Hollaus Consulting AB
Hollaus Consulting AB har organisationsnummer 556801-5910 (5568015910)
Aktiebolag • Org.nr: 556801-5910
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikVästerås
Om företaget
Hollaus Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Sidoverksamheter inkluderar redovisning och bokföring; skatterådgivning och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 12 procent till 2 437 594 kr räkenskapsåret 2026 (2 182 879 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Hollaus Consulting AB 2 437 594 kr och redovisade ett resultat på 525 500 kr. Rörelsemarginalen var 37,6 procent, över branschens median (median 20,7 procent). Soliditeten var 38,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,3 procent). Kassalikviditeten var 372,5 procent, över branschens median (median 351,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,6 procent | 20,7 procent | 5,6 procent till 39,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 37,5 procent | 21,5 procent | 6,2 procent till 40,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 38,5 procent | 66,3 procent | 45,8 procent till 86,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 372,5 procent | 351,3 procent | 198,9 procent till 761,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 53,6 procent | 19,6 procent | 0,1 procent till 56,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 11,7 procent | 0,6 procent | -30,9 procent till 19,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 438 000 kr | 1 277 000 kr | 671 000 kr till 1 845 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 120 000 kr | 653 000 kr | 281 000 kr till 918 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 234 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 24 av 132 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Västerås.
- Plats 1 007 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 1 513 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 70 373 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 38,6 procent | 39,5 procent | 29,9 procent | 37,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 38,6 procent | 39,4 procent | 29,7 procent | 37,5 procent |
| Soliditet | 22,3 procent | 36,1 procent | 39,1 procent | 36,6 procent | 38,5 procent |
| Kassalikviditet | 186,7 procent | 184,9 procent | 224,1 procent | 273,0 procent | 372,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,8 procent | 84,2 procent | 72,6 procent | 44,8 procent | 53,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 35,1 procent | -6,4 procent | 11,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 726 000 kr | 2 331 000 kr | 2 183 000 kr | 2 438 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 786 000 kr | 1 022 000 kr | 1 129 000 kr | 1 120 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
slottsgatan 5c/o Hollaus Consulting
72211 Västerås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har slottsgatan 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg och fastighet och telekom inom ramen för projektledning och inköp. Ekonomi med inriktning på redovisning och marknadsföring och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 1 725 725 kr | 2 331 457 kr | 2 182 879 kr | 2 437 594 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 192 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 86 916 kr | 28 105 kr | 273 494 kr | 389 093 kr | 399 786 kr | 401 604 kr |
| Personalkostnader | 8 149 kr | 4 074 kr | 786 390 kr | 1 021 560 kr | 1 129 412 kr | 1 120 086 kr |
| Rörelseresultat | -89 873 kr | -32 179 kr | 665 841 kr | 920 804 kr | 653 681 kr | 915 904 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 38 kr | 411 kr | 1 463 kr | 65 kr |
| Räntekostnader | 121 kr | 1 kr | - | 1 605 kr | 7 294 kr | 1 410 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -89 994 kr | -32 180 kr | 665 879 kr | 919 610 kr | 647 850 kr | 914 559 kr |
| Bokslutsdispositioner | 70 000 kr | 67 309 kr | 12 429 kr | -125 155 kr | -180 000 kr | -240 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 7 635 kr | 145 536 kr | 178 492 kr | 111 866 kr | 149 059 kr |
| Årets resultat | -19 994 kr | 27 494 kr | 532 772 kr | 615 963 kr | 355 984 kr | 525 500 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 610 000 kr | 610 000 kr | 610 000 kr | 610 000 kr | 610 000 kr | 610 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 610 000 kr | 610 000 kr | 610 000 kr | 610 000 kr | 610 000 kr | 610 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 397 559 kr | 356 830 kr | 1 140 782 kr | 1 562 063 kr | 1 563 830 kr | 1 936 288 kr |
| Kortfristiga fordringar | 261 210 kr | 261 734 kr | 395 273 kr | 625 088 kr | 904 898 kr | 901 790 kr |
| Kassa och bank | 136 349 kr | 95 096 kr | 745 509 kr | 936 975 kr | 658 932 kr | 1 034 498 kr |
| Summa tillgångar | 1 007 559 kr | 966 830 kr | 1 750 782 kr | 2 172 063 kr | 2 173 830 kr | 2 546 288 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 187 758 kr | 215 252 kr | 632 772 kr | 848 735 kr | 794 719 kr | 980 219 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 107 752 kr | 87 758 kr | 0 kr | 132 772 kr | 338 735 kr | 354 719 kr |
| Årets resultat | -19 994 kr | 27 494 kr | 532 772 kr | 615 963 kr | 355 984 kr | 525 500 kr |
| Obeskattade reserver | 627 741 kr | 560 432 kr | 501 122 kr | 626 277 kr | 806 277 kr | 1 046 277 kr |
| Kortfristiga skulder | 192 060 kr | 191 146 kr | 616 888 kr | 697 051 kr | 572 834 kr | 519 792 kr |
| Leverantörsskulder | 1 060 kr | 146 kr | 10 211 kr | 6 803 kr | 49 824 kr | 53 982 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 192 148 kr | 239 894 kr | 104 677 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 170 000 kr | 170 000 kr | 404 529 kr | 440 354 kr | 408 333 kr | 451 811 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 007 559 kr | 966 830 kr | 1 750 782 kr | 2 172 063 kr | 2 173 830 kr | 2 546 288 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet utgörs av konsultverksamhet inom bygg och fastighet samt telekom inom ramen för projektledning och inköp inom ekonomi med inriktning på redovisning och marknadsföring och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Västerås.
Företrädare
- Thomas H (styrelseledamot)
- Sofia H (styrelseledamot)
- Per B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hollaus Consulting AB för organisationsnummer?
Hollaus Consulting AB har organisationsnummer 556801-5910 (5568015910).
Var ligger Hollaus Consulting AB?
Hollaus Consulting AB har sin registrerade adress slottsgatan 5, 72211 Västerås.
Vilken bransch är Hollaus Consulting AB verksamt i?
Hollaus Consulting AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hollaus Consulting AB?
Hollaus Consulting AB hade en nettoomsättning på 2 437 594 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hollaus Consulting AB?
Hollaus Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hollaus Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Hollaus Consulting AB föreslog en utdelning på 340 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.