Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB
Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB har organisationsnummer 556800-4815 (5568004815)
Aktiebolag • Org.nr: 556800-4815
Om företaget
Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skephult. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Företaget bedriver även verksamhet inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 20 procent till 895 106 kr räkenskapsåret 2023 (742 885 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB 895 106 kr och redovisade ett resultat på 135 086 kr. Rörelsemarginalen var 17,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,9 procent). Soliditeten var 92,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 1421,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 226,6 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,9 procent | 5,9 procent | -0,1 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 18,0 procent | 5,6 procent | -0,3 procent till 14,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,7 procent | 50,3 procent | 31,3 procent till 69,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1421,3 procent | 226,6 procent | 143,6 procent till 380,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 27,1 procent | 21,4 procent | 0,1 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,5 procent | -1,1 procent | -19,2 procent till 22,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 895 000 kr | 1 018 000 kr | 726 000 kr till 1 400 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 250 000 kr | 528 000 kr | 370 000 kr till 638 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,6 procent | 11,6 procent | 8,0 procent | 5,5 procent | 17,9 procent |
| Vinstmarginal | 5,5 procent | 11,6 procent | 8,0 procent | 5,5 procent | 18,0 procent |
| Soliditet | 62,9 procent | 65,6 procent | 75,2 procent | 79,1 procent | 92,7 procent |
| Kassalikviditet | 280,0 procent | 267,0 procent | 284,4 procent | 432,0 procent | 1421,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,5 procent | 34,7 procent | 17,0 procent | 9,9 procent | 27,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 33,9 procent | -17,7 procent | -19,2 procent | 20,5 procent |
| Omsättning per anställd | 417 000 kr | 559 000 kr | 460 000 kr | 743 000 kr | 895 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 179 000 kr | 157 000 kr | 158 000 kr | 238 000 kr | 250 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tyvik Skårhult 251174 Skephult
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Tyvik Skårhult 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med måleriprodukter, utföra målnings- bygg- och konstruktionsuppdrag inom företrädesvis bygg- och entreprenadsektorn, idka personaluthyrning, äga och förvalta kommerisella fastigheter, idka handel med värdepapper samt idka därmed förenlig veksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 834 821 kr | 1 117 748 kr | 919 707 kr | 742 885 kr | 895 106 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 116 390 kr | 60 228 kr | 70 935 kr | 0 kr | 163 338 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 175 467 kr | 356 535 kr | 216 262 kr | 164 086 kr | 342 470 kr |
| Övriga externa kostnader | 345 050 kr | 343 680 kr | 348 986 kr | 262 998 kr | 269 979 kr |
| Personalkostnader | 357 941 kr | 314 697 kr | 315 303 kr | 238 451 kr | 249 664 kr |
| Avskrivningar | 26 010 kr | 33 489 kr | 36 309 kr | 36 187 kr | 36 309 kr |
| Rörelseresultat | 46 743 kr | 129 575 kr | 73 782 kr | 41 163 kr | 160 022 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 179 kr | 810 kr |
| Räntekostnader | 503 kr | 100 kr | 0 kr | 392 kr | -566 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 46 240 kr | 129 475 kr | 73 782 kr | 40 950 kr | 161 398 kr |
| Bokslutsdispositioner | -4 406 kr | 30 799 kr | 8 435 kr | 0 kr | 8 586 kr |
| Skatt | 8 951 kr | 34 317 kr | 17 944 kr | 4 977 kr | 34 898 kr |
| Årets resultat | 32 883 kr | 125 957 kr | 64 273 kr | 35 973 kr | 135 086 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 91 214 kr | 90 191 kr | 131 458 kr | 95 271 kr | 58 962 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 91 214 kr | 90 191 kr | 131 458 kr | 95 271 kr | 58 962 kr |
| Omsättningstillgångar | 364 605 kr | 463 118 kr | 370 316 kr | 363 723 kr | 478 264 kr |
| Varulager | 40 615 kr | 14 550 kr | 55 665 kr | 9 870 kr | 237 kr |
| Kortfristiga fordringar | 189 406 kr | 243 391 kr | 152 524 kr | 162 267 kr | 50 705 kr |
| Kassa och bank | 134 584 kr | 205 177 kr | 162 127 kr | 191 586 kr | 427 322 kr |
| Summa tillgångar | 455 819 kr | 553 309 kr | 501 774 kr | 458 994 kr | 537 226 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 286 866 kr | 362 823 kr | 377 096 kr | 363 069 kr | 498 155 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 153 983 kr | 136 866 kr | 212 823 kr | 227 096 kr | 263 069 kr |
| Årets resultat | 32 883 kr | 125 957 kr | 64 273 kr | 35 973 kr | 135 086 kr |
| Obeskattade reserver | 53 257 kr | 22 458 kr | 14 023 kr | 14 023 kr | 5 437 kr |
| Kortfristiga skulder | 115 696 kr | 168 028 kr | 110 655 kr | 81 902 kr | 33 634 kr |
| Leverantörsskulder | 61 305 kr | 96 849 kr | 75 587 kr | 24 777 kr | 15 768 kr |
| Skatteskulder | - | - | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 24 161 kr | 40 621 kr | 11 944 kr | 37 068 kr | 6 365 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 455 819 kr | 553 309 kr | 501 774 kr | 458 994 kr | 537 226 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västra Götalands län, Mark kommun registrerades år 2010 och bedriver sedan dess måleriverksamhet samt handel med måleriprodukter.
Företrädare
- Malin P (styrelsesuppleant)
Undertecknad i Skephult.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB för organisationsnummer?
Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB har organisationsnummer 556800-4815 (5568004815).
Var ligger Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB?
Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB har sin registrerade adress Tyvik Skårhult 2, 51174 Skephult.
Vilken bransch är Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB verksamt i?
Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB?
Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB hade en nettoomsättning på 895 106 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB?
Färgboa' Måleri & Bygg i Skephult AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mark
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-02-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.