat på 482 899 kr. Rörelsemarginalen var 37,4 procent, över branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 36,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 91,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,4 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 37,3 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 36,5 procent | 67,2 procent | 44,2 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 91,3 procent | 324,7 procent | 160,3 procent till 784,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 81,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 115,4 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 093 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 583 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 758 av 35 250 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 1 234 av 9 998 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 14 162 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 24 317 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 76 826 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 1,2 procent | 37,4 procent |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | 0,8 procent | 37,3 procent |
| Soliditet | 9,8 procent | 9,8 procent | 36,5 procent |
| Kassalikviditet | 26,6 procent | 24,3 procent | 91,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 5,0 procent | 81,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -51,8 procent | 115,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 093 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 583 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lövåsvägen 22c/o Ståhl
16732 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, information, bild samt fastighetsbranschen, äga och förvalta fast och lös egendom såsom noterade och onoterade aktier och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 107 323 kr | 1 015 362 kr | 2 186 931 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 427 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 37 404 kr | 10 110 kr | 15 056 kr |
| Övriga externa kostnader | 303 394 kr | 175 007 kr | 188 143 kr |
| Personalkostnader | 1 769 633 kr | 817 953 kr | 1 165 909 kr |
| Rörelseresultat | 5 319 kr | 12 292 kr | 817 823 kr |
| Ränteintäkter | 173 kr | 635 kr | 192 kr |
| Räntekostnader | 3 519 kr | 5 267 kr | 1 794 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 973 kr | 7 660 kr | 816 221 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -206 000 kr |
| Skatt | 1 944 kr | 2 165 kr | 127 322 kr |
| Årets resultat | 29 kr | 5 495 kr | 482 899 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 810 000 kr | 870 000 kr | 870 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 810 000 kr | 870 000 kr | 870 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 255 477 kr | 244 545 kr | 754 258 kr |
| Kortfristiga fordringar | 169 876 kr | 148 863 kr | 313 138 kr |
| Kassa och bank | 85 601 kr | 95 682 kr | 441 120 kr |
| Summa tillgångar | 1 065 477 kr | 1 114 545 kr | 1 624 258 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 104 162 kr | 109 657 kr | 592 556 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 133 kr | 4 162 kr | 9 657 kr |
| Årets resultat | 29 kr | 5 495 kr | 482 899 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 206 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 961 315 kr | 1 004 888 kr | 825 702 kr |
| Leverantörsskulder | 30 302 kr | 20 648 kr | 3 924 kr |
| Skatteskulder | 1 571 kr | 1 380 kr | 125 641 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 751 771 kr | 982 860 kr | 531 536 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 065 477 kr | 1 114 545 kr | 1 624 258 kr |
Ur årsredovisningen
Ink Republic AB registrerades år 2010 och bedriver konsultverksamhet inom marknadsföring, information och bild. Företaget bedriver även konsultverksamhet inom fastighetsbranschen under särskilt företagsnamn, Ink PM. Företagets säte är i Stockholm.
Företaget omsättning sjönk under 2024 pga lägre beläggningsgrad. Under 2025 har verksamheten åter ökat i omfattning.
Företrädare
- Anders S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ink Republic AB för organisationsnummer?
Ink Republic AB har organisationsnummer 556798-8901 (5567988901).
Var ligger Ink Republic AB?
Ink Republic AB har sin registrerade adress Lövåsvägen 22, 16732 Bromma.
Vilken bransch är Ink Republic AB verksamt i?
Ink Republic AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ink Republic AB?
Ink Republic AB hade en nettoomsättning på 2 186 931 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ink Republic AB?
Ink Republic AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Ink Republic AB (Företagsnamn)
- Ink Property Management (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser konsultverksamhet inom fastighetsbranschen. - Story Content no1 (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser content marketing, produktion av text, video och rörlig media.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-01-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.