S-med Förvaltning AB
S-med Förvaltning AB har organisationsnummer 556802-5919 (5568025919)
Aktiebolag • Org.nr: 556802-5919
Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordonBrämhult
Om företaget
S-med Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Brämhult. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46189). Företaget bedriver även verksamhet inom stug- och rumsuthyrning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 27 procent till 114 000 kr räkenskapsåret 2025 (157 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte S-med Förvaltning AB 114 000 kr och redovisade ett resultat på -181 875 kr. Rörelsemarginalen var -161,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,1 procent). Soliditeten var -34,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 57,5 procent). Kassalikviditeten var 19,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 233,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -161,6 procent | 7,1 procent | -2,8 procent till 27,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -161,4 procent | 7,1 procent | -2,8 procent till 27,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -34,7 procent | 57,5 procent | 21,7 procent till 82,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 19,3 procent | 233,7 procent | 98,4 procent till 534,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -27,4 procent | -4,6 procent | -26,9 procent till 27,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 114 000 kr | 957 000 kr | 225 000 kr till 2 038 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 27 000 kr | 350 000 kr | 111 000 kr till 672 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 145 av 219 aktiebolag inom provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon.
- Plats 756 av 994 aktiebolag med säte i Mark.
- Plats 40 061 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 244 124 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -244,3 procent | -173,5 procent | -371,9 procent | -146,0 procent | -161,6 procent |
| Vinstmarginal | -244,3 procent | -173,6 procent | -372,0 procent | -145,9 procent | -161,4 procent |
| Soliditet | 3,7 procent | 62,9 procent | 54,0 procent | 52,8 procent | -34,7 procent |
| Kassalikviditet | 3,5 procent | 162,4 procent | 128,9 procent | 132,5 procent | 19,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -557,5 procent | -246,8 procent | -584,8 procent | -172,4 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | -39,8 procent | 10,1 procent | -10,3 procent | -27,4 procent |
| Omsättning per anställd | 176 000 kr | 106 000 kr | 117 000 kr | 157 000 kr | 114 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 97 000 kr | 100 000 kr | 55 000 kr | 31 000 kr | 27 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Färgargatan 7Ac/o Jörgen Pettersson
50730 Brämhult
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Färgargatan 7A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av agenturer inom medicinsk utrustning, förvalta värdepapper och fast egendom samt uthyrning och förvaltning av semesterbostäder i Sverige och utlandet. Bolaget ska bedriva import och export av vin samt import och försäljning av konfektion, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 264 138 kr | 158 994 kr | 174 605 kr | 156 742 kr | 113 599 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 488 089 kr | 0 kr | -16 695 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 502 456 kr | 651 880 kr | 609 342 kr | 319 195 kr | 249 636 kr |
| Personalkostnader | 146 097 kr | 150 266 kr | 82 209 kr | 30 501 kr | 27 150 kr |
| Avskrivningar | 80 550 kr | 17 700 kr | 17 700 kr | 2 500 kr | 2 500 kr |
| Rörelseresultat | -644 862 kr | -275 935 kr | -650 886 kr | -229 244 kr | -184 218 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 kr | 422 kr | 525 kr | 276 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 92 kr | 756 kr | 164 kr | 132 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -644 866 kr | -276 023 kr | -651 220 kr | -228 883 kr | -184 074 kr |
| Bokslutsdispositioner | -6 540 kr | 732 kr | -1 692 kr | 0 kr | 2 199 kr |
| Årets resultat | -651 406 kr | -275 291 kr | -652 912 kr | -228 883 kr | -181 875 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 971 454 kr | 51 635 kr | 58 935 kr | 39 740 kr | 37 240 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 971 454 kr | 51 635 kr | 33 935 kr | 14 740 kr | 12 240 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 189 186 kr | 125 769 kr | 147 761 kr | 211 908 kr | 104 420 kr |
| Varulager | 81 844 kr | 38 393 kr | 42 929 kr | 72 556 kr | 69 855 kr |
| Kortfristiga fordringar | 53 918 kr | 71 462 kr | 78 073 kr | 105 140 kr | 11 839 kr |
| Kassa och bank | 53 424 kr | 15 914 kr | 26 759 kr | 34 212 kr | 22 726 kr |
| Summa tillgångar | 3 160 640 kr | 177 404 kr | 206 696 kr | 251 648 kr | 141 660 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 116 848 kr | 111 556 kr | 111 645 kr | 132 762 kr | -49 114 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 668 254 kr | 286 847 kr | 664 557 kr | 261 645 kr | 32 762 kr |
| Årets resultat | -651 406 kr | -275 291 kr | -652 912 kr | -228 883 kr | -181 875 kr |
| Obeskattade reserver | 12 775 kr | 12 043 kr | 13 735 kr | 13 735 kr | 11 536 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 031 017 kr | 53 805 kr | 81 316 kr | 105 151 kr | 179 238 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 37 222 kr | 53 630 kr | 35 395 kr | 46 990 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 013 017 kr | 7 582 kr | 18 686 kr | 69 756 kr | 132 248 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 160 640 kr | 177 404 kr | 206 696 kr | 251 648 kr | 141 660 kr |
Företrädare
- Jörgen P
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har S-med Förvaltning AB för organisationsnummer?
S-med Förvaltning AB har organisationsnummer 556802-5919 (5568025919).
Var ligger S-med Förvaltning AB?
S-med Förvaltning AB har sin registrerade adress Färgargatan 7A, 50730 Brämhult.
Vilken bransch är S-med Förvaltning AB verksamt i?
S-med Förvaltning AB är registrerat i branschen provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter S-med Förvaltning AB?
S-med Förvaltning AB hade en nettoomsättning på 114 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har S-med Förvaltning AB?
S-med Förvaltning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- S-med Förvaltning AB (Företagsnamn)
- Compsock (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av konfektion. - S by Jorge (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser import och export av vin.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mark
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-03-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.