Moventures AB
Moventures AB har organisationsnummer 556799-8660 (5567998660)
Aktiebolag • Org.nr: 556799-8660
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikStockholm
Om företaget
Moventures AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 323 997 kr räkenskapsåret 2025 (323 996 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Moventures AB 323 997 kr och redovisade ett resultat på 7 549 937 kr. Rörelsemarginalen var -37,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 17,0 procent). Soliditeten var 75,2 procent, över branschens median (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 346,4 procent, över branschens median (median 293,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -37,4 procent | 17,0 procent | 1,5 procent till 41,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 124,9 procent | 18,6 procent | 1,9 procent till 45,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,2 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 346,4 procent | 293,5 procent | 149,7 procent till 679,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 31,7 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | -3,0 procent | -38,4 procent till 26,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 599 av 3 049 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 485 av 894 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Stockholm.
- Plats 39 137 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 69 872 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 210 311 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,0 procent | -100,1 procent | - | 1,8 procent | -37,4 procent |
| Vinstmarginal | 14,9 procent | -93,1 procent | - | -0,7 procent | 124,9 procent |
| Soliditet | 86,3 procent | 82,9 procent | 83,0 procent | 85,0 procent | 75,2 procent |
| Kassalikviditet | 984,8 procent | 923,9 procent | 3482,4 procent | 1414,9 procent | 346,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,9 procent | 23,9 procent | 27,3 procent | 34,6 procent | 31,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,5 procent | -100,0 procent | - | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skomakargatan 3211129 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Skomakargatan 32 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utveckla nya affärsidéer samt tillhandahålla konsulttjänster inom internetbaserade verksamheter samt inneha och förvalta aktier i bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 293 995 kr | 257 330 kr | -4 kr | 323 996 kr | 323 997 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 324 000 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 287 169 kr | 505 566 kr | 217 511 kr | 307 481 kr | 421 784 kr |
| Personalkostnader | 9 780 kr | 9 298 kr | 3 260 kr | 10 794 kr | 23 235 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -2 954 kr | -257 534 kr | 103 226 kr | 5 721 kr | -121 023 kr |
| Ränteintäkter | 47 832 kr | 25 297 kr | 2 081 kr | 1 666 kr | 70 521 kr |
| Räntekostnader | 1 009 kr | 553 kr | 25 478 kr | 5 625 kr | 4 034 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 43 869 kr | -239 614 kr | 77 406 kr | -2 238 kr | 404 536 kr |
| Bokslutsdispositioner | 5 031 656 kr | 3 968 117 kr | 4 600 117 kr | 8 000 000 kr | 9 000 000 kr |
| Skatt | 1 047 165 kr | 772 425 kr | 980 220 kr | 1 663 035 kr | 1 854 599 kr |
| Årets resultat | 4 028 360 kr | 2 956 078 kr | 3 697 303 kr | 6 334 727 kr | 7 549 937 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 805 738 kr | 6 356 978 kr | 7 352 978 kr | 11 527 421 kr | 13 227 413 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 66 643 kr | 66 643 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 805 738 kr | 6 356 978 kr | 7 352 978 kr | 11 460 778 kr | 13 160 770 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 078 418 kr | 8 545 221 kr | 8 979 360 kr | 9 987 664 kr | 18 461 542 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 802 168 kr | 6 024 492 kr | 8 650 095 kr | 9 586 017 kr | 18 387 386 kr |
| Kassa och bank | 3 276 250 kr | 2 520 729 kr | 329 265 kr | 401 647 kr | 74 156 kr |
| Summa tillgångar | 10 884 156 kr | 14 902 199 kr | 16 332 339 kr | 21 515 086 kr | 31 688 955 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 9 394 339 kr | 12 350 417 kr | 13 547 720 kr | 18 282 447 kr | 23 832 384 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 265 979 kr | 9 294 339 kr | 9 750 417 kr | 11 847 720 kr | 16 182 447 kr |
| Årets resultat | 4 028 360 kr | 2 956 078 kr | 3 697 303 kr | 6 334 727 kr | 7 549 937 kr |
| Obeskattade reserver | 568 000 kr | 1 599 883 kr | 2 499 766 kr | 2 499 766 kr | 2 499 766 kr |
| Kortfristiga skulder | 921 817 kr | 924 899 kr | 257 853 kr | 705 873 kr | 5 329 805 kr |
| Leverantörsskulder | 20 722 kr | 32 160 kr | 0 kr | 0 kr | 36 306 kr |
| Skatteskulder | 695 485 kr | 836 494 kr | 149 507 kr | 607 145 kr | 1 309 864 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 205 610 kr | 56 245 kr | 108 346 kr | 97 360 kr | 3 983 635 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 884 156 kr | 14 902 199 kr | 16 332 339 kr | 21 515 086 kr | 31 688 955 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall utveckla nya affärsidéer samt tillhandahålla konsulttjänster inom internetbaserade verksamheter samt inneha och förvalta aktier i bolag samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholms kommun.
Företrädare
- Maths O (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Moventures AB för organisationsnummer?
Moventures AB har organisationsnummer 556799-8660 (5567998660).
Var ligger Moventures AB?
Moventures AB har sin registrerade adress Skomakargatan 32, 11129 Stockholm.
Vilken bransch är Moventures AB verksamt i?
Moventures AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Moventures AB?
Moventures AB hade en nettoomsättning på 323 997 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Moventures AB någon utdelning?
Styrelsen i Moventures AB föreslog en utdelning på 1 800 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-01-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.