GT Förvaltning AB
GT Förvaltning AB har organisationsnummer 556806-5626 (5568065626)
Aktiebolag • Org.nr: 556806-5626
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerAvesta
Om företaget
GT Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Avesta. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 3 procent till 1 372 966 kr räkenskapsåret 2026 (1 412 554 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte GT Förvaltning AB 1 372 966 kr och redovisade ett resultat på 7 306 524 kr. Rörelsemarginalen var 664,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,2 procent). Soliditeten var 81,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 536,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 664,0 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 670,2 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,4 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 536,8 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 92,7 procent | 11,0 procent | 1,6 procent till 28,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -2,8 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 891 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 6 av 22 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Avesta.
- Plats 220 av 550 aktiebolag med säte i Avesta.
- Plats 3 271 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 118 255 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 65,4 procent | 51,7 procent | 35,5 procent | 664,0 procent |
| Vinstmarginal | 55,6 procent | 868,0 procent | 126,1 procent | 670,2 procent |
| Soliditet | 59,4 procent | 99,2 procent | 99,0 procent | 81,4 procent |
| Kassalikviditet | 418,4 procent | 10982,8 procent | 6922,4 procent | 536,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 procent | 85,7 procent | 25,4 procent | 92,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,6 procent | 11,5 procent | -2,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 13577423 Avesta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta fastigheter och maskiner jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 200 000 kr | 1 266 664 kr | 1 412 554 kr | 1 372 966 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 46 800 kr | 46 800 kr | 46 800 kr | 8 155 006 kr |
| Övriga externa kostnader | 174 963 kr | 445 271 kr | 744 038 kr | 411 466 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - |
| Avskrivningar | 287 435 kr | 213 200 kr | 213 200 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 784 402 kr | 654 993 kr | 502 116 kr | 9 116 506 kr |
| Ränteintäkter | 4 783 kr | 7 551 kr | 3 900 kr | 84 439 kr |
| Räntekostnader | 121 846 kr | 86 601 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 667 339 kr | 10 995 943 kr | 1 774 309 kr | 9 200 945 kr |
| Bokslutsdispositioner | 393 335 kr | 310 032 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 213 281 kr | 251 526 kr | 103 434 kr | 1 894 421 kr |
| Årets resultat | 847 393 kr | 11 054 449 kr | 1 670 875 kr | 7 306 524 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 135 993 kr | 2 105 994 kr | 1 892 794 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 515 993 kr | 2 065 994 kr | 1 852 794 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 620 000 kr | 40 000 kr | 40 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 658 461 kr | 10 895 669 kr | 4 749 141 kr | 9 683 749 kr |
| Kortfristiga fordringar | 373 725 kr | 1 942 422 kr | 2 094 764 kr | 83 741 kr |
| Kassa och bank | 1 284 736 kr | 8 953 247 kr | 2 654 377 kr | 9 600 008 kr |
| Summa tillgångar | 4 794 454 kr | 13 001 663 kr | 6 641 935 kr | 9 683 749 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 848 007 kr | 12 902 456 kr | 6 573 330 kr | 7 879 854 kr |
| Aktiekapital | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 850 614 kr | 1 698 007 kr | 4 752 455 kr | 423 330 kr |
| Årets resultat | 847 393 kr | 11 054 449 kr | 1 670 875 kr | 7 306 524 kr |
| Obeskattade reserver | 310 032 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 396 415 kr | 99 207 kr | 68 605 kr | 1 803 895 kr |
| Leverantörsskulder | 8 175 kr | 2 450 kr | 0 kr | 2 594 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 1 791 301 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 48 240 kr | 86 758 kr | 58 605 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 794 454 kr | 13 001 663 kr | 6 641 935 kr | 9 683 749 kr |
Företrädare
- Lars P (ordförande)
- Thomas A (verkställande direktör)
- Göran S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GT Förvaltning AB för organisationsnummer?
GT Förvaltning AB har organisationsnummer 556806-5626 (5568065626).
Var ligger GT Förvaltning AB?
GT Förvaltning AB har sin registrerade adress Box 135, 77423 Avesta.
Vilken bransch är GT Förvaltning AB verksamt i?
GT Förvaltning AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GT Förvaltning AB?
GT Förvaltning AB hade en nettoomsättning på 1 372 966 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår GT Förvaltning AB någon utdelning?
Styrelsen i GT Förvaltning AB föreslog en utdelning på 7 729 800 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Avesta
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-04-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.