Hermanssons Entreprenad & Service AB
Hermanssons Entreprenad & Service AB har organisationsnummer 556799-8140 (5567998140)
Aktiebolag • Org.nr: 556799-8140
Om företaget
Hermanssons Entreprenad & Service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenkullen. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Företaget bedriver även verksamhet inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 11 procent till 1 028 456 kr räkenskapsåret 2025 (926 852 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hermanssons Entreprenad & Service AB 1 028 456 kr och redovisade ett resultat på 218 435 kr. Rörelsemarginalen var 35,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 72,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 481,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,2 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 35,5 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 72,1 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 481,2 procent | 197,7 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 18,7 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 11,0 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 028 000 kr | 1 504 000 kr | 896 000 kr till 2 267 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 166 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 245 av 5 310 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 16 av 29 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Lerum.
- Plats 638 av 1 436 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 23 751 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 142 983 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,4 procent | 9,3 procent | 29,1 procent | 25,0 procent | 35,2 procent |
| Vinstmarginal | 29,4 procent | 9,3 procent | 29,1 procent | 27,3 procent | 35,5 procent |
| Soliditet | 83,9 procent | 84,7 procent | 77,8 procent | 74,7 procent | 72,1 procent |
| Kassalikviditet | 546,7 procent | 556,0 procent | 447,0 procent | 317,8 procent | 481,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,2 procent | 8,6 procent | 21,9 procent | 21,2 procent | 18,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 23,6 procent | -17,7 procent | 38,1 procent | -7,4 procent | 11,0 procent |
| Omsättning per anställd | 881 000 kr | 725 000 kr | 1 001 000 kr | 927 000 kr | 1 028 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 170 000 kr | 132 000 kr | 135 000 kr | 166 000 kr | 166 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hällebergsvägen 5344360 Stenkullen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hällebergsvägen 53 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra plåt-, mark-, och grävservice samt utföra fordonstekniska arbeten och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 360 172 kr | 713 045 kr | 881 354 kr | 725 017 kr | 1 000 970 kr | 926 852 kr | 1 028 456 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 60 828 kr | 18 362 kr | 101 526 kr | 2 050 kr | 17 060 kr | 56 154 kr | 44 509 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 175 494 kr | 219 927 kr | 260 614 kr | 199 053 kr | 350 695 kr | 332 772 kr | 284 659 kr |
| Övriga externa kostnader | 81 396 kr | 156 315 kr | 149 207 kr | 146 517 kr | 130 340 kr | 130 701 kr | 159 428 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 141 938 kr | 169 997 kr | 131 979 kr | 135 259 kr | 165 505 kr | 165 586 kr |
| Avskrivningar | 159 960 kr | 138 350 kr | 144 256 kr | 169 250 kr | 110 000 kr | 115 862 kr | 101 736 kr |
| Rörelseresultat | 4 150 kr | 74 877 kr | 258 806 kr | 67 708 kr | 291 736 kr | 231 648 kr | 361 556 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 kr | 364 kr | 21 476 kr | 3 950 kr |
| Räntekostnader | 28 kr | 35 kr | 0 kr | 24 kr | 751 kr | 70 kr | 178 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 4 122 kr | 74 842 kr | 258 806 kr | 67 686 kr | 291 349 kr | 253 054 kr | 365 328 kr |
| Bokslutsdispositioner | 50 000 kr | 0 kr | -40 000 kr | 40 000 kr | -30 000 kr | 0 kr | -90 000 kr |
| Skatt | 12 005 kr | 16 064 kr | 45 114 kr | 22 936 kr | 53 778 kr | 52 398 kr | 56 893 kr |
| Årets resultat | 42 117 kr | 58 778 kr | 173 692 kr | 84 750 kr | 207 571 kr | 200 657 kr | 218 435 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 381 550 kr | 384 200 kr | 564 444 kr | 395 194 kr | 285 194 kr | 471 937 kr | 169 380 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 381 550 kr | 384 200 kr | 564 444 kr | 395 194 kr | 285 194 kr | 471 937 kr | 169 380 kr |
| Omsättningstillgångar | 414 095 kr | 488 690 kr | 514 077 kr | 773 079 kr | 932 373 kr | 795 955 kr | 1 448 342 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 34 900 kr | 0 kr | 44 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 49 002 kr | 160 542 kr | 20 374 kr | 45 575 kr | 31 470 kr | 1 635 kr | 260 kr |
| Kassa och bank | 365 093 kr | 328 148 kr | 493 703 kr | 727 504 kr | 866 003 kr | 794 320 kr | 1 404 082 kr |
| Summa tillgångar | 795 645 kr | 872 890 kr | 1 078 521 kr | 1 168 273 kr | 1 217 567 kr | 1 267 892 kr | 1 617 722 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 672 020 kr | 730 798 kr | 904 490 kr | 989 239 kr | 946 810 kr | 947 467 kr | 1 165 902 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 529 903 kr | 572 020 kr | 630 798 kr | 804 489 kr | 639 239 kr | 646 810 kr | 847 467 kr |
| Årets resultat | 42 117 kr | 58 778 kr | 173 692 kr | 84 750 kr | 207 571 kr | 200 657 kr | 218 435 kr |
| Obeskattade reserver | 40 000 kr | 40 000 kr | 80 000 kr | 40 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 160 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 83 625 kr | 102 092 kr | 94 031 kr | 139 034 kr | 200 757 kr | 250 425 kr | 291 820 kr |
| Leverantörsskulder | 2 722 kr | 14 044 kr | 7 415 kr | 10 902 kr | 10 960 kr | 4 712 kr | 75 509 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 8 293 kr | 11 071 kr | 5 452 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 483 kr | 83 048 kr | 78 871 kr | 120 132 kr | 165 474 kr | 226 092 kr | 202 859 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 795 645 kr | 872 890 kr | 1 078 521 kr | 1 168 273 kr | 1 217 567 kr | 1 267 892 kr | 1 617 722 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är främst mark- och grävservice samt att utföra fordonstekniska arbeten.
Företrädare
- Jonas H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hermanssons Entreprenad & Service AB för organisationsnummer?
Hermanssons Entreprenad & Service AB har organisationsnummer 556799-8140 (5567998140).
Var ligger Hermanssons Entreprenad & Service AB?
Hermanssons Entreprenad & Service AB har sin registrerade adress Hällebergsvägen 53, 44360 Stenkullen.
Vilken bransch är Hermanssons Entreprenad & Service AB verksamt i?
Hermanssons Entreprenad & Service AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hermanssons Entreprenad & Service AB?
Hermanssons Entreprenad & Service AB hade en nettoomsättning på 1 028 456 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hermanssons Entreprenad & Service AB?
Hermanssons Entreprenad & Service AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hermanssons Entreprenad & Service AB någon utdelning?
Styrelsen i Hermanssons Entreprenad & Service AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-01-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.