
Kjellas Mack AB
Kjellas Mack AB har organisationsnummer 556803-2758 (5568032758)
Aktiebolag • Org.nr: 556803-2758
Om företaget
Kjellas Mack AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jädraås. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med drivmedel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47300). På Google Maps är verksamheten listad som restaurang. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,6 av 5 baserat på 88 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2022.
Omsättningen minskade 25 procent till 3 328 000 kr räkenskapsåret 2022 (4 423 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2022 omsatte Kjellas Mack AB 3 328 000 kr och redovisade ett resultat på -266 511 kr. Rörelsemarginalen var -8,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,8 procent). Soliditeten var 31,6 procent, under branschens median (median 43,5 procent). Kassalikviditeten var 190,1 procent, över branschens median (median 166,3 procent).
| Nyckeltal 2022 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,0 procent | 2,8 procent | 0,2 procent till 11,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,0 procent | 2,8 procent | 0,1 procent till 11,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 31,6 procent | 43,5 procent | 20,3 procent till 72,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 190,1 procent | 166,3 procent | 77,6 procent till 518,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -96,5 procent | 12,1 procent | -0,7 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -24,8 procent | 3,2 procent | -4,2 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 664 000 kr | 2 183 000 kr | 1 237 000 kr till 3 809 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 233 000 kr | 443 000 kr | 292 000 kr till 537 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,1 procent | 9,4 procent | -8,0 procent |
| Vinstmarginal | 6,0 procent | 9,4 procent | -8,0 procent |
| Soliditet | 70,4 procent | 84,9 procent | 31,6 procent |
| Kassalikviditet | 314,8 procent | 753,2 procent | 190,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,1 procent | 26,5 procent | -96,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 9,8 procent | -24,8 procent |
| Omsättning per anställd | 2 014 000 kr | 2 212 000 kr | 1 664 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 169 000 kr | 194 000 kr | 233 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Jädraåsvägen 3581691 Jädraås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva detaljhandel med drivmedel och dagligvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 47300Detaljhandel med drivmedelHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 027 413 kr | 4 423 270 kr | 3 327 654 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 78 753 kr | 277 656 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 186 984 kr | 3 405 447 kr | 3 106 405 kr |
| Övriga externa kostnader | 202 947 kr | 233 665 kr | 288 145 kr |
| Personalkostnader | 338 034 kr | 388 793 kr | 465 892 kr |
| Avskrivningar | 54 348 kr | 51 698 kr | 11 258 kr |
| Rörelseresultat | 245 147 kr | 415 535 kr | -266 390 kr |
| Ränteintäkter | 167 kr | 57 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 3 518 kr | 0 kr | 121 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 241 796 kr | 415 592 kr | -266 511 kr |
| Bokslutsdispositioner | 139 000 kr | 70 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 82 655 kr | 103 978 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 298 141 kr | 381 614 kr | -266 511 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 458 807 kr | 354 110 kr | 342 659 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 453 207 kr | 348 510 kr | 337 059 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 600 kr | 5 600 kr | 5 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 048 908 kr | 1 345 842 kr | 531 964 kr |
| Varulager | 178 101 kr | 161 216 kr | 192 515 kr |
| Kortfristiga fordringar | 37 735 kr | 47 130 kr | 107 570 kr |
| Kassa och bank | 833 072 kr | 1 137 496 kr | 231 879 kr |
| Summa tillgångar | 1 507 715 kr | 1 699 952 kr | 874 623 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 061 051 kr | 1 442 666 kr | 276 154 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 712 910 kr | 1 011 052 kr | 492 665 kr |
| Årets resultat | 298 141 kr | 381 614 kr | -266 511 kr |
| Obeskattade reserver | 70 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 276 664 kr | 157 286 kr | 178 518 kr |
| Leverantörsskulder | 149 296 kr | 56 249 kr | 100 144 kr |
| Skatteskulder | 26 403 kr | 9 593 kr | 2 740 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 68 178 kr | 55 355 kr | 17 360 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 507 715 kr | 1 699 952 kr | 874 623 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Ockelbo Kommun registrerades år 2010 och bedriver sedan dess detaljhandel med drivmedel och dagligvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Under räkenskapsåret såldes bolaget och nya ägare övertog verksamheten under hösten. Man påbörjade en ombyggnation av bensinmacken med planer för att öppna en restaurangdel.
Ombyggnationen fortskrider med en förhoppning att bli klar före årsskiftet.
Företrädare
- Marianne N (styrelseordförande)
- Jacoline B (styrelseledamot)
Undertecknad i Jädraås.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kjellas Mack AB för organisationsnummer?
Kjellas Mack AB har organisationsnummer 556803-2758 (5568032758).
Var ligger Kjellas Mack AB?
Kjellas Mack AB har sin registrerade adress Jädraåsvägen 35, 81691 Jädraås.
Vilken bransch är Kjellas Mack AB verksamt i?
Kjellas Mack AB är registrerat i branschen detaljhandel med drivmedel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kjellas Mack AB?
Kjellas Mack AB hade en nettoomsättning på 3 328 000 kr räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kjellas Mack AB?
Kjellas Mack AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ockelbo
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-04-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.