RH Stockholms TakEntreprenad AB

RH Stockholms TakEntreprenad AB har organisationsnummer 556802-3377 (5568023377)

Aktiebolag • Org.nr: 556802-3377

Takarbeten av andra material än plåtNynäshamn

Aktivt företagVerksamt sedan 2010Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

RH Stockholms TakEntreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nynäshamn. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av andra material än plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43412). Företaget bedriver även verksamhet inom annan rengöring.

Ekonomi

15 335 588 krOmsättning▼ 19 procent
-372 311 krÅrets resultat
7Antal anställda
55,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2024.

Omsättningen minskade 19 procent till 15 335 588 kr räkenskapsåret 2024 (18 947 919 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2024 omsatte RH Stockholms TakEntreprenad AB 15 335 588 kr och redovisade ett resultat på -372 311 kr. Rörelsemarginalen var -1,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,7 procent). Soliditeten var 55,2 procent, över branschens median (median 44,7 procent). Kassalikviditeten var 231,2 procent, över branschens median (median 191,8 procent).

Nyckeltal 2024BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-1,0 procent5,7 procent0,7 procent till 13,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-1,4 procent6,1 procent0,2 procent till 13,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet55,2 procent44,7 procent23,9 procent till 70,1 procentöver branschens median
Kassalikviditet231,2 procent191,8 procent123,1 procent till 364,4 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital-9,4 procent32,5 procent1,7 procent till 62,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-19,1 procent2,8 procent-20,7 procent till 44,2 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd2 191 000 kr1 335 000 kr763 000 kr till 2 168 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd728 000 kr528 000 kr337 000 kr till 661 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Nyckeltal per år

Nyckeltal20232024
Rörelsemarginal-2,0 procent-1,0 procent
Vinstmarginal-2,1 procent-1,4 procent
Soliditet62,5 procent55,2 procent
Kassalikviditet242,3 procent231,2 procent
Avkastning på eget kapital7,2 procent-9,4 procent
Omsättningstillväxt--19,1 procent
Omsättning per anställd1 895 000 kr2 191 000 kr
Personalkostnad per anställd695 000 kr728 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Gabrielstorp 100
14992 Nynäshamn

Bolag på samma adress

3 andra bolag har Gabrielstorp 100 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva takmålning, snöröjning, bemanning, allmän fastighetsskötsel, byggverksamhet, omläggning av takmaterial samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20232024
Nettoomsättning18 947 919 kr15 335 588 kr
Övriga rörelseintäkter218 401 kr960 911 kr
Råvaror och förnödenheter9 736 874 kr8 763 225 kr
Övriga externa kostnader2 003 340 kr1 689 383 kr
Personalkostnader6 950 881 kr5 093 438 kr
Avskrivningar287 863 kr268 296 kr
Rörelseresultat-378 197 kr-151 008 kr
Ränteintäkter171 kr2 193 kr
Räntekostnader23 165 kr64 496 kr
Resultat efter finansiella poster-401 191 kr-213 311 kr
Bokslutsdispositioner826 132 kr-159 000 kr
Skatt112 750 kr0 kr
Årets resultat312 191 kr-372 311 kr

Balansräkning

Post20232024
Tillgångar
Anläggningstillgångar635 744 kr1 386 879 kr
Materiella anläggningstillgångar264 756 kr1 020 941 kr
Finansiella anläggningstillgångar340 738 kr338 688 kr
Omsättningstillgångar6 320 955 kr5 812 110 kr
Kortfristiga fordringar6 002 511 kr5 812 110 kr
Kassa och bank318 444 kr0 kr
Summa tillgångar6 956 699 kr7 198 989 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital4 348 467 kr3 976 156 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat3 936 276 kr4 248 467 kr
Årets resultat312 191 kr-372 311 kr
Obeskattade reserver0 kr-
Kortfristiga skulder2 608 232 kr2 513 715 kr
Leverantörsskulder1 267 447 kr871 949 kr
Skatteskulder0 kr-
Övriga kortfristiga skulder522 226 kr697 324 kr
Summa eget kapital och skulder6 956 699 kr7 198 989 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företagets verksamhet är att bedriva takmålning, snöröjning, bemanning, allmän fastighetsskötsel, byggverksamhet och omläggning av takmaterial samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.

Företrädare

  • Robert H

Undertecknad i Stockholm.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2010-03-16
Registrerat hos Bolagsverket
RH Stockholms TakEntreprenad AB
2010-03-18
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har RH Stockholms TakEntreprenad AB för organisationsnummer?

RH Stockholms TakEntreprenad AB har organisationsnummer 556802-3377 (5568023377).

Var ligger RH Stockholms TakEntreprenad AB?

RH Stockholms TakEntreprenad AB har sin registrerade adress Gabrielstorp 100, 14992 Nynäshamn.

Vilken bransch är RH Stockholms TakEntreprenad AB verksamt i?

RH Stockholms TakEntreprenad AB är registrerat i branschen takarbeten av andra material än plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter RH Stockholms TakEntreprenad AB?

RH Stockholms TakEntreprenad AB hade en nettoomsättning på 15 335 588 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har RH Stockholms TakEntreprenad AB?

RH Stockholms TakEntreprenad AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2010-03-16
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar