Perssons Mode Invest AB
Perssons Mode Invest AB har organisationsnummer 556799-0832 (5567990832)
Aktiebolag • Org.nr: 556799-0832
Om företaget
Perssons Mode Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Perssons Mode Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på -103 248 kr. Soliditeten var 77,8 procent, över branschens median (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 449,7 procent, över branschens median (median 387,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,8 procent | 71,0 procent | 50,5 procent till 88,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 449,7 procent | 387,2 procent | 218,6 procent till 776,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -88,6 procent | 25,8 procent | -0,2 procent till 58,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 112 av 12 408 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 51 av 59 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Kalmar.
- Plats 1 615 av 1 881 aktiebolag med säte i Kalmar.
- Plats 4 361 av 4 941 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 280 779 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,9 procent | 79,8 procent | 73,9 procent | 69,0 procent | 77,8 procent |
| Kassalikviditet | 62,8 procent | 47,2 procent | 64,5 procent | 69,1 procent | 449,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,7 procent | 28,6 procent | 0,8 procent | 9,8 procent | -88,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 4298c/o eije persson
20314 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Föremål för bolagets verksamhet är att bedriva handel med textil och konfektion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 21 352 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 7 581 kr | 5 675 kr | 7 500 kr | 7 500 kr | -9 874 kr | 1 694 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -7 581 kr | -5 675 kr | -7 500 kr | 13 852 kr | 9 874 kr | -1 694 kr | 0 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 178 kr | 2 151 kr | 5 141 kr | 1 726 kr |
| Räntekostnader | - | - | 253 kr | 76 kr | 2 396 kr | 3 348 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 37 586 kr | 35 452 kr | 474 119 kr | 328 203 kr | 9 629 kr | 126 573 kr | -103 125 kr |
| Skatt | 13 929 kr | 7 603 kr | 97 720 kr | 67 623 kr | 2 476 kr | 26 558 kr | 123 kr |
| Årets resultat | 23 657 kr | 27 849 kr | 376 399 kr | 260 580 kr | 7 153 kr | 100 015 kr | -103 248 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 197 647 kr | 238 774 kr | 720 646 kr | 1 034 895 kr | 1 034 895 kr | 1 161 369 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 197 647 kr | 238 774 kr | 720 646 kr | 1 034 895 kr | 1 034 895 kr | 1 161 369 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 108 352 kr | 108 352 kr | 115 999 kr | 109 206 kr | 209 624 kr | 316 721 kr | 149 851 kr |
| Kortfristiga fordringar | 22 kr | 22 kr | 115 999 kr | 702 kr | 98 971 kr | 203 608 kr | 9 978 kr |
| Kassa och bank | 108 330 kr | 108 330 kr | 0 kr | 108 504 kr | 110 653 kr | 113 113 kr | 139 873 kr |
| Summa tillgångar | 305 999 kr | 347 126 kr | 836 645 kr | 1 144 101 kr | 1 244 519 kr | 1 478 090 kr | 149 851 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 247 781 kr | 275 629 kr | 652 029 kr | 912 608 kr | 919 761 kr | 1 019 777 kr | 116 529 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 124 124 kr | 147 780 kr | 175 630 kr | 552 028 kr | 812 608 kr | 819 762 kr | 119 777 kr |
| Årets resultat | 23 657 kr | 27 849 kr | 376 399 kr | 260 580 kr | 7 153 kr | 100 015 kr | -103 248 kr |
| Kortfristiga skulder | 58 218 kr | 71 497 kr | 184 616 kr | 231 493 kr | 324 758 kr | 458 313 kr | 33 322 kr |
| Skatteskulder | 16 056 kr | 15 662 kr | 97 568 kr | 149 128 kr | 0 kr | 9 609 kr | 9 732 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 162 kr | 48 335 kr | 79 548 kr | 67 365 kr | 309 758 kr | 433 704 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 305 999 kr | 347 126 kr | 836 645 kr | 1 144 101 kr | 1 244 519 kr | 1 478 090 kr | 149 851 kr |
Företrädare
- Ulrika S (likvidator)
Undertecknad i Kalmar 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Perssons Mode Invest AB för organisationsnummer?
Perssons Mode Invest AB har organisationsnummer 556799-0832 (5567990832).
Var ligger Perssons Mode Invest AB?
Perssons Mode Invest AB har sin registrerade adress Box 4298, 20314 Malmö.
Vilken bransch är Perssons Mode Invest AB verksamt i?
Perssons Mode Invest AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Perssons Mode Invest AB?
Perssons Mode Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kalmar
- Län
- Kalmar län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-01-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.