Mancevo AB
Mancevo AB har organisationsnummer 556804-3201 (5568043201)
Aktiebolag • Org.nr: 556804-3201
Om företaget
Mancevo AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falkenberg. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 3 312 118 kr räkenskapsåret 2025 (3 194 574 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mancevo AB 3 312 118 kr och redovisade ett resultat på 563 945 kr. Rörelsemarginalen var 13,5 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 55,9 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 392,6 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,5 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 19,7 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 55,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 392,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 36,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,7 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 656 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 865 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 754 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 27 av 514 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Kungsbacka.
- Plats 488 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 1 686 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 52 961 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,8 procent | 1,9 procent | 12,2 procent | 21,7 procent | 13,5 procent |
| Vinstmarginal | 20,8 procent | 9,6 procent | 19,6 procent | 28,7 procent | 19,7 procent |
| Soliditet | 37,6 procent | 39,0 procent | 51,2 procent | 54,1 procent | 55,9 procent |
| Kassalikviditet | 326,7 procent | 301,1 procent | 386,9 procent | 442,2 procent | 392,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 43,9 procent | 36,2 procent | 55,0 procent | 48,8 procent | 36,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -3,1 procent | -9,0 procent | 11,4 procent | 10,6 procent | 3,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 425 000 kr | 1 297 000 kr | 1 444 000 kr | 1 597 000 kr | 1 656 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 790 000 kr | 733 000 kr | 703 000 kr | 813 000 kr | 865 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Mannabergsvägen 39c/o Edwin van Oosten
31179 Falkenberg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Södra Mannabergsvägen 39 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet avseende företagsorganisation inom projekt och förändringsledning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 968 262 kr | 2 940 964 kr | 2 850 274 kr | 2 593 442 kr | 2 888 561 kr | 3 194 574 kr | 3 312 118 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 44 434 kr | 67 307 kr | 329 342 kr | 146 524 kr | 20 425 kr | 125 437 kr | 144 552 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 32 077 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 000 583 kr | 913 604 kr | 981 354 kr | 1 188 866 kr | 1 088 712 kr | 939 083 kr | 1 233 210 kr |
| Personalkostnader | 1 427 070 kr | 1 360 306 kr | 1 580 551 kr | 1 466 889 kr | 1 406 693 kr | 1 626 398 kr | 1 729 463 kr |
| Avskrivningar | 26 628 kr | 108 772 kr | 225 363 kr | 35 476 kr | 60 485 kr | 60 486 kr | 45 296 kr |
| Rörelseresultat | 558 415 kr | 593 512 kr | 392 348 kr | 48 735 kr | 353 096 kr | 694 044 kr | 448 701 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 14 408 kr | 22 555 kr | 4 946 kr |
| Räntekostnader | 1 223 kr | 235 kr | 109 kr | 4 kr | 0 kr | - | 1 254 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 737 192 kr | 793 277 kr | 592 239 kr | 248 731 kr | 567 504 kr | 916 599 kr | 652 393 kr |
| Bokslutsdispositioner | -45 647 kr | -195 kr | -63 950 kr | 147 000 kr | 196 000 kr | -85 000 kr | 30 842 kr |
| Skatt | 138 232 kr | 152 410 kr | 79 115 kr | 56 037 kr | 137 770 kr | 150 789 kr | 119 290 kr |
| Årets resultat | 553 313 kr | 640 672 kr | 449 174 kr | 339 694 kr | 625 734 kr | 680 810 kr | 563 945 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 743 451 kr | 1 136 852 kr | 525 930 kr | 642 688 kr | 672 203 kr | 749 217 kr | 893 921 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 78 512 kr | 487 215 kr | 74 430 kr | 231 188 kr | 170 703 kr | 110 217 kr | 64 921 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 610 105 kr | 610 105 kr | 451 500 kr | 411 500 kr | 501 500 kr | 639 000 kr | 829 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 302 057 kr | 1 113 324 kr | 2 196 321 kr | 1 759 320 kr | 1 551 144 kr | 1 827 254 kr | 1 848 281 kr |
| Kortfristiga fordringar | 391 776 kr | 310 484 kr | 655 078 kr | 559 415 kr | 318 436 kr | 708 402 kr | 671 794 kr |
| Kassa och bank | 910 281 kr | 802 840 kr | 1 541 243 kr | 1 199 905 kr | 1 232 708 kr | 1 118 852 kr | 1 176 487 kr |
| Summa tillgångar | 2 045 508 kr | 2 250 176 kr | 2 722 251 kr | 2 402 008 kr | 2 223 347 kr | 2 576 471 kr | 2 742 202 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 733 350 kr | 999 023 kr | 1 023 197 kr | 937 890 kr | 1 138 624 kr | 1 394 434 kr | 1 533 379 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 130 037 kr | 308 351 kr | 524 023 kr | 548 196 kr | 462 890 kr | 663 624 kr | 919 434 kr |
| Årets resultat | 553 313 kr | 640 672 kr | 449 174 kr | 339 694 kr | 625 734 kr | 680 810 kr | 563 945 kr |
| Obeskattade reserver | 962 697 kr | 962 892 kr | 1 026 842 kr | 879 842 kr | 683 842 kr | 768 842 kr | 738 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 349 461 kr | 288 261 kr | 672 212 kr | 584 276 kr | 400 881 kr | 413 195 kr | 470 823 kr |
| Leverantörsskulder | 56 232 kr | 43 587 kr | 36 789 kr | 101 049 kr | 26 769 kr | 27 485 kr | 41 763 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 27 910 kr | 0 kr | - | 47 253 kr | 115 351 kr | 40 730 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 288 229 kr | 206 937 kr | 468 534 kr | 474 227 kr | 317 859 kr | 270 359 kr | 379 330 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 045 508 kr | 2 250 176 kr | 2 722 251 kr | 2 402 008 kr | 2 223 347 kr | 2 576 471 kr | 2 742 202 kr |
Ur årsredovisningen
Mancevo AB startade 2010 och bedriver konsultverksamhet avseende företags organisation inom projekt och förändringsledning.
Företrädare
- Edwin v
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mancevo AB för organisationsnummer?
Mancevo AB har organisationsnummer 556804-3201 (5568043201).
Var ligger Mancevo AB?
Mancevo AB har sin registrerade adress Södra Mannabergsvägen 39, 31179 Falkenberg.
Vilken bransch är Mancevo AB verksamt i?
Mancevo AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mancevo AB?
Mancevo AB hade en nettoomsättning på 3 312 118 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mancevo AB?
Mancevo AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mancevo AB någon utdelning?
Styrelsen i Mancevo AB föreslog en utdelning på 425 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-04-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.